Lennart Erikssons anor

Karl Göransson Skunck

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Georgius Petri Skunck 1540 Karin Nilsdotter 1541

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1570 cirka
Död 1636 efter

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Bröder och systrar
Petrus Olai Skunck Halvbror 1587 1639
Föräldrar
Georgius Petri Skunck Far 1540 1583
Karin Nilsdotter Mor 1541 1619
Far-/morföräldrar
Nicolaus Stephani Farfar/morfar 1520 1595
Jens Pedersson Farfar/morfar Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Gullog Mogensdotter Farmor/mormor Undersåker, Jämtland 1543 Rödön, Jämtland 1629-07-12
Gammelfar-/morföräldrar
Peder Örjansson Gammelfar-/morfar Hackås, Jämtland 1510 Hackås, Jämtland 1554
Kerstin Nilsdotter Gammelfar-/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Nils Mårtensson Gammel-gammelfar-/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Örjan Karlsson Gammel-gammelfar-/morfar 1470 1530
Anne Karlsdotter Gammel-gammelfar-/mormor 1480 1551
Malin Matsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Nordanåker, Edsele, Sverige 1660 Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1706
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Mårten Nilsson d.ä Gammel-gammel-gammelfar-/morfar
nn Pedersdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hackås
Karl Örjansson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1440 1488
Mats Pålsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Finland 1609 Nordanåker, Edsele, Sverige 1676
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Kerstin Andersdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Sara Olofsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hällingsås, Edsele 1620 Nordanåker, Edsele, Sverige 1703-01-16
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Örjan Karlsson Skancke Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1403 1477
Margret Jensdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1420
Olof Örjansson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1570 Jansjö, Fjällsjö 1632
Anders Ersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum ABT 1575 Bölen ABT 1640
Gunilla Knutsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1580 Bölen, Fjällsjö
Olof Håkansson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Nordanåker, Edsele ABT 1580 Hällingsås, Edsele, Sweden 1630
Karin Sjulsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1591 Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1646
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Karl (Carolus) Pedersson (Petri) Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1360 1430
Radgerd Kettilsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hackås 1380 Hackås ca 1445
Örjan Svensson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1530 Jansjö, Fjällsjö 1603
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Peder Nilsson Skanke Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Mjälle, Frösön 1330 Hov, Hackås, Jämtland, Sverige 1420
Sven Spjällesson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1500 Jansjö, Fjällsjö 1561
Syskonbarn
Nicolaus Skunck Syskons son 1614-04-14 1676-12-04
Samuel Petri Skunck Syskons son 1632-03-25 1685-08-05
Farbröder, morbröder, fastrar och mostrar
Gjord Persson Skunck Farbror eller morbror
Per Jönsson Jensson Skunck Farbror eller morbror 1575 1647
Gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Brita Nilsdotter Gammel-faster eller moster Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Mårten Nilsson Gammel-gammel-farbror eller morbror Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Sara Mårtensdotter Gammel-gammel-gammel-faster eller moster 1645 1698
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Knut Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror 1614 1670
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Jöns Karlsson Skanke Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Hackås 1407 Marieby 1489
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -fastrar, -morbröder och -mostrar
Joen Pedersson Skanke Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror 1344 1411
Kusiner
Britta Persdotter Skunck Kusin 1610 1666
Avlägsna kusiner
Elisabeth Eliasdotter Femmänning (pyssling) 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Sexmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Per Mattsson Fyrmänning (brylling) Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Johan Ivarsson Sexmänning Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Karin Eriksdotter Sexmänning Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Brita Stina Nilsdotter Sexmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Brita Stina Nilsdotter Tremänning (syssling) Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anders Bertilsson Sexmänning Avaträsk, Dorotea 1794
Anna Greta Nilsdotter Sexmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Tremänning (syssling) Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Kusins barn
Elias Olofsson Oldberg Kusins son 1640 1703
Kusins barnbarn
Anders Oldberg Kusins barnbarn 1668 1719
Kusins barnbarns barn
Olov Oldberg Kusins barnbarns barn 1703 1761
Kusins barnbarns barnbarn
Christina Oldberg Kusins barnbarns barnbarn 1738 1778
Andra anhöriga
Sigurd Jonsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Alsen 1380 Klocksåsen 1477
Johan Sigurdsson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Klocksåsen 1420 Klocksåsen 1470
Margareta Johansdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Kloxåsen, Näs, Jämtland 1440 Kloxåsen, Näs, Jämtland 1510
Ingrid Jönsdotter Skanke Gammelfar-/morförälders sexmänning Marieby 1455 Hackås 1535
Karl Larsson Gammelfar-/morförälders femmänning Klocksåsen 1460 Klocksåsen 1538
Olof Jönsson Blix Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Bjärme, Hackås 1475 Rödön 1540
Måns Olofsson Blix Gammelfar-/morförälders fyrmänning Rödön 1500 Oviken 1564
Mogens Karlsson Blix Far-/morförälders sexmänning Klocksåsen, Näs 1502 Undersåker 1570
Erik Mogensen Månsson Blix Far-/morförälders femmänning Rödön 1540 Oviken 1611
Gertrud Eriksdotter Blix Förälders sexmänning abt 1575
Lauritz Eriksson Blix Förälders sexmänning Oviken, Jamtland, Sweden abt 1575 Refsund, Jamtlands, Sweden abt 1658
Erik Eriksson Blix Förälders sexmänning Oviken, Berg, Jämtland, Sweden 1576 Hammerdal, Jämtland, Sweden 1645
Dorothea Eriksdotter Blix Förälders sexmänning abt 1578
Kristoffer Eriksson Blix Förälders sexmänning Oviken, Jamtland, Sweden abt 1580 Oviken, Jamtland, Sweden abt 1645
Peder Eriksen Förälders sexmänning abt 1580 Lødingen, Nordland, Norway abt 1644
Lars Eriksson Blix Förälders sexmänning Oviken, Jamtland, Sweden abt 1585 Revsund, Jamtland, Sweden abt 1658
Karin Eriksdotter Förälders sexmänning abt 1590
Gjertrud Eriksdatter Förälders sexmänning Trondheim, Sor-Trondelag, Norway abt 1600 abt 1656
Berit Eriksdotter Blix Förälders sexmänning 14 Nov 1600 Bergen, Hordaland, Norway
Peder Eriksson Blix Förälders sexmänning Hammerdal, Jamtland, Sweden 1621 Oksnes prestegard, Oksnes, Nordland, Norway May 1694
Anders Knutsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Olov Knutsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Per Knutsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Per Persson Gammelfar-/morförälders sexmänning Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Elias Persson Gammelfar-/morförälders sexmänning Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Elias Andersson Gammelfar/-morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Mårten Olofsson Gammelfar-/morförälders kusin 1674 1735
Mårten Olofsson Gammelfar/-morförälders tremänning 1674 1735
Ivar Andersson Gammelfar/-morförälders tremänning Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Bertil Persson Lustig Gammelfar/-morförälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Karin Eriksdotter Gammelfar-/morförälders tremänning Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Märta Persdotter Gammelfar-/morförälders tremänning Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Erik Eliasson Gammelfar/-morförälders tremänning Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Elisabet Eliasdotter Far-/morförälders fyrmänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Karl Mårtensson Mård Far-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Karl Mårtensson Mård Far-/morförälders fyrmänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Johan Ivarsson Far-/morförälders fyrmänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Sara Mårtensdotter Far-/morförälders kusin Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Per Bertilsson Far-/morförälders fyrmänning Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Lars Zakrisson Far-/morförälders fyrmänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Anna Eriksdotter Far-/morförälders fyrmänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Elias Karlsson Förälders fyrmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Förälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Ivar Johansson Förälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Mats Håkansson Förälders tremänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Bertil Persson Förälders femmänning Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Segrid Adamsdotter Förälders femmänning Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Nils Andersson Förälders kusin Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Förälders femmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Lars Jönsson Vikström Fyrmännings son Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Mattias Persson Fyrmännings son Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Brita Juliana Andersdotter Tremännings dotter Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Tremännings son Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Nils Petter MATSSON Fyrmännings barnbarn Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Tremännings dotter Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Lisa Kajsa Matsdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Tremännings son Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Nils Petter Mattson Fyrmännings barnbarn Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Tremännings son Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Anders Matsson Fyrmännings barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Tremännings son Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Mats Matsson Fyrmännings barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Tremännings dotter Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Anna Märta Matsdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Tremännings son Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Erik Matsson Fyrmännings barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Inga Lisa Mårtensdotter Tremännings barnbarn Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Jonas Olof Matsson Tremännings son 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Jonas Olof Matsson Fyrmännings barnbarn 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Ida Margreta Nilsdotter Tremännings barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Ida Margreta Nilsdotter Tremännings barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Tremännings barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Alma Lovisa Nilsdotter Tremännings barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Tremännings barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Freja Elisabet Nilsdotter Tremännings barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Tremännings barnbarn Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Mårten Matteus Nilsson Tremännings barnbarns barn Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Enar Nikolaus Olofsson Tremännings barnbarns barn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Tremännings barnbarns barn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Tremännings barnbarns barn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08