Lennart Erikssons anor

Mårten Matteus Nilsson

Persondiagram

Ytterligare namn

Ytterligare namn Namn
Annat namn Martin Nelson

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Nils Petter Mattson 1839-10-20 Inga Lisa Mårtensdotter 1849-11-08

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1880-09-20 Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige
Folkräkning 1940 Spokane, Washington, USA 2

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Bröder och systrar
Ida Margreta Nilsdotter Syster Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Syster Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Syster Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Föräldrar
Nils Petter Mattson Far Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Inga Lisa Mårtensdotter Mor Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Far-/morföräldrar
Anna Greta Nilsdotter Farmor/mormor Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Mårten Johansson Farfar/morfar Långsele, Dorotea 1812-11-08 Varpsjö, Åsele 1887-03-05
Mattias Persson Farfar/morfar Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Brita Juliana Andersdotter Farmor/mormor Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Gammelfar-/morföräldrar
Nils Andersson Gammelfar-/morfar Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Gammelfar-/mormor Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Per Mattsson Gammelfar-/morfar Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Johan Ivarsson Gammelfar-/morfar Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Ingeborg Mårtensdotter Gammelfar-/mormor Svanabyn, Dorotea 1782 Veksjö. Dorotea 1868-01-21
Karin Eriksdotter Gammelfar-/mormor Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Brita Stina Nilsdotter Gammelfar-/mormor Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anders Bertilsson Gammelfar-/morfar Avaträsk, Dorotea 1794
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Gölin Andersdotter Blix Gammel-gammelfar-/mormor Ön, Ström 1716-01-02 Lillholmen, Havsnäs 1789-01-01
Lars Zakrisson Gammel-gammelfar-/morfar Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Malin Gammel-gammelfar-/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1716-11-01 Hoting, Tåsjö 1777-01-28
Brita Nilsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Ivar Johansson Gammel-gammelfar-/morfar Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Margret Jonsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Ljusvattnet 1731 Avasjö, Åsele 1806-11-01
Mats Håkansson Gammel-gammelfar-/morfar Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Anders Olofsson Gammel-gammelfar-/morfar Rörström, Tåsjö 1738-06-03 Rörström, Tåsjö 1813-01-02
Bertil Persson Gammel-gammelfar-/morfar Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Kajsa Persdotter Gammel-gammelfar-/mormor Sörböle, Anundsjö 1751-02-24 1821-10-15
Eric Jönsson Gammel-gammelfar-/morfar Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Mårten Eriksson Gammel-gammelfar-/morfar Norrböle, Anundsjö 1753-08-07 1844-02-05
Brita Jonsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Lavsjön, Dorotea 1754 Avaträsk, Dorotea 1837-07-21
Segrid Adamsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Nils Andersson Gammel-gammelfar-/morfar Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Sara Nilsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Norrnäs, Fjällsjö
Zakris Larsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Havsnäs, Ström 1679 Alanäs 28 JAN 1765
Märta Persdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Nils Eriksson Forsström Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Fors, Jämtland, Sverige 1685 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1753
Nils Ersson Forsström Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Fors, Jamtland ABT 1685 Sil ABT 1753
Kerstin Jönsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ström 1686 Ön 1761-03-06
Kerstin Nilsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Anders Eriksson Blix Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Grenås, Hammerdal 1688-04-22 Ön, Ström 1751-01-21
Jonas Hermansson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden ABT 1691 ABT 1760
Margret Persdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1698 13 SEP 1754
Anna Andersdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Tåsjö östra by, Tåsjö, Sweden 1698-10-01 Rörström, Tåsjö, Sweden 1779-12-18
Gunilla Pålsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1700-03-25 1746-02-21
Olof Helgesson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen 1704-02-26 1740
Johan Ivarsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Håkan Håkansson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1708-04-11 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1774-10-04
Sara Mårtensdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Per Bertilsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Erik Mårtensson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrböle, Anundsjö 1715-04-06 Norrböle, Anundsjö 1766
Gölin Andersdotter Blix Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ön, Ström 1716-01-02 Lillholmen, Havsnäs 1789-01-01
Lars Zakrisson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Jöns Göransson Strandborg Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Märta Ersdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Norrmesunda (1:6), Anundsjö (Y), Sweden 20 MAY 1716 Lajksjö ABT 1774
Karin Nilsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Näs, Anundsjö 1720-01-23 1797
Adam Hansson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Västernoret 11 APR 1721 Lomsjö 26 FEB 1804
Anna Eriksdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Brita Nilsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Anders Olofsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Rörström, Tåsjö 1738-06-03 Rörström, Tåsjö 1813-01-02
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Nils Mårtensson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Okänd 24 Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Sofia Pålsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Lungsjön, Ramsele 1635 Havsnäs 1714-04-09
Lars Zakrisson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Lungsjön ABT 1640 Havsnäs 2 NOV 1717
Lars Zakariasson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Lungsjön, Ramsele 1645 Holmen, Ström 1717-11-02
Erik Hansson Blix Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Grenås, Hammerdal 1646-09-20 Grenås, Hammerdal, Hammerdal, Z, Sverige 1733-08-30
Märeta Kristoffersdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Fjällsjö, Jämtland ABT 1649 Havsnäs, Alanäs, Jämtland 14 APR 1705
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1653 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 8 APR 1706
Anders Göransson Raivi Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Västertåsjö ABT 1656 Tåsjö östra by 23 AUG 1742
Per Persson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1657 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 27 APR 1746
Gölin Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Strand el Bredgård i Ström 1659-04-07 Grenås, Hammerdal, Hammerdal, Z, Sverige 1744-05-08
Anna Zakrisdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Lungsjön, Ramsele (Y) ABT 1660 Tåsjö (Jämtlands län) ABT 1738
Håkan Mattsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1660 Burträsk, Åsele 1739
Malin Matsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordanåker, Edsele, Sverige 1660 Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1706
Mårten Nilsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Cecilia NN Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1665 ABT 1726
Helge Johansson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum 1671 Bölen, Bodum 1725-12-21
Brita Johansdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Sunnansjö, Fjällsjö 1675 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Ivar Andersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Mårten Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrböle, Anundsjö 1678 Norrböle, Anundsjö 1717
Karin Zackrisdotter Medén Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kubbe 4:1, Anundsjö (Y), Sweden 6 JAN 1679 Norrmesunda 1:6, Anundsjö 24 MAR 1754
Zakris Larsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Havsnäs, Ström 1679 Alanäs 28 JAN 1765
Bertil Persson Lustig Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Märta Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Malin NN Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Burträsk, Åsele 1681 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1745
Göran Jakobsson Strandborg Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Äspnäs, Ström (Z) 31 DEC 1681 Hallen 3 AUG 1719
Erich Johansson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1 7 APR 1683 Norrmesunda 1:6 7 JAN 1768
Margareta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1685-03-15 Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1758-12-30
Nils Eriksson Forsström Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Fors, Jämtland, Sverige 1685 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1753
Nils Ersson Forsström Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Fors, Jamtland ABT 1685 Sil ABT 1753
Kerstin Jönsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ström 1686 Ön 1761-03-06
Malin Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Vallen, Junsele 1686 Jansjö, Fjällsjö 1749-05-07
Kerstin Nilsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Anders Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Grenås, Hammerdal 1688-04-22 Ön, Ström 1751-01-21
Kerstin Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Norrflärke, Anundsjö 1690-01-06 Norrböle, Anundsjö 1769-06-10
Anna Jönsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ön ABT 1690 Ormsjö, Dorotea, Lappland ABT 1739
Hans Ersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Lillegård 1 OCT 1693 Västernoret 20 MAR 1785
Segrid Adamsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Västernoret ABT 1695 Västernoret ABT 1765
Anna Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Tåsjö östra by, Tåsjö, Sweden 1698-10-01 Rörström, Tåsjö, Sweden 1779-12-18
Brita Mattsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Rudsjö nr.2, Fjällsjö, Z, Jämtland 27 DEC 1698 Lomsjö, Åsele (AC), Sweden ABT 1779
Erik Eliasson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Olof Helgesson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen 1704-02-26 1740
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anders Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
Brita Hansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Elin Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kattisträsk, Skellefteå Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1698
Elin Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Villvattnet 1, Kalvträsk, Burträsk sn ABT 1698
Mårten Nilsson d.ä Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
NN NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
NN NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
NN Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1724
NN Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ljusvattnet, Burträsk (AC) ABT 1724
Nils Mårtensson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Mats Pålsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Finland 1609 Nordanåker, Edsele, Sverige 1676
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor öhn, Ström ABT 1610 ABT 1707
Jon Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1610 Aspnäs, Ström, Jämtland ABT DEC 1687
Zakris Larsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1610
Hans Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Oviken 1612 Grenås, Hammerdal 1689-02-01
Per (Stor-Per) Ersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Bodum, Sweden ABT 1615 Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1684
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Christoffer Pålsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1620
Elisabet Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1620 Hammerdal 1655
Karin Larsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hassela 1620 Lungsjön, Ramsele 1677
Kerstin Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Sara Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hällingsås, Edsele 1620 Nordanåker, Edsele, Sverige 1703-01-16
Zakris Larsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hassela, X 1620 Lungsjön, Ramsele 1668
Anders Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Göran Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Rudsjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1630 Västertåsjö (Z), Sweden ABT 1685
Erik Christophersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge, Junsele (Y), Sweden ABT 1632 Lillegård, Junsele (Y), Sweden ABT 1698
Erik Kristoffersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrböle, Anundsjö 1632 Norrböle, Anundsjö 1717-02-23
Sofia Pålsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Lungsjön, Ramsele 1635 Havsnäs 1714-04-09
Elisabet Pålsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Fjällsjö, Vängel, Sweden ABT 1636 Västertåsjö, Fjällsjö (Z) ABT JAN 1690
Karin Ingelsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Mogård, Fjällsjö, Sverige 1638 Backe, Fjällsjö 1720-03-16
Märta Halvardsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kubbe, Anundsjö 1638 Norrböle, Anundsjö 1718-03-09
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Gölin Jonsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Äspnäs, Ström (Z) ABT 1640 Äspnäs, Ström (Z) ABT MAY 1697
Johan Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum, Sweden 1640 Bölen, Fjällsjö 1694
Lars Zakrisson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Lungsjön ABT 1640 Havsnäs 2 NOV 1717
Matts Håkansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Åbyn, Burträsk 1641 Åbyn, Burträsk 1721
Anna Helgesdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordantjäl, Ramsele, Sweden 1644 Bölen, Bodum, Sweden 1699
Jakob Göransson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Äspnäs, Ström (Z) ABT 1645 Hillsand, Ström, Jämtland ABT 1683
Lars Zakariasson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Lungsjön, Ramsele 1645 Holmen, Ström 1717-11-02
Per Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Erik Hansson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Grenås, Hammerdal 1646-09-20 Grenås, Hammerdal, Hammerdal, Z, Sverige 1733-08-30
Märeta Kristoffersdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Fjällsjö, Jämtland ABT 1649 Havsnäs, Alanäs, Jämtland 14 APR 1705
Olof Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Orrnäs, Bodum, Sweden ABT 1649 Sweden ABT 1724
Zackris Larsson Medén Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda 1:1, Anundsjö (Y) ABT 1649 Norrmesunda 1:1 19 AUG 1724
Anna Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ytersel 3:1 ABT 1650 Österfannbyn 1:1 23 MAY 1734
Lisbeta Bertilsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1650 Jansjö, Fjällsjö 1724
Kerstin Mårtensdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Öhn, Ström (Z) ABT 1652 17 JUN 1726
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1653 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 8 APR 1706
Johan Olofsson Smed Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1654 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden 27 NOV 1732
Anders Göransson Raivi Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Västertåsjö ABT 1656 Tåsjö östra by 23 AUG 1742
Per Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Segrid Jonsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Östefannbyn 1:1 ABT 1656 Kubbe 4:1, Anundsjö (Y), Sweden 3 MAR 1729
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1657 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 27 APR 1746
Gölin Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Strand el Bredgård i Ström 1659-04-07 Grenås, Hammerdal, Hammerdal, Z, Sverige 1744-05-08
Adam Kristoffersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ångermannabyen, Åsele (AC), Sweden ABT 1660 Västernoret, Åsele (AC), Sweden 18 DEC 1720
Anna Zakrisdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Lungsjön, Ramsele (Y) ABT 1660 Tåsjö (Jämtlands län) ABT 1738
Jöns Arvidsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström (Z) ABT 1660 Hammerdal (Z) 11 FEB 1750
Malin Matsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordanåker, Edsele, Sverige 1660 Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1706
Märeta Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Lillegård, Junsele (Y), Sweden ABT 1660 Lillegård, Junsele (Y), Sweden 13 JUN 1755
NN Helgesdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordantjäl, Ramsele, Sweden ABT 1660 Sweden
Sigrid Sigrid Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Åsele (AC) ABT 1660 Västernoret, Åsele (AC), Sweden 17 APR 1720
Elias Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Karin Larsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Rudsjön, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1665 Rudsjön, Fjällsjö (Z), Sweden 11 MAY 1729
Matts Pålsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Grundtjärn ABT 1665 Rudsjö ABT 1741
Helge Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum 1671 Bölen, Bodum 1725-12-21
Anna Johansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen ABT 1672 Backe, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1724
Margareta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1685-03-15 Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1758-12-30
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anders Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
Brita Hansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Erich Nilsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda 4:1, Anundsjö (Y), Sweden Yttersel 3:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1683
Hans NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
Mårten Nilsson d.ä Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
NN NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
NN NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
NN NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Olof Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1637
Olof Olsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn
Olov Olsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Kattisträsk, Skellefteå Kattisträsk, Skellefteå
Sara NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel 3:1, Anundsjö (Y), Sweden 28 APR 1688
Cecilia Påvelsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kattisträsk, Skellefteå 1570 Kattisträsk, Skellefteå
Olof Örjansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1570 Jansjö, Fjällsjö 1632
Anders Ersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum ABT 1575 Bölen ABT 1640
Erik Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Oviken, Berg, Jämtland, Sweden 1576 Hammerdal, Jämtland, Sweden 1645
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1580 ABT 1643
Eric Mickelsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Fjällsjö ABT 1580 Näset 1, Fjällsjö ABT 1650
Gunilla Knutsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1580 Bölen, Fjällsjö
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1580 Ström (Z) ABT 1643
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ragunda 1580 Hammerdal 1618
Lars Nilsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1580 Tåsjö 1650
Olof Håkansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Nordanåker, Edsele ABT 1580 Hällingsås, Edsele, Sweden 1630
Pål Segersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sweden ABT 1580 Sweden ABT 1650
Karin Sjulsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1591 Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1646
Erik Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1597 Bölen, Fjällsjö 1673
Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö 1600
Helge Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sweden ABT 1600 Sweden
NN Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Härnösand (Y) ABT 1600
Anders Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Viksjö, Stigsjö (Y), Sweden ABT 1605 Alanäs, Ström (Z), Sweden ABT 1670
Elisabet Larsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Vängel, Fjällsjö ABT 1607 ABT 1656
Mats Pålsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Finland 1609 Nordanåker, Edsele, Sverige 1676
Brita Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Burträsk, Åsele 1610 Åbyn 17 ABT 1679
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor öhn, Ström ABT 1610 ABT 1707
Ingrid Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1610 1687
Jon Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1610 Aspnäs, Ström, Jämtland ABT DEC 1687
Kristina Mårtensdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kubbe, Anundsjö 1610 Norrböle, Anundsjö
Kristoffer Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrböle, Anundsjö 1610 Norrböle, Anundsjö 1692-12-20
Märeta Göransdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ström (Z) ABT 1610 ABT 1660
Mårten Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ön ABT 1610 Ön ABT 1670
Zakris Larsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1610
Hans Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Oviken 1612 Grenås, Hammerdal 1689-02-01
Håkan Mårtensson Stoor Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Burträsk, Åsele 1612 Wismar, Pommern, Tyskland 1656-04-28
Ingeborg NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Krånge ABT 1612 Junsele ABT 1650
Kristoffer Danielsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge ABT 1612 Krånge ABT 1679
Knut Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1614 1670
Helga Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Norrmesunda 1:6 ABT 1615 Norrmesunda ABT 1633
Lars Zachrisson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Prästgården, Anundsjö, Ångermanland (Y), Sweden ABT 1615 Norrmesunda 1:1 ABT 1687
Märeta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1615 ABT 1652
Olof Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1615 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1679
Per (Stor-Per) Ersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Bodum, Sweden ABT 1615 Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1684
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Lars Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Movattnet, Björna (Y) ABT 1617 Rudsjö 1, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1700
Arvid Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1620 ABT 1691
Christoffer Pålsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1620
Elisabet Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1620 Hammerdal 1655
Göran Mattsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1620 Sverige
Jon Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1620 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1664
Karin Larsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hassela 1620 Lungsjön, Ramsele 1677
Kerstin Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Pål (Påvel) Pålsson Finne Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Nordmalings församling, Västerbottens län ABT 1620 Grundtjärn ABT 1683
Per Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sweden ABT 1620 Sweden
Sara Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hällingsås, Edsele 1620 Nordanåker, Edsele, Sverige 1703-01-16
Zakris Larsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hassela, X 1620 Lungsjön, Ramsele 1668
Märet NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Movattnet, Själevad ABT 1623 Fjällsjö ABT 1680
Elisabeth Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kuopio, Savolax, Österbotten, Finland ABT 1625 Rudsjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1699
Helge Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1625
NN Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Krånge ABT 1625
Pål Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1625
Göran Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Rudsjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1630 Västertåsjö (Z), Sweden ABT 1685
Margareta Nilsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bredbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1630 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1696
Märet Nilsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Anundsjö, Västernorrland, SWEDEN ABT 1630 Österfannbyn ABT 1683
Elisabet Pålsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Fjällsjö, Vängel, Sweden ABT 1636 Västertåsjö, Fjällsjö (Z) ABT JAN 1690
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Johan Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum, Sweden 1640 Bölen, Fjällsjö 1694
Kristoffer Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Åsele (AC) ABT 1640 Sverige
NN Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Åsele (AC) ABT 1640
Anna Helgesdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordantjäl, Ramsele, Sweden 1644 Bölen, Bodum, Sweden 1699
Olof Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Orrnäs, Bodum, Sweden ABT 1649 Sweden ABT 1724
NN Helgesdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordantjäl, Ramsele, Sweden ABT 1660 Sweden
Syskonbarn
Enar Nikolaus Olofsson Syskons son Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Syskons dotter Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Syskons son Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Syskons barnbarn
Tyra Wivi-Anne Eriksson Syskons barnbarn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Syskons barnbarns barn
Bo Lennart Eriksson Syskons barnbarns barn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02
Farbröder, morbröder, fastrar och mostrar
Nils Petter MATSSON Farbror eller morbror Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Faster eller moster Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Mats Anders Matsson Farbror eller morbror Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Farbror eller morbror Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Faster eller moster Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Farbror eller morbror Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Farbror eller morbror 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Brita Stina Nilsdotter Gammel-faster eller moster Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Anna Greta Nilsdotter Gammel-gammel-faster eller moster Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Jens Pedersson Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Jens Pedersson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Mårten Nilsson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Cecilia Hansdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster
Gölin Jonsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Äspnäs, Ström (Z) ABT 1640 Äspnäs, Ström (Z) ABT MAY 1697
Lars Zakariasson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Lungsjön, Ramsele 1645 Holmen, Ström 1717-11-02
Sara Mårtensdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster 1645 1698
Anna Zakrisdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Lungsjön, Ramsele (Y) ABT 1660 Tåsjö (Jämtlands län) ABT 1738
Elias Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Mårten Nilsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Anna Johansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Bölen ABT 1672 Backe, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1724
Elias Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Kerstin Nilsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -fastrar, -morbröder och -mostrar
Cecilia Hansdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster
Elin Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Villvattnet 1, Kalvträsk, Burträsk sn ABT 1698
Elin Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Kattisträsk, Skellefteå Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1698
Knut Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror 1614 1670
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Arvid Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror ABT 1620 ABT 1691
Anders Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Gölin Jonsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Äspnäs, Ström (Z) ABT 1640 Äspnäs, Ström (Z) ABT MAY 1697
Olov Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Lars Zakariasson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Lungsjön, Ramsele 1645 Holmen, Ström 1717-11-02
Per Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Sara Mårtensdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster 1645 1698
Per Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror ABT 1657 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 27 APR 1746
Anna Zakrisdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Lungsjön, Ramsele (Y) ABT 1660 Tåsjö (Jämtlands län) ABT 1738
Elias Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Helge Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Bodum 1671 Bölen, Bodum 1725-12-21
Anna Johansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Bölen ABT 1672 Backe, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1724
Avlägsna ingifta farbröder, fastrar, morbröder och mostrar
Kerstin Andersdotter Ingift gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Nils Ersson Forsström Ingift gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Fors, Jamtland ABT 1685 Sil ABT 1753
Mattias Persson Ingift gammel-gammel-farbror eller morbror Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Avlägsna kusiner
Anders Oldberg Femmänning (pyssling) 1668 1719
Olov Oldberg Sexmänning 1703 1761
Nils Petter MATSSON Sexmänning Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Sexmänning Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Inga Lisa Mårtensdotter Tremänning (syssling) Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Jonas Olof Matsson Sexmänning 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Enar Nikolaus Olofsson Fyrmänning (brylling) Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Fyrmänning (brylling) Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Fyrmänning (brylling) Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Andra anhöriga
Gjord Persson Skunck Gammelfar-/morförälders sexmänning
Gjord Persson Skunck Gammelfar-/morförälders kusin
Gjord Persson Skunck Gammelfar-/morförälders femmänning
Gjord Persson Skunck Gammelgammelfar-/morförälders tremänning
Nils Mårtensson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Georgius Petri Skunck Gammelfar-/morförälders sexmänning 1540 1583
Georgius Petri Skunck Gammelfar-/morförälders kusin 1540 1583
Georgius Petri Skunck Gammelfar-/morförälders femmänning 1540 1583
Georgius Petri Skunck Gammelgammelfar-/morförälders tremänning 1540 1583
Jens Pedersson Gammelfar-/morförälders sexmänning Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Jens Pedersson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Karl Göransson Skunck Gammelfar-/morförälders fyrmänning 1570 1636
Karl Göransson Skunck Far-/morförälders tremänning 1570 1636
Karl Göransson Skunck Far-/morförälders sexmänning 1570 1636
Karl Göransson Skunck Gammelfar/-morförälders tremänning 1570 1636
Per Jönsson Jensson Skunck Gammelfar-/morförälders sexmänning 1575 1647
Per Jönsson Jensson Skunck Gammelfar-/morförälders kusin 1575 1647
Per Jönsson Jensson Skunck Gammelfar-/morförälders femmänning 1575 1647
Per Jönsson Jensson Skunck Gammelgammelfar-/morförälders tremänning 1575 1647
Britta Persdotter Skunck Gammelfar-/morförälders fyrmänning 1610 1666
Britta Persdotter Skunck Far-/morförälders tremänning 1610 1666
Britta Persdotter Skunck Far-/morförälders sexmänning 1610 1666
Britta Persdotter Skunck Gammelfar-/morförälders tremänning 1610 1666
Anders Knutsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Elias Olofsson Oldberg Far-/morförälders femmänning 1640 1703
Elias Olofsson Oldberg Förälders fyrmänning 1640 1703
Elias Olofsson Oldberg Far-/morförälders fyrmänning 1640 1703
Olov Knutsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Per Knutsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Sara Mårtensdotter Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin 1645 1698
Per Persson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Jöns Arvidsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Öhn, Ström (Z) ABT 1660 Hammerdal (Z) 11 FEB 1750
Elias Persson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Mårten Nilsson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Mårten Nilsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Anders Oldberg Förälders sexmänning 1668 1719
Anders Oldberg Förälders femmänning 1668 1719
Elias Andersson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Elias Andersson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Mårten Olofsson Gammelfar-/morförälders sexmänning 1674 1735
Mårten Olofsson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning 1674 1735
Mårten Olofsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin 1674 1735
Ivar Andersson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Ivar Andersson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Zakris Larsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Havsnäs, Ström 1679 Alanäs 28 JAN 1765
Zakris Larsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Havsnäs, Ström 1679 Alanäs 28 JAN 1765
Bertil Persson Lustig Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Bertil Persson Lustig Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Karin Eriksdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Karin Eriksdotter Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Märta Persdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Märta Persdotter Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Göran Jakobsson Strandborg Gammelfar-/morförälders sexmänning Äspnäs, Ström (Z) 31 DEC 1681 Hallen 3 AUG 1719
Göran Jakobsson Strandborg Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Äspnäs, Ström (Z) 31 DEC 1681 Hallen 3 AUG 1719
Kerstin Jönsdotter Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Ström 1686 Ön 1761-03-06
Kerstin Nilsdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Anna Jönsdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Ön ABT 1690 Ormsjö, Dorotea, Lappland ABT 1739
Valborg Persdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning Grenås, Hammerdal 1691-03-15 Sikås, Hammerdal 1758
Valborg Persdotter Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Grenås, Hammerdal 1691-03-15 Sikås, Hammerdal 1758
Anna Andersdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning Tåsjö östra by, Tåsjö, Sweden 1698-10-01 Rörström, Tåsjö, Sweden 1779-12-18
Anna Andersdotter Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Tåsjö östra by, Tåsjö, Sweden 1698-10-01 Rörström, Tåsjö, Sweden 1779-12-18
Erik Eliasson Gammelfar-/morförälders sexmänning Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Erik Eliasson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Erik Eliasson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Elisabet Eliasdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Elisabet Eliasdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Elisabet Eliasdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Karl Mårtensson Mård Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Karl Mårtensson Mård Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Karl Mårtensson Mård Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Olov Oldberg Fyrmännings son 1703 1761
Olof Helgesson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bölen 1704-02-26 1740
Johan Ivarsson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Johan Ivarsson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Sara Mårtensdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Sara Mårtensdotter Gammelgammelfar-/morförälders sexmänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Sara Mårtensdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Sara Mårtensdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Per Bertilsson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Per Bertilsson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Gölin Andersdotter Blix Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Ön, Ström 1716-01-02 Lillholmen, Havsnäs 1789-01-01
Lars Zakrisson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Lars Zakrisson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Lars Zakrisson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Jöns Göransson Strandborg Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Jöns Göransson Strandborg Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Jöns Göransson Strandborg Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Anna Eriksdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Anna Eriksdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Anna Eriksdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Elias Karlsson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Gammelfar-/morförälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Brita Nilsdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Brita Nilsdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Ivar Johansson Gammelfar-/morförälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Ivar Johansson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Mats Håkansson Gammelfar-/morförälders femmänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Mats Håkansson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Mats Håkansson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Mats Håkansson Gammelfar/-morförälders tremänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Jöns Jönsson Vikström Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning 1737 1802
Jöns Jönsson Vikström Gammelgammelfar-/morförälders tremänning 1737 1802
Anders Olofsson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Rörström, Tåsjö 1738-06-03 Rörström, Tåsjö 1813-01-02
Anders Olofsson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Rörström, Tåsjö 1738-06-03 Rörström, Tåsjö 1813-01-02
Bertil Persson Gammelfar-/morförälders femmänning Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Bertil Persson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Eric Jönsson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Eric Jönsson Gammelfar-/morförälders femmänning Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Eric Jönsson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Segrid Adamsdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Segrid Adamsdotter Gammelfar-/morförälders femmänning Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Segrid Adamsdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Elisabeth Eliasdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Gammelfar-/morförälders femmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Far-/morförälders femmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Far-/morförälders sexmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Nils Andersson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Nils Andersson Gammelfar-/morförälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Nils Andersson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Nils Andersson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Lisa Larsdotter Gammelfar-/morförälders femmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Lisa Larsdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Per Mattsson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Per Mattsson Gammelfar-/morförälders femmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Per Mattsson Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Per Mattsson Far-/morförälders fyrmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Johan Ivarsson Gammelfar-/morförälders femmänning Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Johan Ivarsson Far-/morförälders sexmänning Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Karin Eriksdotter Gammelfar-/morförälders femmänning Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Karin Eriksdotter Far-/morförälders femmänning Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Karin Eriksdotter Far-/morförälders sexmänning Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Brita Stina Nilsdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Brita Stina Nilsdotter Gammelfar-/morförälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Brita Stina Nilsdotter Far-/morförälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Brita Stina Nilsdotter Far-/morförälders sexmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anders Bertilsson Gammelfar-/morförälders femmänning Avaträsk, Dorotea 1794
Anders Bertilsson Far-/morförälders sexmänning Avaträsk, Dorotea 1794
Lars Jönsson Vikström Gammelfar-/morförälders fyrmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Lars Jönsson Vikström Far-/morförälders femmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Lars Jönsson Vikström Förälders sexmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Lars Jönsson Vikström Far-/morförälders sexmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Lars Jönsson Vikström Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Anna Greta Nilsdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Gammelfar-/morförälders femmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Far-/morförälders femmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Far-/morförälders sexmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Mårten Johansson Far-/morförälders sexmänning Långsele, Dorotea 1812-11-08 Varpsjö, Åsele 1887-03-05
Mattias Persson Far-/morförälders femmänning Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Mattias Persson Förälders sexmänning Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Mattias Persson Far-/morförälders sexmänning Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Mattias Persson Förälders femmänning Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Lisa Johanna Larsdotter Gammelfar-/morförälders femmänning Harrsjöhöjden, Risbäck, Västernorrland 1818-10-13 Långsele 1890
Lisa Johanna Larsdotter Far-/morförälders femmänning Harrsjöhöjden, Risbäck, Västernorrland 1818-10-13 Långsele 1890
Lisa Johanna Larsdotter Förälders sexmänning Harrsjöhöjden, Risbäck, Västernorrland 1818-10-13 Långsele 1890
Brita Juliana Andersdotter Far-/morförälders femmänning Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Brita Juliana Andersdotter Förälders sexmänning Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Brita Juliana Andersdotter Far-/morförälders sexmänning Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Brita Juliana Andersdotter Förälders kusin Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Far-/morförälders femmänning Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Nils Petter MATSSON Förälders sexmänning Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Nils Petter MATSSON Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Nils Petter MATSSON Far-/morförälders kusin Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Far-/morförälders femmänning Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Lisa Kajsa Matsdotter Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Lisa Kajsa Matsdotter Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Lisa Kajsa Matsdotter Far-/morförälders kusin Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Far-/morförälders femmänning Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Nils Petter Mattson Förälders sexmänning Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Nils Petter Mattson Far-/morförälders sexmänning Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Nils Petter Mattson Far-/morförälders kusin Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Far-/morförälders femmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Anders Matsson Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Anders Matsson Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Anders Matsson Far-/morförälders kusin Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Far-/morförälders femmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Mats Matsson Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Mats Matsson Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Mats Matsson Far-/morförälders kusin Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Far-/morförälders femmänning Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Anna Märta Matsdotter Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Anna Märta Matsdotter Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Anna Märta Matsdotter Far-/morförälders kusin Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Far-/morförälders femmänning Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Erik Matsson Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Erik Matsson Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Erik Matsson Far-/morförälders kusin Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Inga Lisa Mårtensdotter Förälders sexmänning Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Jonas Olof Matsson Far-/morförälders femmänning 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Jonas Olof Matsson Förälders sexmänning 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Jonas Olof Matsson Far-/morförälders sexmänning 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Jonas Olof Matsson Far-/morförälders kusin 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Anna Fredrika Andersdotter Förälders sexmänning Storbäck, Risbäck, Västernorrland 1852-11-12 Månsberget, Västernorrland, Västernorrland, Sverige 1927-05-27
Anna Fredrika Andersdotter Far-/morförälders sexmänning Storbäck, Risbäck, Västernorrland 1852-11-12 Månsberget, Västernorrland, Västernorrland, Sverige 1927-05-27
Ida Margreta Nilsdotter Förälders tremänning Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Ida Margreta Nilsdotter Tremännings dotter Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Ida Margreta Nilsdotter Förälders sexmänning Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Förälders tremänning Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Alma Lovisa Nilsdotter Tremännings dotter Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Alma Lovisa Nilsdotter Förälders sexmänning Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Förälders tremänning Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Freja Elisabet Nilsdotter Tremännings dotter Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Freja Elisabet Nilsdotter Förälders sexmänning Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Enar Nikolaus Olofsson Tremännings barnbarn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Tremännings barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Tremännings barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Tyra Wivi-Anne Eriksson Fyrmännings dotter Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Tyra Wivi-Anne Eriksson Tremännings barnbarns barn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Bo Lennart Eriksson Fyrmännings barnbarn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02

Källor

Beskrivning
Ancestry Family Trees