Lennart Erikssons anor

Annika Nilsdotter

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Nils Persson 1741 Christina Mårtensdotter 1744-09-29

Partners

Partner Födelsedatum Barn
Lars Eriksson Thor 1757-01-12

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1767-05-06 Boseby, Sunne, Värmland

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Partner
Lars Eriksson Thor Partner eller man Sunne, Tomta 1757-01-12 Närke 1809
Föräldrar
Nils Persson Far 1741
Christina Mårtensdotter Mor Boseby, Sunne, Värmland 1744-09-29
Far-/morföräldrar
Mårten Adamsson Gevert Farfar/morfar Nysund, Örebro, Sverige 1705-02-28 Boseby, Sunne, Värmland 1767-03-25
Annika Todin Farmor/mormor Sunne, Värmland 1712 Boseby, Sunne, Värmland 1768-09-27
Gammelfar-/morföräldrar
Emerentia Mårtensdotter Guddi Gammelfar-/mormor Sunne, Hälleberg 1754-02-15
Adam Adamsson Gevert Gammelfar-/morfar Hasselfors, Örebro, Sweden 1671 Sunne, Rottne bruk, Värmland 1729
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Adam Klasson Gevert Gammel-gammelfar-/morfar 1640 Årås bruk, Amnehärad 1713-09-06
Katarina Eriksdotter Gammel-gammelfar-/mormor 1644 Amnehärad, Skaraborg, Sverige 1718-05-18
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Klas Andersson Gevert Gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1615
Sara Adamsdotter Stockhaus Gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1620
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anders Gevert Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
Johanna Stockhaus Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Adam Stockhaus Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrstensta, Fellingsbro, Sverige 1593 Åbyhammar, Fellingsbro, Sverige 1645-12-21
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Hans Stockhaus Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Münster, Westfalen, Tyskland Stensta bruk, Fellingsbro, Sverige 1593
Gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Sara Gevert Gammel-gammel-faster eller moster Frövi, Näsby, Örebro län, Sverige 1664
Klas Adamsson Gevert Gammel-gammel-farbror eller morbror Näsby, Frövi, Örebro Län, Sweden 1665 Skagershult, Hasselfors, Örebro län, Sweden 1719
Katarina Adamsdotter Gevert Gammel-gammel-faster eller moster Näsby, Frövi 1668 Bodarne, Ramundeboda, Örebro 1759-01-25
Johan Adamsson Gevert Gammel-gammel-farbror eller morbror 1670 Kvistbro Kråkfors 13 JUL 1702
Adam Adamsson Gevert Gammel-gammel-farbror eller morbror Hasselfors, Örebro, Sweden 1671 Sunne, Rottne bruk, Värmland 1729
Mats Adamsson Gevert Gammel-gammel-farbror eller morbror Skagershult (T) 1672 Mörtstad, Amnehärad, Skaraborgs län, Sweden. 15 MAY 1720
Jakob Adamsson Gevert Gammel-gammel-farbror eller morbror Hasselfors, Skagerhult (T) ABT 1677 Rottneros torp, Sunne (S) 26 JUL 1767
Henrik Adamsson Gevert Gammel-gammel-farbror eller morbror Hasselfors, Skagershult 1680 Ransäter, Värmland 1732-03-08
Maria Adamsdotter Gevert Gammel-gammel-faster eller moster Hasselfors, Skagershult (T) 1684 Lyrestad Håtorp (R) 31 JAN 1755
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Klas Adamsson Stockhaus Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror
Johan Adamsson Stockhaus Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror 1618 Gunnilbo, Färna 1690-01-20
Lukas Adamsson Stockhaus Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror 1626 Stensta, Fellingsbro, Örebro 1701-06-02
Margit Adamsdotter Stockhaus Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster 1626
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Anders Stockhaus Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Norrstensta, Fellingsbro, Sverige 1590
Avlägsna kusiner
Jan Henrik Aldrin Fyrmänning (brylling) Norra Råda, Värmland 1776 Norra Råda 1847
Göran Gustavsson Aldrin Fyrmänning (brylling) Norra Råda, Loviseberg 1781-08-06 Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1814-06-05
Andra anhöriga
Anna Klasdotter Stockhaus Gammelgammelfar-/morförälders sexmänning
Jonas Andersson Stockhaus Gammelfar-/morförälders sexmänning Kristinehamn 1654 1696
Anders Johansson Stockhaus Gammelfar-/morförälders sexmänning Gunnilbo, Färna 1674-08-17 Stensta, Fellingsbro, Örebro 1750-10-26
Jonas Jonasson Stark Gammelfar/-morförälders tremänning Kristinehamn 1675 1728
Magdalena Stockhaus Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Kristinehamn 1683-02-02 1745
Magdalena Jonasdotter Stockhaus Gammelfar/-morförälders tremänning Kristinehamn, Värmland, Sverige 1688-02-02 Kristinehamn, Värmland, Sverige 1745
Katarina Henriksdotter Gevert Far-/morförälders kusin Amnehärad, Skaraborg, Sverige 1703-04-24 Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1773-01-15
Mårten Adamsson Gevert Far-/morförälders kusin Nysund, Örebro, Sverige 1705-02-28 Boseby, Sunne, Värmland 1767-03-25
Uddo Ullman Far-/morförälders fyrmänning Kristinehamn, Värmland, Sverige 1712 Torp och Ryr, Älvsborg, Sverige 1781
Petter Olsson Kuse Far-/morförälders kusin Rinnfors, Boda 10 jul 1743
Johannes Göransson Aldrin Förälders tremänning Uddeholm, Norra Råda, Värmland 1744-01-01 Uddeholm, Norra Råda, Värmland 1802-04-27
Christina Mårtensdotter Förälders tremänning Boseby, Sunne, Värmland 1744-09-29
Petter Gustaf Göransson Aldrin Förälders tremänning Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1751-07-18 Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1812-08-20
Eva Göransdotter Aldrin Fyrmännings dotter Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1810-10-04 Lysvik, Värmland 1882-12-21
Jan Henrik Aldrin Fyrmännings son Norra Råda, Värmland 1817
Jan Stålhammar Fyrmännings barnbarn Lysvik, Öjenås 1842-05-26 Lysvik, Värmland 1926-05-23
Karl Johan Aldrin Fyrmännings barnbarn Norra Råda, Värmland 1866 USA 1932

Anteckningar

Barn:
Kerstin 1807-04-26

"Lars Eriksson, obf.dömd att äkta pigan Annika Nilsdotter,f.1767, Boseby, Sunne, obf.går omkring i bygden, hennes oä. Dotter Kerstin,f. 26/4-1807."