Lennart Erikssons anor

Anna Fredrika Andersdotter

Persondiagram

Ytterligare namn

Ytterligare namn Namn
Annat namn Olofsson

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Anders Daniel Andersson Bybom 1818-03-20 Lisa Johanna Larsdotter 1818-10-13

Partners

Partner Födelsedatum Barn
Olof Eliasson 1849-06-08 Erik Alexander Olofsson

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1852-11-12 Storbäck, Risbäck, Västernorrland
Död 1927-05-27 Månsberget, Västernorrland, Västernorrland, Sverige 3

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Partner
Olof Eliasson Partner eller man Dorotea, Västernorrland, Sverige 1849-06-08 1900
Barn
Erik Alexander Olofsson Son Dorotea, Västernorrland, Sverige 1876-06-29 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-12-14
Föräldrar
Anders Daniel Andersson Bybom Far Tjädernäset, Tåsjö, Jämtland 1818-03-20
Lisa Johanna Larsdotter Mor Harrsjöhöjden, Risbäck, Västernorrland 1818-10-13 Långsele 1890
Barnbarns barn
Tyra Wivi-Anne Eriksson Barnbarns barn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Barnbarns barnbarn
Bo Lennart Eriksson Barnbarns barnbarn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02
Far-/morföräldrar
Anders Johansson Farfar/morfar Orrnäs, Bodum 1786-10-03 Tjädernäset, Tåsjö, Jämtland 1872-11-07
Märta (Märet) Jonsdotter Farmor/mormor Norrmesunda, Anundsjö 1787-10-05 Granön, Tåsjö, Jämtland 1867-11-02
Gertrud Brita Eriksdotter Farmor/mormor 1791-02-26 1868-05-19
Lars Jönsson Vikström Farfar/morfar Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Gammelfar-/morföräldrar
Jon Andersson Gammelfar-/morfar Västerfannbyn, Anundsjö 1736-11-29 Varpsjö, Åsele 1794
Jöns Jönsson Vikström Gammelfar-/morfar 1737 1802
Kristina Andersdotter Gammelfar-/mormor Orrnäs, Bodum 1752-07-24 Tjädernäset, Tåsjö, Jämtland 1842-10-18
Märta Nilsdotter Gammelfar-/mormor 1753 1839
Elisabeth Eliasdotter Gammelfar-/mormor 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Johan Johansson Bybom Gammelfar-/morfar Orrnäs, Bodum 1761-11-14 Tjädernäset, Tåsjö, Jämtland 1841-10-01
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Valborg Persdotter Gammel-gammelfar-/mormor Grenås, Hammerdal 1691-03-15 Sikås, Hammerdal 1758
Jon Olofsson Dunderhake Gammel-gammelfar-/morfar Fyrås, Hammerdal 1691-07-10 Sikås, Hammerdal 1761-07-13
Anders Nilsson Gammel-gammelfar-/morfar Västerfannbyn, Anundsjö 1705-01-20 Anundsjö 1777-03-14
Margareta Olofsdotter Gammel-gammelfar-/mormor 1708 1788
Johan Bybom Gammel-gammelfar-/morfar Skog 1717 Tjädernäset, Tåsjö, Jämtland 1801-02-19
Anders Andersson Gammel-gammelfar-/morfar Ruske, Junsele 1719-06-01 Orrnäs, Bodum 1758-11-06
Karin Eriksdotter Gammel-gammelfar-/mormor 1723 1814
Elias Karlsson Gammel-gammelfar-/morfar Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Gölin Israelsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Krånge, Ramsele 1729-02-22 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1823-04-09
Brita Andersdotter Gammel-gammelfar-/mormor Sunnansjö, Fjällsjö 1733-03-12 1772-05-10
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Cecilia Hansdotter Blix Gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Ingeborg Salomonsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Västerfannbyn, Anundsjö Västerfannbyn, Anundsjö 1707-02-10
Nils Jonsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda, Anundsjö 1627 Västerfannbyn, Anundsjö 1718-07-13
Karin Bengtsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Sikås, Hammerdal 1669 Fyrås, Hammerdal 1698
Olof Jonsson Dunderhake Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hovdsjö, Revsund 1669 Fyrås, Hammerdal 1739
Israel Olofsson Hoffman Gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1690 1778
Gölin Eriksdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1700
Elisabet Eliasdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Karl Mårtensson Mård Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anna Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Sörmesunda, Anundsjö 1599 Norrmesunda, Anundsjö
Jon Nilsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda, Anundsjö 1600 Norrmesunda, Anundsjö 1675
Salomon Sjulsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Yttersel, Anundsjö 1600 Cunnewitz, Lausitz, Tyskland 1656-07-01
Märit Nilsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Anundsjö 1610 1658
Hans Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Oviken 1612 Grenås, Hammerdal 1689-02-01
Elisabet Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1620 Hammerdal 1655
Jöns Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hovdsjö, Revsund 1628 1704-03-22
Anna Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1633 Hovdsjö, Revsund 1715
Olof Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Nordantjäl, Ramsele 1650 Nordantjäl, Ramsele 1717
Sara Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nässjö, Ramsele 1655 Nordantjäl, Ramsele
Erik Eliasson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge, Ramsele 1670 Krånge, Ramsele 1734
Anna Karlsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1674 1762
Elias Andersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1674 1735
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1675 1753
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Sjul Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Yttersel, Anundsjö 1570 Livland 1603
Nils Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda, Anundsjö 1572 Norrmesunda, Anundsjö 1636
Erik Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Oviken, Berg, Jämtland, Sweden 1576 Hammerdal, Jämtland, Sweden 1645
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ragunda 1580 Hammerdal 1618
Nils Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Västerfannbyn, Anundsjö 1582 Stettin, Polen 1636
Inger Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Revsund 1600 Hovdsjö, Revsund 1636
Olof Svensson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hovdsjö, Revsund 1600 1669-10-13
Erik Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sel, Ramsele 1620 Nordantjäl, Ramsele 1676
Per Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1620 1658-08-05
Anders Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Olof Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ovanmo, Ramsele 1635 Nyland, Ramsele 1705
Karl Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge, Ramsele 1640 Krånge, Ramsele 1679
Olov Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Elias Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge, Ramsele 1645 Krånge, Ramsele 1677
Sara Mårtensdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1645 1698
Malin Pålsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1650 1700
Märta Markusdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nyland, Ramsele 1650 Nyland, Ramsele 1730-02-16
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anna Eliasdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ramsele Krånge, Ramsele
Erik Mogensen Månsson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Rödön 1540 Oviken 1611
Jonn Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda, Anundsjö 1540 Anundsjö 1592
Birgitte Lauritsdatter Arctander Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Trondheim, Norge 1555-01-09 Oviken 1628
Anna Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Västerfannbyn, Anundsjö 1560 Västerfannbyn, Anundsjö 1624
Jöns Nilsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Västerfannbyn, Anundsjö 1564 Stettin, Polen 1603
Sven Sjulsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hovdsjö, Revsund 1570
Olof Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ramsele 1586 Nordantjäl, Ramsele 1662
Ingrid Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1610 1687
Erik Ingelsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sel, Ramsele 1614 Krånge, Ramsele 1670
Knut Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1614 1670
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Karin Israelsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Viken, Ramsele 1620 Nyland, Ramsele 1697
Kerstin Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Markus Nilsson Dask Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Boteå, Sverige 1620 Nyland, Ramsele 1698
Pål Pålsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Orrnäs, Fjällsjö 1627 Orrnäs, Fjällsjö 1696
Anna Johansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1630 1696
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Erik Hansson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Grenås, Hammerdal 1646-09-20 Grenås, Hammerdal, Hammerdal, Z, Sverige 1733-08-30
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Elias Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Ivar Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -fastrar, -morbröder och -mostrar
Nils Mårtensson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Gertrud Eriksdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster abt 1575
Lauritz Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Oviken, Jamtland, Sweden abt 1575 Refsund, Jamtlands, Sweden abt 1658
Dorothea Eriksdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster abt 1578
Kristoffer Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Oviken, Jamtland, Sweden abt 1580 Oviken, Jamtland, Sweden abt 1645
Peder Eriksen Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror abt 1580 Lødingen, Nordland, Norway abt 1644
Lars Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Oviken, Jamtland, Sweden abt 1585 Revsund, Jamtland, Sweden abt 1658
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster abt 1590
Gjertrud Eriksdatter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Trondheim, Sor-Trondelag, Norway abt 1600 abt 1656
Berit Eriksdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster 14 Nov 1600 Bergen, Hordaland, Norway
Peder Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Hammerdal, Jamtland, Sweden 1621 Oksnes prestegard, Oksnes, Nordland, Norway May 1694
Anders Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Karl Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Krånge, Ramsele 1640 Krånge, Ramsele 1679
Olov Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Elias Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Krånge, Ramsele 1645 Krånge, Ramsele 1677
Per Knutsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Avlägsna kusiner
Brita Juliana Andersdotter Sexmänning Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Sexmänning Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Sexmänning Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Sexmänning 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Andra anhöriga
Gjord Persson Skunck Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning
Georgius Petri Skunck Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning 1540 1583
Jens Pedersson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Karl Göransson Skunck Gammelfar-/morförälders femmänning 1570 1636
Per Jönsson Jensson Skunck Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning 1575 1647
Britta Persdotter Skunck Gammelfar-/morförälders femmänning 1610 1666
Elias Olofsson Oldberg Far-/morförälders sexmänning 1640 1703
Mårten Nilsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Erik Eliasson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Krånge, Ramsele 1670 Krånge, Ramsele 1734
Anna Karlsdotter Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin 1674 1762
Elias Andersson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Mårten Olofsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin 1674 1735
Ivar Andersson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Bertil Persson Lustig Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Karin Eriksdotter Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Kerstin Nilsdotter Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Anders Eriksson Blix Gammelfar-/morförälders sexmänning Grenås, Hammerdal 1688-04-22 Ön, Ström 1751-01-21
Gölin Eriksdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning 1700
Elisabet Eliasdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Elisabet Eliasdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Karl Mårtensson Mård Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Johan Ivarsson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Johan Ivarsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Sara Mårtensdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Per Bertilsson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Gölin Andersdotter Blix Gammelfar-/morförälders tremänning Ön, Ström 1716-01-02 Lillholmen, Havsnäs 1789-01-01
Elias Karlsson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Gölin Israelsdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Krånge, Ramsele 1729-02-22 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1823-04-09
Brita Nilsdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Ivar Johansson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Ivar Johansson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Mats Håkansson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Bertil Persson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Elisabeth Eliasdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Gammelfar-/morförälders femmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Nils Andersson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Far-/morförälders fyrmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Per Mattsson Gammelfar-/morförälders femmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Johan Ivarsson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Johan Ivarsson Gammelfar-/morförälders femmänning Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Brita Stina Nilsdotter Gammelfar-/morförälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Brita Stina Nilsdotter Förälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anders Bertilsson Gammelfar-/morförälders femmänning Avaträsk, Dorotea 1794
Lars Jönsson Vikström Far-/morförälders sexmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Lars Jönsson Vikström Far-/morförälders femmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Anna Greta Nilsdotter Gammelfar-/morförälders femmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Förälders femmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Mårten Johansson Far-/morförälders sexmänning Långsele, Dorotea 1812-11-08 Varpsjö, Åsele 1887-03-05
Mårten Johansson Far-/morförälders femmänning Långsele, Dorotea 1812-11-08 Varpsjö, Åsele 1887-03-05
Mattias Persson Far-/morförälders sexmänning Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Lisa Johanna Larsdotter Förälders sexmänning Harrsjöhöjden, Risbäck, Västernorrland 1818-10-13 Långsele 1890
Brita Juliana Andersdotter Far-/morförälders sexmänning Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Far-/morförälders sexmänning Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Inga Lisa Mårtensdotter Förälders sexmänning Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Jonas Olof Matsson Far-/morförälders sexmänning 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Barnbarn
Elias Viktor Eriksson Barnbarns make Fjällsjö, Västernorrland, Sweden 1893-01-22 Kristinehamn 1964-01-14
Enar Nikolaus Olofsson Barnbarn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28