Lennart Erikssons anor

Lisa Johanna Larsdotter

Persondiagram

Ytterligare namn

Ytterligare namn Namn
Annat namn Andersson

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Lars Jönsson Vikström 1799-03-30 Märta (Märet) Jonsdotter 1787-10-05

Partners

Partner Födelsedatum Barn
Anders Daniel Andersson Bybom 1818-03-20 Anna Fredrika Andersdotter

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1818-10-13 Harrsjöhöjden, Risbäck, Västernorrland
Död 1890 Långsele 3

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Partner
Anders Daniel Andersson Bybom Partner eller man Tjädernäset, Tåsjö, Jämtland 1818-03-20
Barn
Anna Fredrika Andersdotter Dotter Storbäck, Risbäck, Västernorrland 1852-11-12 Månsberget, Västernorrland, Västernorrland, Sverige 1927-05-27
Föräldrar
Märta (Märet) Jonsdotter Mor Norrmesunda, Anundsjö 1787-10-05 Granön, Tåsjö, Jämtland 1867-11-02
Lars Jönsson Vikström Far Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Barnbarn
Erik Alexander Olofsson Barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1876-06-29 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-12-14
Barnbarns barn
Enar Nikolaus Olofsson Barnbarns barn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Barnbarns barn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Barnbarns barnbarn
Tyra Wivi-Anne Eriksson Barnbarns barnbarn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Barnbarns barnbarns barn
Bo Lennart Eriksson Barnbarns barnbarns barn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02
Far-/morföräldrar
Jon Andersson Farfar/morfar Västerfannbyn, Anundsjö 1736-11-29 Varpsjö, Åsele 1794
Jöns Jönsson Vikström Farfar/morfar 1737 1802
Märta Nilsdotter Farmor/mormor 1753 1839
Elisabeth Eliasdotter Farmor/mormor 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Gammelfar-/morföräldrar
Valborg Persdotter Gammelfar-/mormor Grenås, Hammerdal 1691-03-15 Sikås, Hammerdal 1758
Jon Olofsson Dunderhake Gammelfar-/morfar Fyrås, Hammerdal 1691-07-10 Sikås, Hammerdal 1761-07-13
Anders Nilsson Gammelfar-/morfar Västerfannbyn, Anundsjö 1705-01-20 Anundsjö 1777-03-14
Margareta Olofsdotter Gammelfar-/mormor 1708 1788
Elias Karlsson Gammelfar-/morfar Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Gölin Israelsdotter Gammelfar-/mormor Krånge, Ramsele 1729-02-22 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1823-04-09
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Cecilia Hansdotter Blix Gammel-gammelfar-/mormor
Ingeborg Salomonsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Västerfannbyn, Anundsjö Västerfannbyn, Anundsjö 1707-02-10
Nils Jonsson Gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda, Anundsjö 1627 Västerfannbyn, Anundsjö 1718-07-13
Karin Bengtsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Sikås, Hammerdal 1669 Fyrås, Hammerdal 1698
Olof Jonsson Dunderhake Gammel-gammelfar-/morfar Hovdsjö, Revsund 1669 Fyrås, Hammerdal 1739
Israel Olofsson Hoffman Gammel-gammelfar-/morfar 1690 1778
Gölin Eriksdotter Gammel-gammelfar-/mormor 1700
Elisabet Eliasdotter Gammel-gammelfar-/mormor Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Karl Mårtensson Mård Gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anna Persdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Sörmesunda, Anundsjö 1599 Norrmesunda, Anundsjö
Jon Nilsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda, Anundsjö 1600 Norrmesunda, Anundsjö 1675
Salomon Sjulsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Yttersel, Anundsjö 1600 Cunnewitz, Lausitz, Tyskland 1656-07-01
Märit Nilsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Anundsjö 1610 1658
Hans Eriksson Blix Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Oviken 1612 Grenås, Hammerdal 1689-02-01
Elisabet Persdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1620 Hammerdal 1655
Jöns Olofsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hovdsjö, Revsund 1628 1704-03-22
Anna Olofsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1633 Hovdsjö, Revsund 1715
Olof Eriksson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Nordantjäl, Ramsele 1650 Nordantjäl, Ramsele 1717
Sara Persdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nässjö, Ramsele 1655 Nordantjäl, Ramsele
Erik Eliasson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge, Ramsele 1670 Krånge, Ramsele 1734
Anna Karlsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1674 1762
Elias Andersson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1674 1735
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1675 1753
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Sjul Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Yttersel, Anundsjö 1570 Livland 1603
Nils Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda, Anundsjö 1572 Norrmesunda, Anundsjö 1636
Erik Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Oviken, Berg, Jämtland, Sweden 1576 Hammerdal, Jämtland, Sweden 1645
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ragunda 1580 Hammerdal 1618
Nils Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Västerfannbyn, Anundsjö 1582 Stettin, Polen 1636
Inger Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Revsund 1600 Hovdsjö, Revsund 1636
Olof Svensson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hovdsjö, Revsund 1600 1669-10-13
Erik Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sel, Ramsele 1620 Nordantjäl, Ramsele 1676
Per Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1620 1658-08-05
Anders Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Olof Johansson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ovanmo, Ramsele 1635 Nyland, Ramsele 1705
Karl Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge, Ramsele 1640 Krånge, Ramsele 1679
Olov Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Elias Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge, Ramsele 1645 Krånge, Ramsele 1677
Sara Mårtensdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1645 1698
Malin Pålsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1650 1700
Märta Markusdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nyland, Ramsele 1650 Nyland, Ramsele 1730-02-16
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anna Eliasdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ramsele Krånge, Ramsele
Erik Mogensen Månsson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Rödön 1540 Oviken 1611
Jonn Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda, Anundsjö 1540 Anundsjö 1592
Birgitte Lauritsdatter Arctander Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Trondheim, Norge 1555-01-09 Oviken 1628
Anna Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Västerfannbyn, Anundsjö 1560 Västerfannbyn, Anundsjö 1624
Jöns Nilsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Västerfannbyn, Anundsjö 1564 Stettin, Polen 1603
Sven Sjulsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hovdsjö, Revsund 1570
Olof Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ramsele 1586 Nordantjäl, Ramsele 1662
Ingrid Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1610 1687
Erik Ingelsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sel, Ramsele 1614 Krånge, Ramsele 1670
Knut Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1614 1670
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Karin Israelsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Viken, Ramsele 1620 Nyland, Ramsele 1697
Kerstin Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Markus Nilsson Dask Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Boteå, Sverige 1620 Nyland, Ramsele 1698
Pål Pålsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Orrnäs, Fjällsjö 1627 Orrnäs, Fjällsjö 1696
Anna Johansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1630 1696
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Elias Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
Göle Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Hustru till Måns Olofsson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Nils Gullesson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Västerfannbyn, Anundsjö
Måns Olofsson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Rödön 1500 Oviken 1564
Peer Nilsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Västerfannbyn, Anundsjö 1500 Norrmesunda, Anundsjö 1564
Lauritz Nielsen Arctander Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Trondheim, Norge 1530 Trondheim, Norge 1596-11-09
Magdalene Sigurdsdatter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Verdal, Nord-Trøndelag, Norge 1536 Köpenhamn, Danmark 1595-11-19
Siord Eriksson i Ryss Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Revsund 1540 1610
Per Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ovanmo, Ramsele 1560 Nyland, Ramsele 1645
Olof Örjansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1570 Jansjö, Fjällsjö 1632
Anders Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1575 Bölen, Fjällsjö 1630
Anders Ersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum ABT 1575 Bölen ABT 1640
Gunilla Knutsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1580 Bölen, Fjällsjö
Ingel Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sel, Ramsele 1580 Sel, Ramsele 1644
Sigrid Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1585 1645
Karin Sjulsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1591 Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1646
Pål Segersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Orrnäs, Fjällsjö 1596 1650
Israel Sjulsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Ramsele 1624 Viken, Ramsele 1659-02-16
Gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Erik Hansson Blix Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Grenås, Hammerdal 1646-09-20 Grenås, Hammerdal, Hammerdal, Z, Sverige 1733-08-30
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Elias Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Ivar Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Nils Mårtensson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Gertrud Eriksdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster abt 1575
Lauritz Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Oviken, Jamtland, Sweden abt 1575 Refsund, Jamtlands, Sweden abt 1658
Dorothea Eriksdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster abt 1578
Kristoffer Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Oviken, Jamtland, Sweden abt 1580 Oviken, Jamtland, Sweden abt 1645
Peder Eriksen Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror abt 1580 Lødingen, Nordland, Norway abt 1644
Lars Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Oviken, Jamtland, Sweden abt 1585 Revsund, Jamtland, Sweden abt 1658
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster abt 1590
Gjertrud Eriksdatter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Trondheim, Sor-Trondelag, Norway abt 1600 abt 1656
Berit Eriksdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster 14 Nov 1600 Bergen, Hordaland, Norway
Peder Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Hammerdal, Jamtland, Sweden 1621 Oksnes prestegard, Oksnes, Nordland, Norway May 1694
Anders Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Karl Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Krånge, Ramsele 1640 Krånge, Ramsele 1679
Olov Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Elias Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Krånge, Ramsele 1645 Krånge, Ramsele 1677
Per Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -fastrar, -morbröder och -mostrar
Birgitte Lauritsdatter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Trondheim, Sor-Trondelag, Norway 9 Jan 1555 Oviken, Jamtland, Sweden 1628
Samuel Lauritsen Arctander Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Stjordal, N Trondelag, Norway 9 Jan 1555 Stjordalen, Norway 21 Mar 1607
Niels Lauritsen Arctander Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Norge, James, Virginia, United States 1559 Norge, James, Virginia, United States 1616
Knut Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror 1614 1670
Kerstin Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Avlägsna kusiner
Brita Stina Nilsdotter Femmänning (pyssling) Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anna Greta Nilsdotter Femmänning (pyssling) Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Inga Lisa Mårtensdotter Sexmänning Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Andra anhöriga
Gjord Persson Skunck Gammelfar-/morförälders fyrmänning
Gjord Persson Skunck Gammelfar-/morförälders femmänning
Nils Mårtensson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Georgius Petri Skunck Gammelfar-/morförälders fyrmänning 1540 1583
Georgius Petri Skunck Gammelfar-/morförälders femmänning 1540 1583
Jens Pedersson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Jens Pedersson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Karl Göransson Skunck Far-/morförälders sexmänning 1570 1636
Karl Göransson Skunck Far-/morförälders femmänning 1570 1636
Per Jönsson Jensson Skunck Gammelfar-/morförälders fyrmänning 1575 1647
Per Jönsson Jensson Skunck Gammelfar-/morförälders femmänning 1575 1647
Britta Persdotter Skunck Far-/morförälders sexmänning 1610 1666
Britta Persdotter Skunck Far-/morförälders femmänning 1610 1666
Anders Knutsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Elias Olofsson Oldberg Förälders sexmänning 1640 1703
Olov Knutsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Per Knutsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Sara Mårtensdotter Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin 1645 1698
Per Persson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Elias Persson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Mårten Nilsson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Mårten Nilsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Erik Eliasson Gammelfar-/morförälders sexmänning Krånge, Ramsele 1670 Krånge, Ramsele 1734
Anna Karlsdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning 1674 1762
Elias Andersson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Elias Andersson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Mårten Olofsson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning 1674 1735
Mårten Olofsson Gammelfar-/morförälders sexmänning 1674 1735
Ivar Andersson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Ivar Andersson Gammelfar-/morförälders sexmänning Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Bertil Persson Lustig Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Bertil Persson Lustig Gammelfar-/morförälders sexmänning Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Karin Eriksdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Karin Eriksdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Märta Persdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Kerstin Nilsdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Kerstin Nilsdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Anders Eriksson Blix Gammelfar-/morförälders kusin Grenås, Hammerdal 1688-04-22 Ön, Ström 1751-01-21
Erik Eliasson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Gölin Eriksdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning 1700
Elisabet Eliasdotter Gammelgammelfar-/morförälders sexmänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Elisabet Eliasdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Elisabet Eliasdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Karl Mårtensson Mård Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Karl Mårtensson Mård Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Johan Ivarsson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Johan Ivarsson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Johan Ivarsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Sara Mårtensdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Sara Mårtensdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Per Bertilsson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Per Bertilsson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Gölin Andersdotter Blix Far-/morförälders tremänning Ön, Ström 1716-01-02 Lillholmen, Havsnäs 1789-01-01
Lars Zakrisson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Anna Eriksdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Elias Karlsson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Gammelfar-/morförälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Gammelfar/-morförälders tremänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Gölin Israelsdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Krånge, Ramsele 1729-02-22 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1823-04-09
Brita Nilsdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Brita Nilsdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Ivar Johansson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Ivar Johansson Gammelfar-/morförälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Ivar Johansson Gammelfar/-morförälders tremänning Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Mats Håkansson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Mats Håkansson Gammelfar-/morförälders femmänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Bertil Persson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Bertil Persson Gammelfar-/morförälders femmänning Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Segrid Adamsdotter Gammelfar-/morförälders femmänning Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Elisabeth Eliasdotter Far-/morförälders fyrmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Far-/morförälders sexmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Far-/morförälders femmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Nils Andersson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Nils Andersson Gammelfar-/morförälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Gammelfar-/morförälders femmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Lisa Larsdotter Förälders fyrmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Per Mattsson Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Per Mattsson Far-/morförälders femmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Johan Ivarsson Far-/morförälders fyrmänning Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Johan Ivarsson Far-/morförälders sexmänning Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Johan Ivarsson Far-/morförälders femmänning Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Karin Eriksdotter Far-/morförälders sexmänning Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Brita Stina Nilsdotter Far-/morförälders sexmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Brita Stina Nilsdotter Far-/morförälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anders Bertilsson Far-/morförälders sexmänning Avaträsk, Dorotea 1794
Anders Bertilsson Far-/morförälders femmänning Avaträsk, Dorotea 1794
Lars Jönsson Vikström Förälders sexmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Lars Jönsson Vikström Förälders femmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Anna Greta Nilsdotter Far-/morförälders sexmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Far-/morförälders femmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Mårten Johansson Förälders sexmänning Långsele, Dorotea 1812-11-08 Varpsjö, Åsele 1887-03-05
Mårten Johansson Förälders femmänning Långsele, Dorotea 1812-11-08 Varpsjö, Åsele 1887-03-05
Mattias Persson Förälders sexmänning Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Brita Juliana Andersdotter Förälders sexmänning Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Brita Juliana Andersdotter Fyrmännings dotter Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Förälders sexmänning Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Nils Petter MATSSON Fyrmännings son Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Lisa Kajsa Matsdotter Fyrmännings dotter Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Förälders sexmänning Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Nils Petter Mattson Fyrmännings son Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Anders Matsson Fyrmännings son Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Mats Matsson Fyrmännings son Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Anna Märta Matsdotter Fyrmännings dotter Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Erik Matsson Fyrmännings son Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Förälders sexmänning 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Jonas Olof Matsson Fyrmännings son 24 OCT 1850 15 MAR 1937