Lennart Erikssons anor

Selma Ingeborg Eriksson

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Olof Persson Loberg 1863-06-21 Emma Lovisa Loberg 1871-09-15

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1897-06-24 Lysvik, Värmland
Död 1989-04-18 Sunne, Värmland

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Föräldrar
Olof Persson Loberg Far Lysvik, Kyrkobyn, Värmland 1863-06-21 Lysvik, Värmland 1942-09-03
Emma Lovisa Loberg Mor 1871-09-15 Lysvik, Värmland 1963-02-14
Far-/morföräldrar
Per Eriksson Loberg Farfar/morfar Lysvik, Kyrkobyn, Värmland 1835-09-09 Lysvik, Värmland 1890-12-18
Ingeborg Olsdotter Loberg Farmor/mormor Lysvik, Kyrkobyn, Värmland 1841-02-28 Lysvik, Kyrkobyn, Värmland 1917-06-19
Jan Stålhammar Farfar/morfar Lysvik, Öjenås 1842-05-26 Lysvik, Värmland 1926-05-23
Ingeborg Persdotter Farmor/mormor 1843 1926
Gammelfar-/morföräldrar
Erik Eriksson Gammelfar-/morfar Lysvik, Ö Berga, Värmland 1804-07-31 Lysvik, Kyrkobyn, Värmland 1880-02-29
Eva Göransdotter Aldrin Gammelfar-/mormor Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1810-10-04 Lysvik, Värmland 1882-12-21
Erik Larsson Stålhammar Gammelfar-/morfar Lysvik, Löfstaholms bruk 1810-10-06 Lysvik, Öjenås 1894-06-09
Ingeborg Larsdotter Gammelfar-/mormor Lysvik, Backa Sättra 1812-12-25 Lysvik, Kyrkobyn, Värmland 1903-10-03
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Erik Nilsson Gammel-gammelfar-/morfar Lysvik, Ö Berga, Värmland 1763-05-30 Lysvik, Kyrkobyn, Värmland 1835-11-09
Stina Eriksdotter Gammel-gammelfar-/mormor Lysvik, Kyrkobyn, Värmland 1774-11-26 Lysvik, Kyrkobyn, Värmland 1848-11-02
Göran Gustavsson Aldrin Gammel-gammelfar-/morfar Norra Råda, Loviseberg 1781-08-06 Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1814-06-05
Stina Johansdotter Gammel-gammelfar-/mormor Ekshärad, Gustavsfors 1784-11-29 Norra Råda, Loviseberg 1847-12-26
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Erik Persson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Lysvik, Kyrkobyn, Värmland 1730-01-09
Annika Gustafsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Sunne, Arnstorp, Värmland 1735-12-12 Lysvik, Kyrkobyn, Värmland 1805-09-20
Margareta Jansdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bosjön, Färnebo 1750 Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1817-05-19
Petter Gustaf Göransson Aldrin Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1751-07-18 Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1812-08-20
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Annika Danielsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Sunne, Östra Lövåsen, Värmland 1695 Sunne, Arnstorp, Värmland 1787-08-15
Gustaf Israelsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sunne, Arnstorp, Värmland 1699 1771-01-09
Katarina Henriksdotter Gevert Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Amnehärad, Skaraborg, Sverige 1703-04-24 Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1773-01-15
Göran Andersson Aldrin Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Gunnerud, Alster 1709-01-02 Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1772-12-07
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Daniel Olofsson Suhoinen Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sunne, Lövåsen, Värmland 1660 Sunne, Lövåsen, Värmland 1741-07-24
Anna Larsdotter Kauttoinen Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ragvaldstjärn, Gräsmark, Värmland ca 1670 Sunne, Lövåsen, Värmland 1730
Anders Henriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Gunnerud, Alster ca 1675
Elin Jönsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Brohagen, Alster ca 1675
Elin Ellicka Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1680 Geijersholm, Norra Råda 1743-03-20
Henrik Adamsson Gevert Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hasselfors, Skagershult 1680 Ransäter, Värmland 1732-03-08
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Lars Simonsson Kauttoinen Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ragvaldstjärn, Gräsmark, Värmland 1629 1702
Adam Klasson Gevert Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1640 Årås bruk, Amnehärad 1713-09-06
Mariana Mattsdotter Ikoinen Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Långtjärn, Gräsmark, Värmland, Sverige 1640 1678
Katarina Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1644 Amnehärad, Skaraborg, Sverige 1718-05-18
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Marit Gustafsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Arnstorp, Sunne, Värmland 1721 Hedåsen, Sunne, Värmland 1799
Johannes Göransson Aldrin Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Uddeholm, Norra Råda, Värmland 1744-01-01 Uddeholm, Norra Råda, Värmland 1802-04-27
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Lars Danielsson Suhoinen Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Östra Lövåsen, Sunne, Värmland 1704 1737-03-03
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -fastrar, -morbröder och -mostrar
Sara Gevert Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Frövi, Näsby, Örebro län, Sverige 1664
Klas Adamsson Gevert Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Näsby, Frövi, Örebro Län, Sweden 1665 Skagershult, Hasselfors, Örebro län, Sweden 1719
Katarina Adamsdotter Gevert Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Näsby, Frövi 1668 Bodarne, Ramundeboda, Örebro 1759-01-25
Johan Adamsson Gevert Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror 1670 Kvistbro Kråkfors 13 JUL 1702
Adam Adamsson Gevert Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Hasselfors, Örebro, Sweden 1671 Sunne, Rottne bruk, Värmland 1729
Mats Adamsson Gevert Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Skagershult (T) 1672 Mörtstad, Amnehärad, Skaraborgs län, Sweden. 15 MAY 1720
Jakob Adamsson Gevert Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Hasselfors, Skagerhult (T) ABT 1677 Rottneros torp, Sunne (S) 26 JUL 1767
Maria Adamsdotter Gevert Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Hasselfors, Skagershult (T) 1684 Lyrestad Håtorp (R) 31 JAN 1755
Avlägsna kusiner
Edwin Eugene Jr "Buzz" Aldrin Sexmänning Glen Ridge, New Jersey, USA 1930-01-20
Andra anhöriga
Mårten Adamsson Gevert Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Nysund, Örebro, Sverige 1705-02-28 Boseby, Sunne, Värmland 1767-03-25
Olov Larsson Suhoinen Gammelfar-/morförälders sexmänning Östra Lövåsen, Sunne, Värmland 1733-04-16 Östra Lövåsen, Sunne, Värmland 1797-04-07
Petter Olsson Kuse Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Rinnfors, Boda 10 jul 1743
Christina Mårtensdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Boseby, Sunne, Värmland 1744-09-29
Lars Olsson Suhoinen Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Östra Lövåsen, Sunne, Värmland 1756-09-20 Myringeby, Lysvik, Värmland, Sverige 1835-01-11
Annika Nilsdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Boseby, Sunne, Värmland 1767-05-06
Jan Henrik Aldrin Gammelfar-/morförälders sexmänning Norra Råda, Värmland 1776 Norra Råda 1847
Olof Larsson Suhoinen Gammelfar-/morförälders fyrmänning Myringeby, Lysvik, Värmland, Sverige 1790-01-03 Myringeby, Lysvik, Värmland, Sverige 1866-01-12
Jan Henrik Aldrin Gammelfar/-morförälders tremänning Norra Råda, Värmland 1817
Marit Olsdotter Suhoinen Far-/morförälders femmänning Myringeby, Lysvik, Värmland, Sverige 1843-09-30 Lysvik, Värmland 1916-09-09
Karl Johan Aldrin Far-/morförälders fyrmänning Norra Råda, Värmland 1866 USA 1932
Alma Kristina Nilsdotter Förälders sexmänning Skäggegård, Lysvik, Värmland 1869-04-04 1961
Edwin Eugene Sr Aldrin Förälders femmänning USA 1896 USA 1974