Lennart Erikssons anor

Christina Mårtensdotter

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Mårten Adamsson Gevert 1705-02-28 Annika Todin 1712

Partners

Partner Födelsedatum Barn
Nils Persson 1741 Annika Nilsdotter

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1744-09-29 Boseby, Sunne, Värmland

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Partner
Nils Persson Partner eller man 1741
Barn
Annika Nilsdotter Dotter Boseby, Sunne, Värmland 1767-05-06
Föräldrar
Mårten Adamsson Gevert Far Nysund, Örebro, Sverige 1705-02-28 Boseby, Sunne, Värmland 1767-03-25
Annika Todin Mor Sunne, Värmland 1712 Boseby, Sunne, Värmland 1768-09-27
Far-/morföräldrar
Emerentia Mårtensdotter Guddi Farmor/mormor Sunne, Hälleberg 1754-02-15
Adam Adamsson Gevert Farfar/morfar Hasselfors, Örebro, Sweden 1671 Sunne, Rottne bruk, Värmland 1729
Gammelfar-/morföräldrar
Adam Klasson Gevert Gammelfar-/morfar 1640 Årås bruk, Amnehärad 1713-09-06
Katarina Eriksdotter Gammelfar-/mormor 1644 Amnehärad, Skaraborg, Sverige 1718-05-18
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Klas Andersson Gevert Gammel-gammelfar-/morfar 1615
Sara Adamsdotter Stockhaus Gammel-gammelfar-/mormor 1620
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anders Gevert Gammel-gammel-gammelfar-/morfar
Johanna Stockhaus Gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Adam Stockhaus Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrstensta, Fellingsbro, Sverige 1593 Åbyhammar, Fellingsbro, Sverige 1645-12-21
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Hans Stockhaus Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Münster, Westfalen, Tyskland Stensta bruk, Fellingsbro, Sverige 1593
Gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Sara Gevert Gammel-faster eller moster Frövi, Näsby, Örebro län, Sverige 1664
Klas Adamsson Gevert Gammel-farbror eller -morbror Näsby, Frövi, Örebro Län, Sweden 1665 Skagershult, Hasselfors, Örebro län, Sweden 1719
Katarina Adamsdotter Gevert Gammel-faster eller moster Näsby, Frövi 1668 Bodarne, Ramundeboda, Örebro 1759-01-25
Johan Adamsson Gevert Gammel-farbror eller -morbror 1670 Kvistbro Kråkfors 13 JUL 1702
Adam Adamsson Gevert Gammel-farbror eller -morbror Hasselfors, Örebro, Sweden 1671 Sunne, Rottne bruk, Värmland 1729
Mats Adamsson Gevert Gammel-farbror eller -morbror Skagershult (T) 1672 Mörtstad, Amnehärad, Skaraborgs län, Sweden. 15 MAY 1720
Jakob Adamsson Gevert Gammel-farbror eller -morbror Hasselfors, Skagerhult (T) ABT 1677 Rottneros torp, Sunne (S) 26 JUL 1767
Henrik Adamsson Gevert Gammel-farbror eller -morbror Hasselfors, Skagershult 1680 Ransäter, Värmland 1732-03-08
Maria Adamsdotter Gevert Gammel-faster eller moster Hasselfors, Skagershult (T) 1684 Lyrestad Håtorp (R) 31 JAN 1755
Gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Klas Adamsson Stockhaus Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror
Johan Adamsson Stockhaus Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror 1618 Gunnilbo, Färna 1690-01-20
Lukas Adamsson Stockhaus Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror 1626 Stensta, Fellingsbro, Örebro 1701-06-02
Margit Adamsdotter Stockhaus Gammel-gammel-gammel-faster eller moster 1626
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Anders Stockhaus Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Norrstensta, Fellingsbro, Sverige 1590
Avlägsna kusiner
Johannes Göransson Aldrin Tremänning (syssling) Uddeholm, Norra Råda, Värmland 1744-01-01 Uddeholm, Norra Råda, Värmland 1802-04-27
Petter Gustaf Göransson Aldrin Tremänning (syssling) Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1751-07-18 Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1812-08-20
Andra anhöriga
Anna Klasdotter Stockhaus Gammelfar-/morförälders kusin
Jonas Andersson Stockhaus Gammelfar-/morförälders sexmänning Kristinehamn 1654 1696
Anders Johansson Stockhaus Gammelfar-/morförälders kusin Gunnilbo, Färna 1674-08-17 Stensta, Fellingsbro, Örebro 1750-10-26
Jonas Jonasson Stark Far-/morförälders tremänning Kristinehamn 1675 1728
Magdalena Stockhaus Gammelfar-/morförälders tremänning Kristinehamn 1683-02-02 1745
Magdalena Jonasdotter Stockhaus Far-/morförälders tremänning Kristinehamn, Värmland, Sverige 1688-02-02 Kristinehamn, Värmland, Sverige 1745
Katarina Henriksdotter Gevert Förälders kusin Amnehärad, Skaraborg, Sverige 1703-04-24 Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1773-01-15
Mårten Adamsson Gevert Förälders kusin Nysund, Örebro, Sverige 1705-02-28 Boseby, Sunne, Värmland 1767-03-25
Uddo Ullman Förälders fyrmänning Kristinehamn, Värmland, Sverige 1712 Torp och Ryr, Älvsborg, Sverige 1781
Petter Olsson Kuse Förälders kusin Rinnfors, Boda 10 jul 1743
Annika Nilsdotter Tremännings dotter Boseby, Sunne, Värmland 1767-05-06
Jan Henrik Aldrin Tremännings son Norra Råda, Värmland 1776 Norra Råda 1847
Göran Gustavsson Aldrin Tremännings son Norra Råda, Loviseberg 1781-08-06 Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1814-06-05
Eva Göransdotter Aldrin Tremännings barnbarn Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1810-10-04 Lysvik, Värmland 1882-12-21
Jan Henrik Aldrin Tremännings barnbarn Norra Råda, Värmland 1817
Jan Stålhammar Tremännings barnbarns barn Lysvik, Öjenås 1842-05-26 Lysvik, Värmland 1926-05-23
Karl Johan Aldrin Tremännings barnbarns barn Norra Råda, Värmland 1866 USA 1932