Lennart Erikssons anor

Georgius Petri Skunck

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Jens Pedersson 1540 Gullog Mogensdotter 1543

Partners

Partner Födelsedatum Barn
Karin Nilsdotter 1541 Karl Göransson Skunck

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1540 cirka
Död 1583

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Partner
Karin Nilsdotter Partner eller fru 1541 1619
Bröder och systrar
Gjord Persson Skunck Bror
Per Jönsson Jensson Skunck Bror 1575 1647
Barn
Karl Göransson Skunck Son 1570 1636
Föräldrar
Jens Pedersson Far Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Gullog Mogensdotter Mor Undersåker, Jämtland 1543 Rödön, Jämtland 1629-07-12
Far-/morföräldrar
Peder Örjansson Farfar/morfar Hackås, Jämtland 1510 Hackås, Jämtland 1554
Kerstin Nilsdotter Farmor/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Gammelfar-/morföräldrar
Nils Mårtensson Gammelfar-/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Örjan Karlsson Gammelfar-/morfar 1470 1530
Anne Karlsdotter Gammelfar-/mormor 1480 1551
Malin Matsdotter Gammelfar-/mormor Nordanåker, Edsele, Sverige 1660 Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1706
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Mårten Nilsson d.ä Gammel-gammelfar-/morfar
nn Pedersdotter Gammel-gammelfar-/mormor Hackås
Karl Örjansson Gammel-gammelfar-/morfar 1440 1488
Mats Pålsson Gammel-gammelfar-/morfar Finland 1609 Nordanåker, Edsele, Sverige 1676
Mårten Olofsson Gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Kerstin Andersdotter Gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Sara Olofsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Hällingsås, Edsele 1620 Nordanåker, Edsele, Sverige 1703-01-16
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Örjan Karlsson Skancke Gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1403 1477
Margret Jensdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1420
Olof Örjansson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1570 Jansjö, Fjällsjö 1632
Anders Ersson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum ABT 1575 Bölen ABT 1640
Gunilla Knutsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1580 Bölen, Fjällsjö
Olof Håkansson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Nordanåker, Edsele ABT 1580 Hällingsås, Edsele, Sweden 1630
Karin Sjulsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1591 Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1646
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Karl (Carolus) Pedersson (Petri) Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1360 1430
Radgerd Kettilsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hackås 1380 Hackås ca 1445
Örjan Svensson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1530 Jansjö, Fjällsjö 1603
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Peder Nilsson Skanke Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Mjälle, Frösön 1330 Hov, Hackås, Jämtland, Sverige 1420
Sven Spjällesson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1500 Jansjö, Fjällsjö 1561
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Nils Hallstensson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norge 1300 Frösön 1350
Spjälle Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1480 Jansjö, Fjällsjö 1540
Syskonbarn
Britta Persdotter Skunck Syskons dotter 1610 1666
Syskons barnbarn
Elias Olofsson Oldberg Syskons barnbarn 1640 1703
Syskons barnbarns barn
Anders Oldberg Syskons barnbarns barn 1668 1719
Syskons barnbarns barnbarn
Olov Oldberg Syskons barnbarns barnbarn 1703 1761
Syskons barnbarns barnbarns barn
Christina Oldberg Syskons barnbarns barnbarns barn 1738 1778
Farbröder, morbröder, fastrar och mostrar
Brita Nilsdotter Faster eller moster Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Mårten Nilsson Gammel-farbror eller -morbror Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Sara Mårtensdotter Gammel-gammel-faster eller moster 1645 1698
Gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Knut Andersson Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror 1614 1670
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-faster eller moster Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Jöns Karlsson Skanke Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Hackås 1407 Marieby 1489
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Joen Pedersson Skanke Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror 1344 1411
Kusiner
Nils Andersson Kusin Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Avlägsna kusiner
Gertrud Eriksdotter Blix Sexmänning abt 1575
Lauritz Eriksson Blix Sexmänning Oviken, Jamtland, Sweden abt 1575 Refsund, Jamtlands, Sweden abt 1658
Erik Eriksson Blix Sexmänning Oviken, Berg, Jämtland, Sweden 1576 Hammerdal, Jämtland, Sweden 1645
Dorothea Eriksdotter Blix Sexmänning abt 1578
Kristoffer Eriksson Blix Sexmänning Oviken, Jamtland, Sweden abt 1580 Oviken, Jamtland, Sweden abt 1645
Peder Eriksen Sexmänning abt 1580 Lødingen, Nordland, Norway abt 1644
Lars Eriksson Blix Sexmänning Oviken, Jamtland, Sweden abt 1585 Revsund, Jamtland, Sweden abt 1658
Karin Eriksdotter Sexmänning abt 1590
Gjertrud Eriksdatter Sexmänning Trondheim, Sor-Trondelag, Norway abt 1600 abt 1656
Berit Eriksdotter Blix Sexmänning 14 Nov 1600 Bergen, Hordaland, Norway
Peder Eriksson Blix Sexmänning Hammerdal, Jamtland, Sweden 1621 Oksnes prestegard, Oksnes, Nordland, Norway May 1694
Elias Karlsson Femmänning (pyssling) Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Fyrmänning (brylling) Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Ivar Johansson Femmänning (pyssling) Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Mats Håkansson Tremänning (syssling) Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Bertil Persson Femmänning (pyssling) Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Segrid Adamsdotter Femmänning (pyssling) Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Lisa Larsdotter Femmänning (pyssling) Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Kusins barn
Brita Stina Nilsdotter Kusins dotter Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anna Greta Nilsdotter Kusins dotter Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Kusins barnbarn
Brita Juliana Andersdotter Kusins barnbarn Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Kusins barnbarn Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Kusins barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Kusins barnbarn Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Kusins barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Kusins barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Kusins barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Kusins barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Kusins barnbarn 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Kusins barnbarns barn
Inga Lisa Mårtensdotter Kusins barnbarns barn Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Ida Margreta Nilsdotter Kusins barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Kusins barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Kusins barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Kusins barnbarns barn Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Kusins barnbarns barnbarn
Ida Margreta Nilsdotter Kusins barnbarns barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Kusins barnbarns barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Kusins barnbarns barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Kusins barnbarnsbarnbarn (son) Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Enar Nikolaus Olofsson Kusins barnbarnsbarnbarn (son) Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Kusins barnbarns barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Kusins barnbarnsbarnbarn (son) Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Andra anhöriga
Sigurd Jonsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Alsen 1380 Klocksåsen 1477
Johan Sigurdsson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Klocksåsen 1420 Klocksåsen 1470
Margareta Johansdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Kloxåsen, Näs, Jämtland 1440 Kloxåsen, Näs, Jämtland 1510
Ingrid Jönsdotter Skanke Gammelgammelfar-/morförälders sexmänning Marieby 1455 Hackås 1535
Karl Larsson Far-/morförälders femmänning Klocksåsen 1460 Klocksåsen 1538
Olof Jönsson Blix Gammelfar/-morförälders tremänning Bjärme, Hackås 1475 Rödön 1540
Måns Olofsson Blix Far-/morförälders fyrmänning Rödön 1500 Oviken 1564
Mogens Karlsson Blix Förälders sexmänning Klocksåsen, Näs 1502 Undersåker 1570
Erik Mogensen Månsson Blix Förälders femmänning Rödön 1540 Oviken 1611
Anders Knutsson Gammelfar-/morförälders kusin Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Olov Knutsson Gammelfar-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Per Knutsson Gammelfar-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Per Persson Gammelfar-/morförälders kusin Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Elias Persson Gammelfar-/morförälders kusin Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Elias Andersson Far-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Mårten Olofsson Far-/morförälders tremänning 1674 1735
Mårten Olofsson Far-/morförälders kusin 1674 1735
Ivar Andersson Far-/morförälders tremänning Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Bertil Persson Lustig Far-/morförälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Karin Eriksdotter Far-/morförälders tremänning Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Märta Persdotter Far-/morförälders tremänning Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Erik Eliasson Far-/morförälders tremänning Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Elisabet Eliasdotter Förälders fyrmänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Karl Mårtensson Mård Förälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Karl Mårtensson Mård Förälders fyrmänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Johan Ivarsson Förälders fyrmänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Sara Mårtensdotter Förälders kusin Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Per Bertilsson Förälders fyrmänning Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Lars Zakrisson Förälders fyrmänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Anna Eriksdotter Förälders fyrmänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Elisabeth Eliasdotter Fyrmännings dotter 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Per Mattsson Tremännings son Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Johan Ivarsson Fyrmännings son Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Karin Eriksdotter Fyrmännings dotter Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Brita Stina Nilsdotter Fyrmännings dotter Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anders Bertilsson Fyrmännings son Avaträsk, Dorotea 1794
Lars Jönsson Vikström Fyrmännings barnbarn Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Anna Greta Nilsdotter Fyrmännings dotter Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Mattias Persson Tremännings barnbarn Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Nils Petter MATSSON Tremännings barnbarns barn Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Tremännings barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Tremännings barnbarns barn Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Tremännings barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Tremännings barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Tremännings barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Tremännings barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Tremännings barnbarns barn 24 OCT 1850 15 MAR 1937