Lennart Erikssons anor

Lisa Larsdotter

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Lars Zakrisson 1716-01-09 Gölin Andersdotter Blix 1716-01-02

Partners

Partner Födelsedatum Barn
Nils Andersson 1761-10-10 Brita Stina Nilsdotter
Anna Greta Nilsdotter

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1762-05-13 Havsnäs
Död 1850-11-27 Rörström

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Partner
Nils Andersson Man Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Barn
Brita Stina Nilsdotter Dotter Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anna Greta Nilsdotter Dotter Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Föräldrar
Gölin Andersdotter Blix Mor Ön, Ström 1716-01-02 Lillholmen, Havsnäs 1789-01-01
Lars Zakrisson Far Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Barnbarns barn
Inga Lisa Mårtensdotter Barnbarns barn Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Ida Margreta Nilsdotter Barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Barnbarns barn Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Barnbarns barnbarn
Ida Margreta Nilsdotter Barnbarns barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Barnbarns barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Barnbarns barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Barnbarns barnbarn Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Enar Nikolaus Olofsson Barnbarns barnbarn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Barnbarns barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Barnbarns barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Barnbarns barnbarns barn
Enar Nikolaus Olofsson Barnbarns barnbarns barn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Barnbarns barnbarns barn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Barnbarns barnbarns barn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Tyra Wivi-Anne Eriksson Barnbarns barnbarns barn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Barnbarns barnbarns barnbarn
Tyra Wivi-Anne Eriksson Barnbarns barnbarns barnbarn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Bo Lennart Eriksson Barnbarns barnbarns barnbarn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02
Barnbarns barnbarns barnbarns barn
Bo Lennart Eriksson Barnbarns barnbarns barnbarns barn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02
Far-/morföräldrar
Zakris Larsson Farfar/morfar Havsnäs, Ström 1679 Alanäs 28 JAN 1765
Märta Persdotter Farmor/mormor Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Kerstin Jönsdotter Farmor/mormor Ström 1686 Ön 1761-03-06
Anders Eriksson Blix Farfar/morfar Grenås, Hammerdal 1688-04-22 Ön, Ström 1751-01-21
Gammelfar-/morföräldrar
Sofia Pålsdotter Gammelfar-/mormor Lungsjön, Ramsele 1635 Havsnäs 1714-04-09
Lars Zakrisson Gammelfar-/morfar Lungsjön ABT 1640 Havsnäs 2 NOV 1717
Lars Zakariasson Gammelfar-/morfar Lungsjön, Ramsele 1645 Holmen, Ström 1717-11-02
Erik Hansson Blix Gammelfar-/morfar Grenås, Hammerdal 1646-09-20 Grenås, Hammerdal, Hammerdal, Z, Sverige 1733-08-30
Märeta Kristoffersdotter Gammelfar-/mormor Fjällsjö, Jämtland ABT 1649 Havsnäs, Alanäs, Jämtland 14 APR 1705
Brita Persdotter Gammelfar-/mormor ABT 1653 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 8 APR 1706
Per Persson Gammelfar-/morfar Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Jöns Jonsson Gammelfar-/morfar ABT 1657 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 27 APR 1746
Gölin Andersdotter Gammelfar-/mormor Strand el Bredgård i Ström 1659-04-07 Grenås, Hammerdal, Hammerdal, Z, Sverige 1744-05-08
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anders Jonsson Gammel-gammelfar-/morfar
Brita Hansdotter Gammel-gammelfar-/mormor
NN NN Gammel-gammelfar-/morfar
NN NN Gammel-gammelfar-/mormor
Brita Persdotter Gammel-gammelfar-/mormor öhn, Ström ABT 1610 ABT 1707
Jon Jönsson Gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1610 Aspnäs, Ström, Jämtland ABT DEC 1687
Zakris Larsson Gammel-gammelfar-/morfar ABT 1610
Hans Eriksson Blix Gammel-gammelfar-/morfar Oviken 1612 Grenås, Hammerdal 1689-02-01
Per (Stor-Per) Ersson Gammel-gammelfar-/morfar Näset, Bodum, Sweden ABT 1615 Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1684
Christoffer Pålsson Gammel-gammelfar-/morfar ABT 1620
Elisabet Persdotter Gammel-gammelfar-/mormor 1620 Hammerdal 1655
Karin Larsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Hassela 1620 Lungsjön, Ramsele 1677
Zakris Larsson Gammel-gammelfar-/morfar Hassela, X 1620 Lungsjön, Ramsele 1668
Märta Olofsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Hans NN Gammel-gammel-gammelfar-/morfar
NN NN Gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Olof Örjansson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1570 Jansjö, Fjällsjö 1632
Erik Eriksson Blix Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Oviken, Berg, Jämtland, Sweden 1576 Hammerdal, Jämtland, Sweden 1645
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1580 ABT 1643
Eric Mickelsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Fjällsjö ABT 1580 Näset 1, Fjällsjö ABT 1650
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1580 Ström (Z) ABT 1643
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ragunda 1580 Hammerdal 1618
Lars Nilsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1580 Tåsjö 1650
Pål Segersson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sweden ABT 1580 Sweden ABT 1650
Karin Sjulsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1591 Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1646
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Örjan Svensson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1530 Jansjö, Fjällsjö 1603
Erik Mogensen Månsson Blix Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Rödön 1540 Oviken 1611
Birgitte Lauritsdatter Arctander Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Trondheim, Norge 1555-01-09 Oviken 1628
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Hustru till Måns Olofsson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Måns Olofsson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Rödön 1500 Oviken 1564
Sven Spjällesson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1500 Jansjö, Fjällsjö 1561
Lauritz Nielsen Arctander Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Trondheim, Norge 1530 Trondheim, Norge 1596-11-09
Magdalene Sigurdsdatter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Verdal, Nord-Trøndelag, Norge 1536 Köpenhamn, Danmark 1595-11-19
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Hustru till Olof Jönsson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Olof Jönsson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bjärme, Hackås 1475 Rödön 1540
Spjälle Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1480 Jansjö, Fjällsjö 1540
Birgitte Lauritzdatter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Själland, Danmark 1490 Trondheim, Norge
Sigurd Amundsen Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Salthammar - Skogn, Levanger, Nord-Trøndelag, Norge 1490 Verdal, Nord-Trøndelag, Norge 1573-01-01
Margrete Hansdatter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Verdal, Nord-Trøndelag, Norge 1500 Verdal, Nord-Trøndelag, Norge 1573
Niels Lauritzen Arctander Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Själland, Danmark 1500 Köpenhamn, Danmark 1552
Svärföräldrar
Brita Nilsdotter Svärmor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Anders Olofsson Svärfar Rörström, Tåsjö 1738-06-03 Rörström, Tåsjö 1813-01-02
Styvsöner och -döttrar
Mattias Persson Svärson Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Cecilia Hansdotter Blix Gammel-gammel-faster eller moster
Gölin Jonsdotter Gammel-gammel-faster eller moster Äspnäs, Ström (Z) ABT 1640 Äspnäs, Ström (Z) ABT MAY 1697
Anna Zakrisdotter Gammel-gammel-faster eller moster Lungsjön, Ramsele (Y) ABT 1660 Tåsjö (Jämtlands län) ABT 1738
Elias Persson Gammel-gammel-farbror eller morbror Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Arvid Jönsson Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror ABT 1620 ABT 1691
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Gertrud Eriksdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster abt 1575
Lauritz Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Oviken, Jamtland, Sweden abt 1575 Refsund, Jamtlands, Sweden abt 1658
Dorothea Eriksdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster abt 1578
Kristoffer Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Oviken, Jamtland, Sweden abt 1580 Oviken, Jamtland, Sweden abt 1645
Peder Eriksen Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror abt 1580 Lødingen, Nordland, Norway abt 1644
Lars Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Oviken, Jamtland, Sweden abt 1585 Revsund, Jamtland, Sweden abt 1658
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster abt 1590
Gjertrud Eriksdatter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Trondheim, Sor-Trondelag, Norway abt 1600 abt 1656
Berit Eriksdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster 14 Nov 1600 Bergen, Hordaland, Norway
Peder Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Hammerdal, Jamtland, Sweden 1621 Oksnes prestegard, Oksnes, Nordland, Norway May 1694
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Birgitte Lauritsdatter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Trondheim, Sor-Trondelag, Norway 9 Jan 1555 Oviken, Jamtland, Sweden 1628
Samuel Lauritsen Arctander Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Stjordal, N Trondelag, Norway 9 Jan 1555 Stjordalen, Norway 21 Mar 1607
Niels Lauritsen Arctander Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Norge, James, Virginia, United States 1559 Norge, James, Virginia, United States 1616
Avlägsna kusiner
Gjord Persson Skunck Femmänning (pyssling)
Georgius Petri Skunck Femmänning (pyssling) 1540 1583
Per Jönsson Jensson Skunck Femmänning (pyssling) 1575 1647
Elias Karlsson Femmänning (pyssling) Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Mats Håkansson Femmänning (pyssling) Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Eric Jönsson Femmänning (pyssling) Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Eric Jönsson Fyrmänning (brylling) Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Segrid Adamsdotter Fyrmänning (brylling) Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Nils Andersson Femmänning (pyssling) Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Nils Andersson Fyrmänning (brylling) Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lars Jönsson Vikström Fyrmänning (brylling) Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Andra anhöriga
Nils Mårtensson Gammelfar-/morförälders kusin Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Jens Pedersson Förälders fyrmänning Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Karl Göransson Skunck Fyrmännings son 1570 1636
Britta Persdotter Skunck Fyrmännings dotter 1610 1666
Sara Mårtensdotter Gammelfar-/morförälders kusin 1645 1698
Jöns Arvidsson Gammelfar-/morförälders kusin Öhn, Ström (Z) ABT 1660 Hammerdal (Z) 11 FEB 1750
Mårten Nilsson Far-/morförälders tremänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Mårten Olofsson Far-/morförälders tremänning 1674 1735
Göran Jakobsson Strandborg Far-/morförälders kusin Äspnäs, Ström (Z) 31 DEC 1681 Hallen 3 AUG 1719
Kerstin Nilsdotter Far-/morförälders tremänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Anna Jönsdotter Far-/morförälders tremänning Ön ABT 1690 Ormsjö, Dorotea, Lappland ABT 1739
Valborg Persdotter Far-/morförälders kusin Grenås, Hammerdal 1691-03-15 Sikås, Hammerdal 1758
Anna Andersdotter Far-/morförälders kusin Tåsjö östra by, Tåsjö, Sweden 1698-10-01 Rörström, Tåsjö, Sweden 1779-12-18
Erik Eliasson Far-/morförälders kusin Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Karl Mårtensson Mård Förälders fyrmänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Sara Mårtensdotter Förälders fyrmänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Jöns Göransson Strandborg Förälders fyrmänning Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Jöns Göransson Strandborg Förälders tremänning Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Anna Eriksdotter Förälders tremänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Brita Nilsdotter Förälders fyrmänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Jöns Jönsson Vikström Förälders tremänning 1737 1802
Anders Olofsson Förälders tremänning Rörström, Tåsjö 1738-06-03 Rörström, Tåsjö 1813-01-02
Elisabeth Eliasdotter Fyrmännings dotter 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Per Mattsson Fyrmännings son Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Karin Eriksdotter Fyrmännings dotter Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Brita Stina Nilsdotter Fyrmännings dotter Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anna Greta Nilsdotter Fyrmännings dotter Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Mattias Persson Fyrmännings barnbarn Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Lisa Johanna Larsdotter Fyrmännings dotter Harrsjöhöjden, Risbäck, Västernorrland 1818-10-13 Långsele 1890
Brita Juliana Andersdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Fyrmännings barnbarn Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Fyrmännings barnbarn Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Fyrmännings barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Fyrmännings barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Fyrmännings barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Fyrmännings barnbarn 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Anna Fredrika Andersdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) Storbäck, Risbäck, Västernorrland 1852-11-12 Månsberget, Västernorrland, Västernorrland, Sverige 1927-05-27
Barnbarn
Brita Juliana Andersdotter Barnbarn Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Barnbarn Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Barnbarn Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Inga Lisa Mårtensdotter Barnbarns maka Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Jonas Olof Matsson Barnbarn 24 OCT 1850 15 MAR 1937