Lennart Erikssons anor

Inga Lisa Mårtensdotter

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Mårten Johansson 1812-11-08 Brita Juliana Andersdotter 1821-07-02

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1849-11-08 Varpsjö, Åsele
Död 1880 Dorotea, Västernorrland, Sverige Ingen dödsorsak angiven.

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Partner
Nils Petter Mattson Man Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Barn
Ida Margreta Nilsdotter Dotter Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Dotter Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Dotter Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Son Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Föräldrar
Mårten Johansson Far Långsele, Dorotea 1812-11-08 Varpsjö, Åsele 1887-03-05
Brita Juliana Andersdotter Mor Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Barnbarns barn
Tyra Wivi-Anne Eriksson Barnbarns barn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Barnbarns barnbarn
Bo Lennart Eriksson Barnbarns barnbarn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02
Far-/morföräldrar
Johan Ivarsson Farfar/morfar Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Ingeborg Mårtensdotter Farmor/mormor Svanabyn, Dorotea 1782 Veksjö. Dorotea 1868-01-21
Brita Stina Nilsdotter Farmor/mormor Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anders Bertilsson Farfar/morfar Avaträsk, Dorotea 1794
Gammelfar-/morföräldrar
Malin Gammelfar-/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1716-11-01 Hoting, Tåsjö 1777-01-28
Ivar Johansson Gammelfar-/morfar Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Bertil Persson Gammelfar-/morfar Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Kajsa Persdotter Gammelfar-/mormor Sörböle, Anundsjö 1751-02-24 1821-10-15
Mårten Eriksson Gammelfar-/morfar Norrböle, Anundsjö 1753-08-07 1844-02-05
Brita Jonsdotter Gammelfar-/mormor Lavsjön, Dorotea 1754 Avaträsk, Dorotea 1837-07-21
Nils Andersson Gammelfar-/morfar Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Gammelfar-/mormor Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Sara Nilsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Norrnäs, Fjällsjö
Gunilla Pålsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1700-03-25 1746-02-21
Johan Ivarsson Gammel-gammelfar-/morfar Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Per Bertilsson Gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Erik Mårtensson Gammel-gammelfar-/morfar Norrböle, Anundsjö 1715-04-06 Norrböle, Anundsjö 1766
Gölin Andersdotter Blix Gammel-gammelfar-/mormor Ön, Ström 1716-01-02 Lillholmen, Havsnäs 1789-01-01
Lars Zakrisson Gammel-gammelfar-/morfar Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Karin Nilsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Näs, Anundsjö 1720-01-23 1797
Brita Nilsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Anders Olofsson Gammel-gammelfar-/morfar Rörström, Tåsjö 1738-06-03 Rörström, Tåsjö 1813-01-02
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Brita Johansdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Sunnansjö, Fjällsjö 1675 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Ivar Andersson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Mårten Eriksson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrböle, Anundsjö 1678 Norrböle, Anundsjö 1717
Zakris Larsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Havsnäs, Ström 1679 Alanäs 28 JAN 1765
Bertil Persson Lustig Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Märta Persdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Nils Eriksson Forsström Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Fors, Jämtland, Sverige 1685 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1753
Nils Ersson Forsström Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Fors, Jamtland ABT 1685 Sil ABT 1753
Kerstin Jönsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ström 1686 Ön 1761-03-06
Malin Andersdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Vallen, Junsele 1686 Jansjö, Fjällsjö 1749-05-07
Kerstin Nilsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Anders Eriksson Blix Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Grenås, Hammerdal 1688-04-22 Ön, Ström 1751-01-21
Kerstin Olofsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Norrflärke, Anundsjö 1690-01-06 Norrböle, Anundsjö 1769-06-10
Anna Andersdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Tåsjö östra by, Tåsjö, Sweden 1698-10-01 Rörström, Tåsjö, Sweden 1779-12-18
Olof Helgesson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen 1704-02-26 1740
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Nils Mårtensson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Anders Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Erik Kristoffersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrböle, Anundsjö 1632 Norrböle, Anundsjö 1717-02-23
Sofia Pålsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Lungsjön, Ramsele 1635 Havsnäs 1714-04-09
Karin Ingelsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Mogård, Fjällsjö, Sverige 1638 Backe, Fjällsjö 1720-03-16
Märta Halvardsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kubbe, Anundsjö 1638 Norrböle, Anundsjö 1718-03-09
Lars Zakrisson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Lungsjön ABT 1640 Havsnäs 2 NOV 1717
Lars Zakariasson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Lungsjön, Ramsele 1645 Holmen, Ström 1717-11-02
Per Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Erik Hansson Blix Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Grenås, Hammerdal 1646-09-20 Grenås, Hammerdal, Hammerdal, Z, Sverige 1733-08-30
Märeta Kristoffersdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Fjällsjö, Jämtland ABT 1649 Havsnäs, Alanäs, Jämtland 14 APR 1705
Lisbeta Bertilsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1650 Jansjö, Fjällsjö 1724
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1653 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 8 APR 1706
Anders Göransson Raivi Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Västertåsjö ABT 1656 Tåsjö östra by 23 AUG 1742
Per Persson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1657 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 27 APR 1746
Gölin Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Strand el Bredgård i Ström 1659-04-07 Grenås, Hammerdal, Hammerdal, Z, Sverige 1744-05-08
Anna Zakrisdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Lungsjön, Ramsele (Y) ABT 1660 Tåsjö (Jämtlands län) ABT 1738
Malin Matsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordanåker, Edsele, Sverige 1660 Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1706
Helge Johansson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum 1671 Bölen, Bodum 1725-12-21
Margareta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1685-03-15 Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1758-12-30
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anders Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
Brita Hansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Mårten Nilsson d.ä Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
NN NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
NN NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Mats Pålsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Finland 1609 Nordanåker, Edsele, Sverige 1676
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor öhn, Ström ABT 1610 ABT 1707
Ingrid Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1610 1687
Jon Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1610 Aspnäs, Ström, Jämtland ABT DEC 1687
Kristina Mårtensdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kubbe, Anundsjö 1610 Norrböle, Anundsjö
Kristoffer Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrböle, Anundsjö 1610 Norrböle, Anundsjö 1692-12-20
Zakris Larsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1610
Hans Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Oviken 1612 Grenås, Hammerdal 1689-02-01
Knut Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1614 1670
Per (Stor-Per) Ersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Bodum, Sweden ABT 1615 Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1684
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Christoffer Pålsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1620
Elisabet Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1620 Hammerdal 1655
Karin Larsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hassela 1620 Lungsjön, Ramsele 1677
Kerstin Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Sara Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hällingsås, Edsele 1620 Nordanåker, Edsele, Sverige 1703-01-16
Zakris Larsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hassela, X 1620 Lungsjön, Ramsele 1668
Göran Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Rudsjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1630 Västertåsjö (Z), Sweden ABT 1685
Elisabet Pålsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Fjällsjö, Vängel, Sweden ABT 1636 Västertåsjö, Fjällsjö (Z) ABT JAN 1690
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Johan Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum, Sweden 1640 Bölen, Fjällsjö 1694
Anna Helgesdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordantjäl, Ramsele, Sweden 1644 Bölen, Bodum, Sweden 1699
Olof Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Orrnäs, Bodum, Sweden ABT 1649 Sweden ABT 1724
NN Helgesdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordantjäl, Ramsele, Sweden ABT 1660 Sweden
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Hans NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
NN NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Gölu Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Anundsjö 1570
Olof Örjansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1570 Jansjö, Fjällsjö 1632
Olof Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrböle, Anundsjö 1570 Norrböle, Anundsjö 1624
Anders Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1575 Bölen, Fjällsjö 1630
Anders Ersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum ABT 1575 Bölen ABT 1640
Erik Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Oviken, Berg, Jämtland, Sweden 1576 Hammerdal, Jämtland, Sweden 1645
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1580 ABT 1643
Eric Mickelsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Fjällsjö ABT 1580 Näset 1, Fjällsjö ABT 1650
Gunilla Knutsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1580 Bölen, Fjällsjö
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1580 Ström (Z) ABT 1643
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ragunda 1580 Hammerdal 1618
Lars Nilsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1580 Tåsjö 1650
Olof Håkansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Nordanåker, Edsele ABT 1580 Hällingsås, Edsele, Sweden 1630
Pål Segersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sweden ABT 1580 Sweden ABT 1650
Karin Sjulsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1591 Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1646
Erik Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1597 Bölen, Fjällsjö 1673
Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö 1600
Helge Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sweden ABT 1600 Sweden
NN Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Härnösand (Y) ABT 1600
Anders Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Viksjö, Stigsjö (Y), Sweden ABT 1605 Alanäs, Ström (Z), Sweden ABT 1670
Elisabet Larsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Vängel, Fjällsjö ABT 1607 ABT 1656
Per Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sweden ABT 1620 Sweden
Helge Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1625
NN Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Krånge ABT 1625
Pål Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1625
Svärföräldrar
Anna Greta Nilsdotter Svärmor Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Mattias Persson Svärfar Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Svågrar och svägerskor
Nils Petter MATSSON Svåger Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Svägerska Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Mats Anders Matsson Svåger Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Svåger Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Svägerska Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Svåger Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Svåger 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Anna Greta Nilsdotter Gammel-faster eller moster Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Jens Pedersson Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Mårten Nilsson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Elias Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Cecilia Hansdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster
Anders Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Gölin Jonsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Äspnäs, Ström (Z) ABT 1640 Äspnäs, Ström (Z) ABT MAY 1697
Olov Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Lars Zakariasson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Lungsjön, Ramsele 1645 Holmen, Ström 1717-11-02
Per Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Sara Mårtensdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster 1645 1698
Anna Zakrisdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Lungsjön, Ramsele (Y) ABT 1660 Tåsjö (Jämtlands län) ABT 1738
Elias Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Anna Johansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Bölen ABT 1672 Backe, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1724
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -fastrar, -morbröder och -mostrar
Knut Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror 1614 1670
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Arvid Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror ABT 1620 ABT 1691
Kerstin Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Avlägsna kusiner
Anders Oldberg Femmänning (pyssling) 1668 1719
Lisa Johanna Larsdotter Sexmänning Harrsjöhöjden, Risbäck, Västernorrland 1818-10-13 Långsele 1890
Nils Petter MATSSON Sexmänning Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Sexmänning Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Sexmänning 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Ida Margreta Nilsdotter Tremänning (syssling) Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Tremänning (syssling) Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Tremänning (syssling) Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Tremänning (syssling) Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Andra anhöriga
Gjord Persson Skunck Gammelfar-/morförälders kusin
Gjord Persson Skunck Gammelfar-/morförälders femmänning
Nils Mårtensson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Georgius Petri Skunck Gammelfar-/morförälders kusin 1540 1583
Georgius Petri Skunck Gammelfar-/morförälders femmänning 1540 1583
Jens Pedersson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Karl Göransson Skunck Far-/morförälders tremänning 1570 1636
Karl Göransson Skunck Far-/morförälders sexmänning 1570 1636
Per Jönsson Jensson Skunck Gammelfar-/morförälders kusin 1575 1647
Per Jönsson Jensson Skunck Gammelfar-/morförälders femmänning 1575 1647
Britta Persdotter Skunck Far-/morförälders tremänning 1610 1666
Britta Persdotter Skunck Far-/morförälders sexmänning 1610 1666
Anders Knutsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Elias Olofsson Oldberg Förälders fyrmänning 1640 1703
Olov Knutsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Per Knutsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Sara Mårtensdotter Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin 1645 1698
Per Persson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Jöns Arvidsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Öhn, Ström (Z) ABT 1660 Hammerdal (Z) 11 FEB 1750
Elias Persson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Mårten Nilsson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Elias Andersson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Elias Andersson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Mårten Olofsson Gammelfar-/morförälders sexmänning 1674 1735
Mårten Olofsson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning 1674 1735
Ivar Andersson Gammelfar-/morförälders sexmänning Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Ivar Andersson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Zakris Larsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Havsnäs, Ström 1679 Alanäs 28 JAN 1765
Bertil Persson Lustig Gammelfar-/morförälders sexmänning Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Bertil Persson Lustig Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Karin Eriksdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Karin Eriksdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Märta Persdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Göran Jakobsson Strandborg Gammelfar-/morförälders sexmänning Äspnäs, Ström (Z) 31 DEC 1681 Hallen 3 AUG 1719
Kerstin Nilsdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Anna Jönsdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Ön ABT 1690 Ormsjö, Dorotea, Lappland ABT 1739
Valborg Persdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning Grenås, Hammerdal 1691-03-15 Sikås, Hammerdal 1758
Anna Andersdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning Tåsjö östra by, Tåsjö, Sweden 1698-10-01 Rörström, Tåsjö, Sweden 1779-12-18
Erik Eliasson Gammelfar-/morförälders sexmänning Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Erik Eliasson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Elisabet Eliasdotter Gammelgammelfar-/morförälders sexmänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Elisabet Eliasdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Elisabet Eliasdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Karl Mårtensson Mård Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Karl Mårtensson Mård Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Olov Oldberg Fyrmännings son 1703 1761
Johan Ivarsson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Johan Ivarsson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Sara Mårtensdotter Gammelgammelfar-/morförälders sexmänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Sara Mårtensdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Per Bertilsson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Per Bertilsson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Lars Zakrisson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Lars Zakrisson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Jöns Göransson Strandborg Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Jöns Göransson Strandborg Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Anna Eriksdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Anna Eriksdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Elias Karlsson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Gammelfar-/morförälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Gammelfar/-morförälders tremänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Brita Nilsdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Ivar Johansson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Ivar Johansson Gammelfar-/morförälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Mats Håkansson Gammelfar-/morförälders femmänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Mats Håkansson Gammelfar/-morförälders tremänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Jöns Jönsson Vikström Gammelgammelfar-/morförälders tremänning 1737 1802
Anders Olofsson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Rörström, Tåsjö 1738-06-03 Rörström, Tåsjö 1813-01-02
Bertil Persson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Bertil Persson Gammelfar-/morförälders femmänning Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Eric Jönsson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Eric Jönsson Gammelfar-/morförälders femmänning Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Segrid Adamsdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Segrid Adamsdotter Gammelfar-/morförälders femmänning Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Elisabeth Eliasdotter Far-/morförälders femmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Far-/morförälders sexmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Far-/morförälders fyrmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Nils Andersson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Nils Andersson Gammelfar-/morförälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Lisa Larsdotter Gammelfar-/morförälders femmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Per Mattsson Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Per Mattsson Far-/morförälders fyrmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Johan Ivarsson Far-/morförälders femmänning Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Johan Ivarsson Far-/morförälders sexmänning Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Karin Eriksdotter Far-/morförälders femmänning Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Karin Eriksdotter Far-/morförälders sexmänning Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Brita Stina Nilsdotter Far-/morförälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Brita Stina Nilsdotter Far-/morförälders sexmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anders Bertilsson Far-/morförälders femmänning Avaträsk, Dorotea 1794
Anders Bertilsson Far-/morförälders sexmänning Avaträsk, Dorotea 1794
Lars Jönsson Vikström Gammelfar-/morförälders fyrmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Lars Jönsson Vikström Förälders sexmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Lars Jönsson Vikström Förälders femmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Anna Greta Nilsdotter Far-/morförälders femmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Far-/morförälders sexmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Mårten Johansson Förälders sexmänning Långsele, Dorotea 1812-11-08 Varpsjö, Åsele 1887-03-05
Mattias Persson Förälders sexmänning Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Mattias Persson Förälders femmänning Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Lisa Johanna Larsdotter Far-/morförälders femmänning Harrsjöhöjden, Risbäck, Västernorrland 1818-10-13 Långsele 1890
Brita Juliana Andersdotter Förälders sexmänning Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Förälders sexmänning Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Nils Petter MATSSON Förälders kusin Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Lisa Kajsa Matsdotter Förälders kusin Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Förälders sexmänning Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Nils Petter Mattson Förälders kusin Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Anders Matsson Förälders kusin Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Mats Matsson Förälders kusin Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Anna Märta Matsdotter Förälders kusin Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Erik Matsson Förälders kusin Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Förälders sexmänning 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Jonas Olof Matsson Förälders kusin 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Anna Fredrika Andersdotter Förälders sexmänning Storbäck, Risbäck, Västernorrland 1852-11-12 Månsberget, Västernorrland, Västernorrland, Sverige 1927-05-27
Enar Nikolaus Olofsson Tremännings son Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Tremännings dotter Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Tremännings son Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Tyra Wivi-Anne Eriksson Tremännings barnbarn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Bo Lennart Eriksson Tremännings barnbarns barn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02
Barnbarn
Elias Viktor Eriksson Barnbarns make Fjällsjö, Västernorrland, Sweden 1893-01-22 Kristinehamn 1964-01-14
Enar Nikolaus Olofsson Barnbarn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08

Källor

Beskrivning
Ancestry Family Trees