Lennart Erikssons anor

Brita Stina Nilsdotter

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Nils Andersson 1761-10-10 Lisa Larsdotter 1762-05-13

Partners

Partner Födelsedatum Barn
Anders Bertilsson 1794 Brita Juliana Andersdotter

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1789-04-06 Rörström, Fjällsjö

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Partner
Anders Bertilsson Partner eller man Avaträsk, Dorotea 1794
Bröder och systrar
Anna Greta Nilsdotter Syster Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Barn
Brita Juliana Andersdotter Dotter Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Föräldrar
Nils Andersson Far Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Mor Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Barnbarns barn
Ida Margreta Nilsdotter Barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Barnbarns barn Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Barnbarns barnbarn
Enar Nikolaus Olofsson Barnbarns barnbarn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Barnbarns barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Barnbarns barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Barnbarns barnbarns barn
Tyra Wivi-Anne Eriksson Barnbarns barnbarns barn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Barnbarns barnbarns barnbarn
Bo Lennart Eriksson Barnbarns barnbarns barnbarn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02
Far-/morföräldrar
Gölin Andersdotter Blix Farmor/mormor Ön, Ström 1716-01-02 Lillholmen, Havsnäs 1789-01-01
Lars Zakrisson Farfar/morfar Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Brita Nilsdotter Farmor/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Anders Olofsson Farfar/morfar Rörström, Tåsjö 1738-06-03 Rörström, Tåsjö 1813-01-02
Gammelfar-/morföräldrar
Zakris Larsson Gammelfar-/morfar Havsnäs, Ström 1679 Alanäs 28 JAN 1765
Märta Persdotter Gammelfar-/mormor Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Nils Eriksson Forsström Gammelfar-/morfar Fors, Jämtland, Sverige 1685 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1753
Nils Ersson Forsström Gammelfar-/morfar Fors, Jamtland ABT 1685 Sil ABT 1753
Kerstin Jönsdotter Gammelfar-/mormor Ström 1686 Ön 1761-03-06
Kerstin Nilsdotter Gammelfar-/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Anders Eriksson Blix Gammelfar-/morfar Grenås, Hammerdal 1688-04-22 Ön, Ström 1751-01-21
Anna Andersdotter Gammelfar-/mormor Tåsjö östra by, Tåsjö, Sweden 1698-10-01 Rörström, Tåsjö, Sweden 1779-12-18
Olof Helgesson Gammelfar-/morfar Bölen 1704-02-26 1740
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Nils Mårtensson Gammel-gammelfar-/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Sofia Pålsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Lungsjön, Ramsele 1635 Havsnäs 1714-04-09
Lars Zakrisson Gammel-gammelfar-/morfar Lungsjön ABT 1640 Havsnäs 2 NOV 1717
Lars Zakariasson Gammel-gammelfar-/morfar Lungsjön, Ramsele 1645 Holmen, Ström 1717-11-02
Erik Hansson Blix Gammel-gammelfar-/morfar Grenås, Hammerdal 1646-09-20 Grenås, Hammerdal, Hammerdal, Z, Sverige 1733-08-30
Märeta Kristoffersdotter Gammel-gammelfar-/mormor Fjällsjö, Jämtland ABT 1649 Havsnäs, Alanäs, Jämtland 14 APR 1705
Brita Persdotter Gammel-gammelfar-/mormor ABT 1653 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 8 APR 1706
Anders Göransson Raivi Gammel-gammelfar-/morfar Västertåsjö ABT 1656 Tåsjö östra by 23 AUG 1742
Per Persson Gammel-gammelfar-/morfar Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Jöns Jonsson Gammel-gammelfar-/morfar ABT 1657 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 27 APR 1746
Gölin Andersdotter Gammel-gammelfar-/mormor Strand el Bredgård i Ström 1659-04-07 Grenås, Hammerdal, Hammerdal, Z, Sverige 1744-05-08
Anna Zakrisdotter Gammel-gammelfar-/mormor Lungsjön, Ramsele (Y) ABT 1660 Tåsjö (Jämtlands län) ABT 1738
Malin Matsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Nordanåker, Edsele, Sverige 1660 Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1706
Helge Johansson Gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum 1671 Bölen, Bodum 1725-12-21
Margareta Olofsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1685-03-15 Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1758-12-30
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anders Jonsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar
Brita Hansdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Mårten Nilsson d.ä Gammel-gammel-gammelfar-/morfar
NN NN Gammel-gammel-gammelfar-/morfar
NN NN Gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Mats Pålsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Finland 1609 Nordanåker, Edsele, Sverige 1676
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor öhn, Ström ABT 1610 ABT 1707
Jon Jönsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1610 Aspnäs, Ström, Jämtland ABT DEC 1687
Zakris Larsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1610
Hans Eriksson Blix Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Oviken 1612 Grenås, Hammerdal 1689-02-01
Per (Stor-Per) Ersson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Bodum, Sweden ABT 1615 Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1684
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Christoffer Pålsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1620
Elisabet Persdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1620 Hammerdal 1655
Karin Larsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hassela 1620 Lungsjön, Ramsele 1677
Kerstin Andersdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Sara Olofsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hällingsås, Edsele 1620 Nordanåker, Edsele, Sverige 1703-01-16
Zakris Larsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hassela, X 1620 Lungsjön, Ramsele 1668
Göran Andersson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Rudsjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1630 Västertåsjö (Z), Sweden ABT 1685
Elisabet Pålsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Fjällsjö, Vängel, Sweden ABT 1636 Västertåsjö, Fjällsjö (Z) ABT JAN 1690
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Johan Eriksson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum, Sweden 1640 Bölen, Fjällsjö 1694
Anna Helgesdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordantjäl, Ramsele, Sweden 1644 Bölen, Bodum, Sweden 1699
Olof Persson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Orrnäs, Bodum, Sweden ABT 1649 Sweden ABT 1724
NN Helgesdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordantjäl, Ramsele, Sweden ABT 1660 Sweden
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Hans NN Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
NN NN Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Olof Örjansson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1570 Jansjö, Fjällsjö 1632
Anders Ersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum ABT 1575 Bölen ABT 1640
Erik Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Oviken, Berg, Jämtland, Sweden 1576 Hammerdal, Jämtland, Sweden 1645
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1580 ABT 1643
Eric Mickelsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Fjällsjö ABT 1580 Näset 1, Fjällsjö ABT 1650
Gunilla Knutsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1580 Bölen, Fjällsjö
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1580 Ström (Z) ABT 1643
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ragunda 1580 Hammerdal 1618
Lars Nilsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1580 Tåsjö 1650
Olof Håkansson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Nordanåker, Edsele ABT 1580 Hällingsås, Edsele, Sweden 1630
Pål Segersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sweden ABT 1580 Sweden ABT 1650
Karin Sjulsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1591 Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1646
Erik Persson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1597 Bölen, Fjällsjö 1673
Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö 1600
Helge Persson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sweden ABT 1600 Sweden
NN Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Härnösand (Y) ABT 1600
Anders Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Viksjö, Stigsjö (Y), Sweden ABT 1605 Alanäs, Ström (Z), Sweden ABT 1670
Elisabet Larsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Vängel, Fjällsjö ABT 1607 ABT 1656
Per Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sweden ABT 1620 Sweden
Helge Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1625
NN Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Krånge ABT 1625
Pål Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1625
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Örjan Svensson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1530 Jansjö, Fjällsjö 1603
Erik Mogensen Månsson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Rödön 1540 Oviken 1611
Per Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1545 Bölen, Fjällsjö 1601
Birgitte Lauritsdatter Arctander Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Trondheim, Norge 1555-01-09 Oviken 1628
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Hustru till Måns Olofsson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Måns Olofsson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Rödön 1500 Oviken 1564
Sven Spjällesson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1500 Jansjö, Fjällsjö 1561
Olof Givlögsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1505 Bölen, Junsele 1565
Lauritz Nielsen Arctander Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Trondheim, Norge 1530 Trondheim, Norge 1596-11-09
Magdalene Sigurdsdatter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Verdal, Nord-Trøndelag, Norge 1536 Köpenhamn, Danmark 1595-11-19
Svågrar och svägerskor
Mattias Persson Svåger Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Syskonbarn
Nils Petter MATSSON Syskons son Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Syskons dotter Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Syskons son Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Syskons son Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Syskons son Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Syskons dotter Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Syskons son Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Syskons son 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Syskons barnbarn
Ida Margreta Nilsdotter Syskons barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Syskons barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Syskons barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Syskons barnbarn Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Syskons barnbarns barn
Enar Nikolaus Olofsson Syskons barnbarns barn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Syskons barnbarns barn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Syskons barnbarns barn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Syskons barnbarns barnbarn
Tyra Wivi-Anne Eriksson Syskons barnbarns barnbarn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Syskons barnbarns barnbarns barn
Bo Lennart Eriksson Syskons barnbarns barnbarns barn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02
Gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Jens Pedersson Gammel-farbror eller -morbror Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Mårten Nilsson Gammel-gammel-farbror eller morbror Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Cecilia Hansdotter Blix Gammel-gammel-gammel-faster eller moster
Gölin Jonsdotter Gammel-gammel-gammel-faster eller moster Äspnäs, Ström (Z) ABT 1640 Äspnäs, Ström (Z) ABT MAY 1697
Lars Zakariasson Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Lungsjön, Ramsele 1645 Holmen, Ström 1717-11-02
Sara Mårtensdotter Gammel-gammel-gammel-faster eller moster 1645 1698
Anna Zakrisdotter Gammel-gammel-gammel-faster eller moster Lungsjön, Ramsele (Y) ABT 1660 Tåsjö (Jämtlands län) ABT 1738
Elias Persson Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Anna Johansdotter Gammel-gammel-gammel-faster eller moster Bölen ABT 1672 Backe, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1724
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Knut Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror 1614 1670
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Arvid Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror ABT 1620 ABT 1691
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Gertrud Eriksdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster abt 1575
Lauritz Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Oviken, Jamtland, Sweden abt 1575 Refsund, Jamtlands, Sweden abt 1658
Dorothea Eriksdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster abt 1578
Kristoffer Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Oviken, Jamtland, Sweden abt 1580 Oviken, Jamtland, Sweden abt 1645
Peder Eriksen Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror abt 1580 Lødingen, Nordland, Norway abt 1644
Lars Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Oviken, Jamtland, Sweden abt 1585 Revsund, Jamtland, Sweden abt 1658
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster abt 1590
Gjertrud Eriksdatter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Trondheim, Sor-Trondelag, Norway abt 1600 abt 1656
Berit Eriksdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster 14 Nov 1600 Bergen, Hordaland, Norway
Peder Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Hammerdal, Jamtland, Sweden 1621 Oksnes prestegard, Oksnes, Nordland, Norway May 1694
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -fastrar, -morbröder och -mostrar
Birgitte Lauritsdatter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Trondheim, Sor-Trondelag, Norway 9 Jan 1555 Oviken, Jamtland, Sweden 1628
Samuel Lauritsen Arctander Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Stjordal, N Trondelag, Norway 9 Jan 1555 Stjordalen, Norway 21 Mar 1607
Niels Lauritsen Arctander Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Norge, James, Virginia, United States 1559 Norge, James, Virginia, United States 1616
Avlägsna kusiner
Karl Göransson Skunck Sexmänning 1570 1636
Karl Göransson Skunck Tremänning (syssling) 1570 1636
Britta Persdotter Skunck Sexmänning 1610 1666
Britta Persdotter Skunck Tremänning (syssling) 1610 1666
Elisabeth Eliasdotter Femmänning (pyssling) 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Sexmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Per Mattsson Sexmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Per Mattsson Fyrmänning (brylling) Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Johan Ivarsson Sexmänning Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Karin Eriksdotter Femmänning (pyssling) Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Karin Eriksdotter Sexmänning Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Anders Bertilsson Sexmänning Avaträsk, Dorotea 1794
Anna Greta Nilsdotter Femmänning (pyssling) Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Sexmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Lisa Johanna Larsdotter Femmänning (pyssling) Harrsjöhöjden, Risbäck, Västernorrland 1818-10-13 Långsele 1890
Andra anhöriga
Gjord Persson Skunck Förälders kusin
Gjord Persson Skunck Förälders femmänning
Nils Mårtensson Gammelfar-/morförälders sexmänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Georgius Petri Skunck Förälders kusin 1540 1583
Georgius Petri Skunck Förälders femmänning 1540 1583
Jens Pedersson Far-/morförälders fyrmänning Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Per Jönsson Jensson Skunck Förälders kusin 1575 1647
Per Jönsson Jensson Skunck Förälders femmänning 1575 1647
Anders Knutsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Elias Olofsson Oldberg Tremännings son 1640 1703
Olov Knutsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Per Knutsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Sara Mårtensdotter Gammelgammelfar-/morförälders sexmänning 1645 1698
Per Persson Gammelfar-/morförälders sexmänning Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Jöns Arvidsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Öhn, Ström (Z) ABT 1660 Hammerdal (Z) 11 FEB 1750
Elias Persson Gammelfar-/morförälders sexmänning Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Mårten Nilsson Gammelfar/-morförälders tremänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Anders Oldberg Tremännings barnbarn 1668 1719
Elias Andersson Gammelfar/-morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Mårten Olofsson Gammelfar-/morförälders kusin 1674 1735
Mårten Olofsson Gammelfar/-morförälders tremänning 1674 1735
Ivar Andersson Gammelfar/-morförälders tremänning Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Zakris Larsson Gammelfar-/morförälders kusin Havsnäs, Ström 1679 Alanäs 28 JAN 1765
Bertil Persson Lustig Gammelfar/-morförälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Karin Eriksdotter Gammelfar-/morförälders tremänning Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Märta Persdotter Gammelfar-/morförälders tremänning Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Göran Jakobsson Strandborg Gammelfar-/morförälders kusin Äspnäs, Ström (Z) 31 DEC 1681 Hallen 3 AUG 1719
Kerstin Nilsdotter Gammelfar-/morförälders tremänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Anna Jönsdotter Gammelfar-/morförälders tremänning Ön ABT 1690 Ormsjö, Dorotea, Lappland ABT 1739
Valborg Persdotter Gammelfar-/morförälders kusin Grenås, Hammerdal 1691-03-15 Sikås, Hammerdal 1758
Anna Andersdotter Gammelfar-/morförälders kusin Tåsjö östra by, Tåsjö, Sweden 1698-10-01 Rörström, Tåsjö, Sweden 1779-12-18
Erik Eliasson Gammelfar-/morförälders kusin Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Erik Eliasson Gammelfar/-morförälders tremänning Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Elisabet Eliasdotter Far-/morförälders fyrmänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Karl Mårtensson Mård Far-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Karl Mårtensson Mård Far-/morförälders fyrmänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Olov Oldberg Tremännings barnbarns barn 1703 1761
Johan Ivarsson Far-/morförälders fyrmänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Sara Mårtensdotter Far-/morförälders kusin Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Sara Mårtensdotter Far-/morförälders fyrmänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Per Bertilsson Far-/morförälders fyrmänning Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Lars Zakrisson Far-/morförälders tremänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Lars Zakrisson Far-/morförälders fyrmänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Jöns Göransson Strandborg Far-/morförälders tremänning Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Jöns Göransson Strandborg Far-/morförälders fyrmänning Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Anna Eriksdotter Far-/morförälders tremänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Anna Eriksdotter Far-/morförälders fyrmänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Elias Karlsson Förälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Förälders fyrmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Brita Nilsdotter Far-/morförälders fyrmänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Ivar Johansson Förälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Mats Håkansson Förälders tremänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Mats Håkansson Förälders femmänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Jöns Jönsson Vikström Far-/morförälders tremänning 1737 1802
Anders Olofsson Far-/morförälders tremänning Rörström, Tåsjö 1738-06-03 Rörström, Tåsjö 1813-01-02
Bertil Persson Förälders femmänning Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Eric Jönsson Förälders femmänning Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Eric Jönsson Förälders fyrmänning Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Segrid Adamsdotter Förälders femmänning Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Segrid Adamsdotter Förälders fyrmänning Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Nils Andersson Förälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Nils Andersson Förälders fyrmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Förälders femmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Lisa Larsdotter Förälders fyrmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Lars Jönsson Vikström Fyrmännings son Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Lars Jönsson Vikström Förälders fyrmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Mattias Persson Fyrmännings son Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Brita Juliana Andersdotter Fyrmännings dotter Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Fyrmännings son Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Nils Petter MATSSON Fyrmännings barnbarn Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Lisa Kajsa Matsdotter Fyrmännings dotter Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Fyrmännings son Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Nils Petter Mattson Fyrmännings barnbarn Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Fyrmännings son Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Anders Matsson Fyrmännings barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Fyrmännings son Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Mats Matsson Fyrmännings barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Anna Märta Matsdotter Fyrmännings dotter Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Fyrmännings son Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Erik Matsson Fyrmännings barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Fyrmännings son 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Jonas Olof Matsson Fyrmännings barnbarn 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Anna Fredrika Andersdotter Fyrmännings dotter Storbäck, Risbäck, Västernorrland 1852-11-12 Månsberget, Västernorrland, Västernorrland, Sverige 1927-05-27
Barnbarn
Nils Petter Mattson Barnbarns make Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Inga Lisa Mårtensdotter Barnbarn Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880