Lennart Erikssons anor

Jens Pedersson

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Peder Örjansson 1510 Kerstin Nilsdotter 1687-08-04

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1540 Hackås, Jämtland cirka
Död 1583 Hackås, Jämtland

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Partner
Gullog Mogensdotter Partner eller fru Undersåker, Jämtland 1543 Rödön, Jämtland 1629-07-12
Bröder och systrar
Brita Nilsdotter Halvsyster Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Barn
Gjord Persson Skunck Son
Georgius Petri Skunck Son 1540 1583
Per Jönsson Jensson Skunck Son 1575 1647
Föräldrar
Peder Örjansson Far Hackås, Jämtland 1510 Hackås, Jämtland 1554
Kerstin Nilsdotter Mor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Barnbarn
Karl Göransson Skunck Barnbarn 1570 1636
Britta Persdotter Skunck Barnbarn 1610 1666
Barnbarns barn
Elias Olofsson Oldberg Barnbarns barn 1640 1703
Barnbarns barnbarn
Anders Oldberg Barnbarns barnbarn 1668 1719
Barnbarns barnbarns barn
Olov Oldberg Barnbarns barnbarns barn 1703 1761
Barnbarns barnbarns barnbarn
Christina Oldberg Barnbarns barnbarns barnbarn 1738 1778
Far-/morföräldrar
Nils Mårtensson Farfar/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Örjan Karlsson Farfar/morfar 1470 1530
Anne Karlsdotter Farmor/mormor 1480 1551
Malin Matsdotter Farmor/mormor Nordanåker, Edsele, Sverige 1660 Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1706
Gammelfar-/morföräldrar
Mårten Nilsson d.ä Gammelfar-/morfar
nn Pedersdotter Gammelfar-/mormor Hackås
Karl Örjansson Gammelfar-/morfar 1440 1488
Mats Pålsson Gammelfar-/morfar Finland 1609 Nordanåker, Edsele, Sverige 1676
Mårten Olofsson Gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Kerstin Andersdotter Gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Sara Olofsdotter Gammelfar-/mormor Hällingsås, Edsele 1620 Nordanåker, Edsele, Sverige 1703-01-16
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Örjan Karlsson Skancke Gammel-gammelfar-/morfar 1403 1477
Margret Jensdotter Gammel-gammelfar-/mormor 1420
Olof Örjansson Gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1570 Jansjö, Fjällsjö 1632
Anders Ersson Gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum ABT 1575 Bölen ABT 1640
Gunilla Knutsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1580 Bölen, Fjällsjö
Olof Håkansson Gammel-gammelfar-/morfar Nordanåker, Edsele ABT 1580 Hällingsås, Edsele, Sweden 1630
Karin Sjulsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1591 Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1646
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Karl (Carolus) Pedersson (Petri) Gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1360 1430
Radgerd Kettilsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hackås 1380 Hackås ca 1445
Örjan Svensson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1530 Jansjö, Fjällsjö 1603
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Peder Nilsson Skanke Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Mjälle, Frösön 1330 Hov, Hackås, Jämtland, Sverige 1420
Sven Spjällesson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1500 Jansjö, Fjällsjö 1561
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Nils Hallstensson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norge 1300 Frösön 1350
Spjälle Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1480 Jansjö, Fjällsjö 1540
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Hallsten Torleifsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Isle of Man 1272 1345
Sigrid Håkonsdotter Bolt Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ringerike, Norge 1281 Egge, Trondheim 1363
Syskonbarn
Nils Andersson Syskons son Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Syskons barnbarn
Brita Stina Nilsdotter Syskons barnbarn Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anna Greta Nilsdotter Syskons barnbarn Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Syskons barnbarns barn
Brita Juliana Andersdotter Syskons barnbarns barn Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Syskons barnbarns barn Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Syskons barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Syskons barnbarns barn Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Syskons barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Syskons barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Syskons barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Syskons barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Syskons barnbarns barn 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Syskons barnbarns barnbarn
Inga Lisa Mårtensdotter Syskons barnbarns barnbarn Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Ida Margreta Nilsdotter Syskons barnbarns barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Syskons barnbarns barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Syskons barnbarns barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Syskons barnbarns barnbarn Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Syskons barnbarns barnbarns barn
Ida Margreta Nilsdotter Syskons barnbarns barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Syskons barnbarns barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Syskons barnbarns barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Syskons barnbarns barnbarns barn Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Enar Nikolaus Olofsson Syskons barnbarns barnbarns barn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Syskons barnbarns barnbarns barn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Syskons barnbarns barnbarns barn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Syskons barnbarns barnbarns barnbarn
Enar Nikolaus Olofsson Syskons barnbarns barnbarns barnbarn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Syskons barnbarns barnbarns barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Syskons barnbarns barnbarns barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Tyra Wivi-Anne Eriksson Syskons barnbarns barnbarns barnbarn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Farbröder, morbröder, fastrar och mostrar
Mårten Nilsson Farbror eller morbror Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Sara Mårtensdotter Gammel-faster eller moster 1645 1698
Gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Knut Andersson Gammel-gammel-farbror eller morbror 1614 1670
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-faster eller moster Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Jöns Karlsson Skanke Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Hackås 1407 Marieby 1489
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Joen Pedersson Skanke Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror 1344 1411
Kusiner
Sara Mårtensdotter Kusin Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Avlägsna kusiner
Mogens Karlsson Blix Sexmänning Klocksåsen, Näs 1502 Undersåker 1570
Erik Mogensen Månsson Blix Femmänning (pyssling) Rödön 1540 Oviken 1611
Elisabet Eliasdotter Fyrmänning (brylling) Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Karl Mårtensson Mård Tremänning (syssling) Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Karl Mårtensson Mård Fyrmänning (brylling) Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Johan Ivarsson Fyrmänning (brylling) Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Per Bertilsson Fyrmänning (brylling) Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Lars Zakrisson Fyrmänning (brylling) Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Anna Eriksdotter Fyrmänning (brylling) Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Kusins barn
Mats Håkansson Kusins son Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Kusins barnbarn
Per Mattsson Kusins barnbarn Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Kusins barnbarns barn
Mattias Persson Kusins barnbarns barn Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Kusins barnbarns barnbarn
Nils Petter MATSSON Kusins barnbarnsbarnbarn (son) Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Kusins barnbarns barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Kusins barnbarnsbarnbarn (son) Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Kusins barnbarnsbarnbarn (son) Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Kusins barnbarnsbarnbarn (son) Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Kusins barnbarns barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Kusins barnbarnsbarnbarn (son) Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Kusins barnbarnsbarnbarn (son) 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Andra anhöriga
Sigurd Jonsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Alsen 1380 Klocksåsen 1477
Johan Sigurdsson Gammelfar/-morförälders tremänning Klocksåsen 1420 Klocksåsen 1470
Margareta Johansdotter Far-/morförälders fyrmänning Kloxåsen, Näs, Jämtland 1440 Kloxåsen, Näs, Jämtland 1510
Ingrid Jönsdotter Skanke Gammelfar-/morförälders kusin Marieby 1455 Hackås 1535
Karl Larsson Förälders femmänning Klocksåsen 1460 Klocksåsen 1538
Olof Jönsson Blix Far-/morförälders tremänning Bjärme, Hackås 1475 Rödön 1540
Måns Olofsson Blix Förälders fyrmänning Rödön 1500 Oviken 1564
Gertrud Eriksdotter Blix Fyrmännings dotter abt 1575
Lauritz Eriksson Blix Fyrmännings son Oviken, Jamtland, Sweden abt 1575 Refsund, Jamtlands, Sweden abt 1658
Erik Eriksson Blix Fyrmännings son Oviken, Berg, Jämtland, Sweden 1576 Hammerdal, Jämtland, Sweden 1645
Dorothea Eriksdotter Blix Fyrmännings dotter abt 1578
Kristoffer Eriksson Blix Fyrmännings son Oviken, Jamtland, Sweden abt 1580 Oviken, Jamtland, Sweden abt 1645
Peder Eriksen Fyrmännings son abt 1580 Lødingen, Nordland, Norway abt 1644
Lars Eriksson Blix Fyrmännings son Oviken, Jamtland, Sweden abt 1585 Revsund, Jamtland, Sweden abt 1658
Karin Eriksdotter Fyrmännings dotter abt 1590
Gjertrud Eriksdatter Fyrmännings dotter Trondheim, Sor-Trondelag, Norway abt 1600 abt 1656
Berit Eriksdotter Blix Fyrmännings dotter 14 Nov 1600 Bergen, Hordaland, Norway
Peder Eriksson Blix Fyrmännings son Hammerdal, Jamtland, Sweden 1621 Oksnes prestegard, Oksnes, Nordland, Norway May 1694
Anders Knutsson Far-/morförälders kusin Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Olov Knutsson Far-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Per Knutsson Far-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Per Persson Far-/morförälders kusin Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Elias Persson Far-/morförälders kusin Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Elias Andersson Förälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Mårten Olofsson Förälders tremänning 1674 1735
Mårten Olofsson Förälders kusin 1674 1735
Ivar Andersson Förälders tremänning Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Bertil Persson Lustig Förälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Karin Eriksdotter Förälders tremänning Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Märta Persdotter Förälders tremänning Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Erik Eliasson Förälders tremänning Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Elias Karlsson Tremännings son Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Fyrmännings son Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Ivar Johansson Fyrmännings son Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Bertil Persson Fyrmännings son Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Segrid Adamsdotter Fyrmännings dotter Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Elisabeth Eliasdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Tremännings barnbarn 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Lisa Larsdotter Fyrmännings dotter Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Johan Ivarsson Fyrmännings barnbarn Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Karin Eriksdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Brita Stina Nilsdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anders Bertilsson Fyrmännings barnbarn Avaträsk, Dorotea 1794
Lars Jönsson Vikström Tremännings barnbarns barn Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Anna Greta Nilsdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09