Lennart Erikssons anor

Anna Märta Matsdotter

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Mattias Persson 1814-03-17 Anna Greta Nilsdotter 1804-08-26

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 12 SEP 1844 Avasjö, Åsele (AC)
Död 19 juni 1920 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige Av ålderdomssvaghet och bukhinneinflammation.

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Bröder och systrar
Nils Petter MATSSON Bror Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Syster Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Bror Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Bror Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Bror Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Erik Matsson Bror Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Bror 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Föräldrar
Anna Greta Nilsdotter Mor Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Mattias Persson Far Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Far-/morföräldrar
Nils Andersson Farfar/morfar Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Farmor/mormor Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Per Mattsson Farfar/morfar Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Karin Eriksdotter Farmor/mormor Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Gammelfar-/morföräldrar
Gölin Andersdotter Blix Gammelfar-/mormor Ön, Ström 1716-01-02 Lillholmen, Havsnäs 1789-01-01
Lars Zakrisson Gammelfar-/morfar Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Brita Nilsdotter Gammelfar-/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Margret Jonsdotter Gammelfar-/mormor Ljusvattnet 1731 Avasjö, Åsele 1806-11-01
Mats Håkansson Gammelfar-/morfar Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Anders Olofsson Gammelfar-/morfar Rörström, Tåsjö 1738-06-03 Rörström, Tåsjö 1813-01-02
Eric Jönsson Gammelfar-/morfar Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Segrid Adamsdotter Gammelfar-/mormor Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Zakris Larsson Gammel-gammelfar-/morfar Havsnäs, Ström 1679 Alanäs 28 JAN 1765
Märta Persdotter Gammel-gammelfar-/mormor Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Nils Eriksson Forsström Gammel-gammelfar-/morfar Fors, Jämtland, Sverige 1685 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1753
Nils Ersson Forsström Gammel-gammelfar-/morfar Fors, Jamtland ABT 1685 Sil ABT 1753
Kerstin Jönsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Ström 1686 Ön 1761-03-06
Kerstin Nilsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Anders Eriksson Blix Gammel-gammelfar-/morfar Grenås, Hammerdal 1688-04-22 Ön, Ström 1751-01-21
Jonas Hermansson Gammel-gammelfar-/morfar Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden ABT 1691 ABT 1760
Margret Persdotter Gammel-gammelfar-/mormor ABT 1698 13 SEP 1754
Anna Andersdotter Gammel-gammelfar-/mormor Tåsjö östra by, Tåsjö, Sweden 1698-10-01 Rörström, Tåsjö, Sweden 1779-12-18
Olof Helgesson Gammel-gammelfar-/morfar Bölen 1704-02-26 1740
Håkan Håkansson Gammel-gammelfar-/morfar Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1708-04-11 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1774-10-04
Sara Mårtensdotter Gammel-gammelfar-/mormor Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Jöns Göransson Strandborg Gammel-gammelfar-/morfar Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Märta Ersdotter Gammel-gammelfar-/mormor Norrmesunda (1:6), Anundsjö (Y), Sweden 20 MAY 1716 Lajksjö ABT 1774
Adam Hansson Gammel-gammelfar-/morfar Västernoret 11 APR 1721 Lomsjö 26 FEB 1804
Anna Eriksdotter Gammel-gammelfar-/mormor Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Nils Mårtensson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Okänd 24 Gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Sofia Pålsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Lungsjön, Ramsele 1635 Havsnäs 1714-04-09
Lars Zakrisson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Lungsjön ABT 1640 Havsnäs 2 NOV 1717
Lars Zakariasson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Lungsjön, Ramsele 1645 Holmen, Ström 1717-11-02
Erik Hansson Blix Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Grenås, Hammerdal 1646-09-20 Grenås, Hammerdal, Hammerdal, Z, Sverige 1733-08-30
Märeta Kristoffersdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Fjällsjö, Jämtland ABT 1649 Havsnäs, Alanäs, Jämtland 14 APR 1705
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1653 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 8 APR 1706
Anders Göransson Raivi Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Västertåsjö ABT 1656 Tåsjö östra by 23 AUG 1742
Per Persson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1657 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 27 APR 1746
Gölin Andersdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Strand el Bredgård i Ström 1659-04-07 Grenås, Hammerdal, Hammerdal, Z, Sverige 1744-05-08
Anna Zakrisdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Lungsjön, Ramsele (Y) ABT 1660 Tåsjö (Jämtlands län) ABT 1738
Håkan Mattsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1660 Burträsk, Åsele 1739
Malin Matsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordanåker, Edsele, Sverige 1660 Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1706
Mårten Nilsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Cecilia NN Gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1665 ABT 1726
Helge Johansson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum 1671 Bölen, Bodum 1725-12-21
Karin Zackrisdotter Medén Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kubbe 4:1, Anundsjö (Y), Sweden 6 JAN 1679 Norrmesunda 1:6, Anundsjö 24 MAR 1754
Malin NN Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Burträsk, Åsele 1681 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1745
Göran Jakobsson Strandborg Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Äspnäs, Ström (Z) 31 DEC 1681 Hallen 3 AUG 1719
Erich Johansson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1 7 APR 1683 Norrmesunda 1:6 7 JAN 1768
Margareta Olofsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1685-03-15 Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1758-12-30
Anna Jönsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ön ABT 1690 Ormsjö, Dorotea, Lappland ABT 1739
Hans Ersson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Lillegård 1 OCT 1693 Västernoret 20 MAR 1785
Segrid Adamsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Västernoret ABT 1695 Västernoret ABT 1765
Brita Mattsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Rudsjö nr.2, Fjällsjö, Z, Jämtland 27 DEC 1698 Lomsjö, Åsele (AC), Sweden ABT 1779
Erik Eliasson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anders Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
Brita Hansdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Elin Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kattisträsk, Skellefteå Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1698
Elin Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Villvattnet 1, Kalvträsk, Burträsk sn ABT 1698
Mårten Nilsson d.ä Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
NN NN Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
NN NN Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
NN Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1724
NN Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ljusvattnet, Burträsk (AC) ABT 1724
Nils Mårtensson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Mats Pålsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Finland 1609 Nordanåker, Edsele, Sverige 1676
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor öhn, Ström ABT 1610 ABT 1707
Jon Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1610 Aspnäs, Ström, Jämtland ABT DEC 1687
Zakris Larsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1610
Hans Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Oviken 1612 Grenås, Hammerdal 1689-02-01
Per (Stor-Per) Ersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Bodum, Sweden ABT 1615 Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1684
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Christoffer Pålsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1620
Elisabet Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1620 Hammerdal 1655
Karin Larsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hassela 1620 Lungsjön, Ramsele 1677
Kerstin Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Sara Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hällingsås, Edsele 1620 Nordanåker, Edsele, Sverige 1703-01-16
Zakris Larsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hassela, X 1620 Lungsjön, Ramsele 1668
Göran Andersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Rudsjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1630 Västertåsjö (Z), Sweden ABT 1685
Erik Christophersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge, Junsele (Y), Sweden ABT 1632 Lillegård, Junsele (Y), Sweden ABT 1698
Elisabet Pålsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Fjällsjö, Vängel, Sweden ABT 1636 Västertåsjö, Fjällsjö (Z) ABT JAN 1690
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Gölin Jonsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Äspnäs, Ström (Z) ABT 1640 Äspnäs, Ström (Z) ABT MAY 1697
Johan Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum, Sweden 1640 Bölen, Fjällsjö 1694
Matts Håkansson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Åbyn, Burträsk 1641 Åbyn, Burträsk 1721
Anna Helgesdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordantjäl, Ramsele, Sweden 1644 Bölen, Bodum, Sweden 1699
Jakob Göransson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Äspnäs, Ström (Z) ABT 1645 Hillsand, Ström, Jämtland ABT 1683
Olof Persson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Orrnäs, Bodum, Sweden ABT 1649 Sweden ABT 1724
Zackris Larsson Medén Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda 1:1, Anundsjö (Y) ABT 1649 Norrmesunda 1:1 19 AUG 1724
Anna Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ytersel 3:1 ABT 1650 Österfannbyn 1:1 23 MAY 1734
Kerstin Mårtensdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Öhn, Ström (Z) ABT 1652 17 JUN 1726
Johan Olofsson Smed Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1654 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden 27 NOV 1732
Segrid Jonsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Östefannbyn 1:1 ABT 1656 Kubbe 4:1, Anundsjö (Y), Sweden 3 MAR 1729
Adam Kristoffersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ångermannabyen, Åsele (AC), Sweden ABT 1660 Västernoret, Åsele (AC), Sweden 18 DEC 1720
Jöns Arvidsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström (Z) ABT 1660 Hammerdal (Z) 11 FEB 1750
Märeta Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Lillegård, Junsele (Y), Sweden ABT 1660 Lillegård, Junsele (Y), Sweden 13 JUN 1755
NN Helgesdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordantjäl, Ramsele, Sweden ABT 1660 Sweden
Sigrid Sigrid Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Åsele (AC) ABT 1660 Västernoret, Åsele (AC), Sweden 17 APR 1720
Elias Persson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Karin Larsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Rudsjön, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1665 Rudsjön, Fjällsjö (Z), Sweden 11 MAY 1729
Matts Pålsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Grundtjärn ABT 1665 Rudsjö ABT 1741
Anna Johansdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen ABT 1672 Backe, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1724
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Erich Nilsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda 4:1, Anundsjö (Y), Sweden Yttersel 3:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1683
Hans NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
Mårten Nilsson d.ä Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
NN NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Olof Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1637
Olof Olsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn
Olov Olsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Kattisträsk, Skellefteå Kattisträsk, Skellefteå
Sara NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel 3:1, Anundsjö (Y), Sweden 28 APR 1688
Cecilia Påvelsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kattisträsk, Skellefteå 1570 Kattisträsk, Skellefteå
Olof Örjansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1570 Jansjö, Fjällsjö 1632
Anders Ersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum ABT 1575 Bölen ABT 1640
Erik Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Oviken, Berg, Jämtland, Sweden 1576 Hammerdal, Jämtland, Sweden 1645
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1580 ABT 1643
Eric Mickelsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Fjällsjö ABT 1580 Näset 1, Fjällsjö ABT 1650
Gunilla Knutsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1580 Bölen, Fjällsjö
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1580 Ström (Z) ABT 1643
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ragunda 1580 Hammerdal 1618
Lars Nilsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1580 Tåsjö 1650
Olof Håkansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Nordanåker, Edsele ABT 1580 Hällingsås, Edsele, Sweden 1630
Pål Segersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sweden ABT 1580 Sweden ABT 1650
Karin Sjulsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1591 Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1646
Erik Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1597 Bölen, Fjällsjö 1673
Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö 1600
Helge Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sweden ABT 1600 Sweden
NN Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Härnösand (Y) ABT 1600
Anders Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Viksjö, Stigsjö (Y), Sweden ABT 1605 Alanäs, Ström (Z), Sweden ABT 1670
Elisabet Larsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Vängel, Fjällsjö ABT 1607 ABT 1656
Brita Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Burträsk, Åsele 1610 Åbyn 17 ABT 1679
Jon Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1610 Aspnäs, Ström, Jämtland ABT DEC 1687
Märeta Göransdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ström (Z) ABT 1610 ABT 1660
Mårten Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ön ABT 1610 Ön ABT 1670
Håkan Mårtensson Stoor Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Burträsk, Åsele 1612 Wismar, Pommern, Tyskland 1656-04-28
Ingeborg NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Krånge ABT 1612 Junsele ABT 1650
Kristoffer Danielsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge ABT 1612 Krånge ABT 1679
Helga Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Norrmesunda 1:6 ABT 1615 Norrmesunda ABT 1633
Lars Zachrisson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Prästgården, Anundsjö, Ångermanland (Y), Sweden ABT 1615 Norrmesunda 1:1 ABT 1687
Märeta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1615 ABT 1652
Olof Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1615 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1679
Per (Stor-Per) Ersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Bodum, Sweden ABT 1615 Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1684
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Lars Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Movattnet, Björna (Y) ABT 1617 Rudsjö 1, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1700
Arvid Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1620 ABT 1691
Göran Mattsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1620 Sverige
Jon Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1620 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1664
Kerstin Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Pål (Påvel) Pålsson Finne Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Nordmalings församling, Västerbottens län ABT 1620 Grundtjärn ABT 1683
Per Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sweden ABT 1620 Sweden
Märet NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Movattnet, Själevad ABT 1623 Fjällsjö ABT 1680
Elisabeth Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kuopio, Savolax, Österbotten, Finland ABT 1625 Rudsjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1699
Helge Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1625
NN Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Krånge ABT 1625
Pål Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1625
Margareta Nilsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bredbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1630 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1696
Märet Nilsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Anundsjö, Västernorrland, SWEDEN ABT 1630 Österfannbyn ABT 1683
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Johan Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum, Sweden 1640 Bölen, Fjällsjö 1694
Kristoffer Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Åsele (AC) ABT 1640 Sverige
NN Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Åsele (AC) ABT 1640
Anna Helgesdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordantjäl, Ramsele, Sweden 1644 Bölen, Bodum, Sweden 1699
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anders Anders Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
Anna Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Savolax, Finland Mullsjö, Nordmaling, Sverige 29 AUG 1659
NN NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Okänd 25 Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Okänd 27 Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Påvel Olofsson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ostvik, Skellefteå 1515 Ostvik, Skellefteå
Örjan Svensson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1530 Jansjö, Fjällsjö 1603
Erik Mogensen Månsson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Rödön 1540 Oviken 1611
Per Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1545 Bölen, Fjällsjö 1601
Zacharias Laurentii Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Överön ABT 1550 Västersel ABT 1629
Birgitte Lauritsdatter Arctander Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Trondheim, Norge 1555-01-09 Oviken 1628
Daniel Christoffersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge, Junsele (Y), Sweden ABT 1565 ABT 1632
Mårten Christiersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Burträsk, Åsele 1565 Bygdeå 1627
Olof Örjansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1570 Jansjö, Fjällsjö 1632
Peder Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda ABT 1570
Anders Ersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum ABT 1575 Bölen ABT 1640
Påwel Hindersson Tenhunen Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jorois, Savolax, Finland ABT 1575 Grundtjärn 2:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1650
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1580 ABT 1643
Eric Mickelsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Fjällsjö ABT 1580 Näset 1, Fjällsjö ABT 1650
Gunilla Knutsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1580 Bölen, Fjällsjö
Hellia (Helga) NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1580 Norrmesunda 1:6 ABT 1652
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1580 Ström (Z) ABT 1643
Kerstin Östensdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Anundsjö ABT 1580 Anundsjö ABT 1632
Johan Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sörmesunda 1:1, Anundsjö (Y) ABT 1590 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y) ABT 1649
Olof Mattsson Juvonen Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Kuopio, Savolax, Finland ABT 1590 Mullsjö, Nordmaling (AC), Sweden 7 MAR 1659
Karin Sjulsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1591 Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1646
Erik Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1597 Bölen, Fjällsjö 1673
Ella Påwelsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Viksjö, Stigsjö ABT 1600 Grundtjärn
Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö 1600
NN Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Härnösand (Y) ABT 1600
Olof Mattsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hoting och Mullsjö ABT 1600
Helge Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1625
NN Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Krånge ABT 1625
Svågrar och svägerskor
Inga Lisa Mårtensdotter Svägerska Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Syskonbarn
Ida Margreta Nilsdotter Syskons dotter Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Syskons dotter Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Syskons dotter Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Syskons son Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Syskons barnbarn
Enar Nikolaus Olofsson Syskons barnbarn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Syskons barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Syskons barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Syskons barnbarns barn
Tyra Wivi-Anne Eriksson Syskons barnbarns barn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Syskons barnbarns barnbarn
Bo Lennart Eriksson Syskons barnbarns barnbarn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02
Farbröder, morbröder, fastrar och mostrar
Brita Stina Nilsdotter Faster eller moster Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Jens Pedersson Gammel-gammel-farbror eller morbror Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Mårten Nilsson Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Cecilia Hansdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster
Gölin Jonsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Äspnäs, Ström (Z) ABT 1640 Äspnäs, Ström (Z) ABT MAY 1697
Lars Zakariasson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Lungsjön, Ramsele 1645 Holmen, Ström 1717-11-02
Sara Mårtensdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster 1645 1698
Anna Zakrisdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Lungsjön, Ramsele (Y) ABT 1660 Tåsjö (Jämtlands län) ABT 1738
Elias Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Anna Johansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Bölen ABT 1672 Backe, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1724
Kerstin Nilsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Elin Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Villvattnet 1, Kalvträsk, Burträsk sn ABT 1698
Elin Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Kattisträsk, Skellefteå Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1698
Knut Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror 1614 1670
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Arvid Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror ABT 1620 ABT 1691
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Sara Mårtensdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster 1645 1698
Per Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror ABT 1657 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 27 APR 1746
Helge Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Bodum 1671 Bölen, Bodum 1725-12-21
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -fastrar, -morbröder och -mostrar
Gertrud Eriksdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster abt 1575
Lauritz Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Oviken, Jamtland, Sweden abt 1575 Refsund, Jamtlands, Sweden abt 1658
Dorothea Eriksdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster abt 1578
Kristoffer Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Oviken, Jamtland, Sweden abt 1580 Oviken, Jamtland, Sweden abt 1645
Peder Eriksen Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror abt 1580 Lødingen, Nordland, Norway abt 1644
Lars Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Oviken, Jamtland, Sweden abt 1585 Revsund, Jamtland, Sweden abt 1658
Karin Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster abt 1590
Gjertrud Eriksdatter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Trondheim, Sor-Trondelag, Norway abt 1600 abt 1656
Berit Eriksdotter Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster 14 Nov 1600 Bergen, Hordaland, Norway
Jon Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1610 Aspnäs, Ström, Jämtland ABT DEC 1687
Knut Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror 1614 1670
Olof Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1615 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1679
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Arvid Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror ABT 1620 ABT 1691
Jon Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1620 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1664
Nils Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Y 1620 Y 1690
Peder Eriksson Blix Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Hammerdal, Jamtland, Sweden 1621 Oksnes prestegard, Oksnes, Nordland, Norway May 1694
Jon Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Y, Helgum 1625 Y 1664
Nils Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Y, Helgum 1625 Y 1676
Olof Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Y, Helgum 1625 Y 1679
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Barbro Johansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster 1642 1716
Helga Johansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Y, Helgum 1642 1716
Kusiner
Brita Juliana Andersdotter Kusin Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Avlägsna kusiner
Elias Olofsson Oldberg Fyrmänning (brylling) 1640 1703
Anders Oldberg Sexmänning 1668 1719
Lars Jönsson Vikström Sexmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Mattias Persson Femmänning (pyssling) Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Mattias Persson Sexmänning Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Brita Juliana Andersdotter Sexmänning Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Sexmänning Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Sexmänning Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Erik Matsson Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Inga Lisa Mårtensdotter Sexmänning Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Jonas Olof Matsson Sexmänning 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Anna Fredrika Andersdotter Sexmänning Storbäck, Risbäck, Västernorrland 1852-11-12 Månsberget, Västernorrland, Västernorrland, Sverige 1927-05-27
Ida Margreta Nilsdotter Sexmänning Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Sexmänning Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Sexmänning Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Sexmänning Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Kusins barn
Inga Lisa Mårtensdotter Kusins dotter Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Kusins barnbarn
Ida Margreta Nilsdotter Kusins barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Kusins barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Kusins barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Kusins barnbarn Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Kusins barnbarns barn
Enar Nikolaus Olofsson Kusins barnbarns barn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Kusins barnbarns barn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Kusins barnbarns barn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Kusins barnbarns barnbarn
Tyra Wivi-Anne Eriksson Kusins barnbarns barnbarn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Andra anhöriga
Gjord Persson Skunck Gammelfar-/morförälders femmänning
Gjord Persson Skunck Far-/morförälders femmänning
Gjord Persson Skunck Far-/morförälders kusin
Gjord Persson Skunck Gammelfar/-morförälders tremänning
Nils Mårtensson Gammelfar-/morförälders sexmänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Nils Mårtensson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Georgius Petri Skunck Gammelfar-/morförälders femmänning 1540 1583
Georgius Petri Skunck Far-/morförälders femmänning 1540 1583
Georgius Petri Skunck Far-/morförälders kusin 1540 1583
Georgius Petri Skunck Gammelfar/-morförälders tremänning 1540 1583
Jens Pedersson Gammelfar-/morförälders sexmänning Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Jens Pedersson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Jens Pedersson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Karl Göransson Skunck Förälders tremänning 1570 1636
Karl Göransson Skunck Förälders sexmänning 1570 1636
Karl Göransson Skunck Far-/morförälders sexmänning 1570 1636
Karl Göransson Skunck Far-/morförälders fyrmänning 1570 1636
Per Jönsson Jensson Skunck Gammelfar-/morförälders femmänning 1575 1647
Per Jönsson Jensson Skunck Far-/morförälders femmänning 1575 1647
Per Jönsson Jensson Skunck Far-/morförälders kusin 1575 1647
Per Jönsson Jensson Skunck Gammelfar/-morförälders tremänning 1575 1647
Britta Persdotter Skunck Förälders tremänning 1610 1666
Britta Persdotter Skunck Förälders sexmänning 1610 1666
Britta Persdotter Skunck Far-/morförälders sexmänning 1610 1666
Britta Persdotter Skunck Far-/morförälders fyrmänning 1610 1666
Anders Knutsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Anders Knutsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Elias Olofsson Oldberg Förälders femmänning 1640 1703
Gölin Jonsdotter Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Äspnäs, Ström (Z) ABT 1640 Äspnäs, Ström (Z) ABT MAY 1697
Olov Knutsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Olov Knutsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Per Knutsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Per Knutsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Sara Mårtensdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning 1645 1698
Sara Mårtensdotter Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin 1645 1698
Johan Olofsson Smed Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1654 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden 27 NOV 1732
Per Persson Gammelfar-/morförälders sexmänning Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Per Persson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Segrid Jonsdotter Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Östefannbyn 1:1 ABT 1656 Kubbe 4:1, Anundsjö (Y), Sweden 3 MAR 1729
Jöns Jonsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin ABT 1657 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 27 APR 1746
Jöns Arvidsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Öhn, Ström (Z) ABT 1660 Hammerdal (Z) 11 FEB 1750
Jöns Arvidsson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Öhn, Ström (Z) ABT 1660 Hammerdal (Z) 11 FEB 1750
Elias Persson Gammelfar-/morförälders sexmänning Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Elias Persson Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Mårten Nilsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Mårten Nilsson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Mårten Nilsson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Anders Oldberg Fyrmännings son 1668 1719
Elias Andersson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Elias Andersson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Mårten Olofsson Gammelfar-/morförälders sexmänning 1674 1735
Mårten Olofsson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning 1674 1735
Mårten Olofsson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning 1674 1735
Ivar Andersson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Ivar Andersson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Karin Zackrisdotter Medén Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Kubbe 4:1, Anundsjö (Y), Sweden 6 JAN 1679 Norrmesunda 1:6, Anundsjö 24 MAR 1754
Zakris Larsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Havsnäs, Ström 1679 Alanäs 28 JAN 1765
Bertil Persson Lustig Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Bertil Persson Lustig Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Karin Eriksdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Karin Eriksdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Märta Persdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Märta Persdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Märta Persdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Göran Jakobsson Strandborg Gammelfar-/morförälders sexmänning Äspnäs, Ström (Z) 31 DEC 1681 Hallen 3 AUG 1719
Göran Jakobsson Strandborg Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Äspnäs, Ström (Z) 31 DEC 1681 Hallen 3 AUG 1719
Erich Johansson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Österfannbyn 1:1 7 APR 1683 Norrmesunda 1:6 7 JAN 1768
Kerstin Jönsdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning Ström 1686 Ön 1761-03-06
Kerstin Jönsdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Ström 1686 Ön 1761-03-06
Kerstin Nilsdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Kerstin Nilsdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Anna Jönsdotter Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Ön ABT 1690 Ormsjö, Dorotea, Lappland ABT 1739
Anna Jönsdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Ön ABT 1690 Ormsjö, Dorotea, Lappland ABT 1739
Valborg Persdotter Gammelgammelfar-/morförälders sexmänning Grenås, Hammerdal 1691-03-15 Sikås, Hammerdal 1758
Anna Andersdotter Gammelgammelfar-/morförälders sexmänning Tåsjö östra by, Tåsjö, Sweden 1698-10-01 Rörström, Tåsjö, Sweden 1779-12-18
Erik Eliasson Gammelfar-/morförälders sexmänning Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Erik Eliasson Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Erik Eliasson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Elisabet Eliasdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Elisabet Eliasdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Karl Mårtensson Mård Gammelfar-/morförälders fyrmänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Karl Mårtensson Mård Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Karl Mårtensson Mård Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Karl Mårtensson Mård Gammelfar/-morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Olov Oldberg Fyrmännings barnbarn 1703 1761
Olof Helgesson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen 1704-02-26 1740
Johan Ivarsson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Johan Ivarsson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Sara Mårtensdotter Gammelfar-/morförälders kusin Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Sara Mårtensdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Sara Mårtensdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Sara Mårtensdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Per Bertilsson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Per Bertilsson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Gölin Andersdotter Blix Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Ön, Ström 1716-01-02 Lillholmen, Havsnäs 1789-01-01
Gölin Andersdotter Blix Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Ön, Ström 1716-01-02 Lillholmen, Havsnäs 1789-01-01
Lars Zakrisson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Lars Zakrisson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Lars Zakrisson Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Lars Zakrisson Gammelfar/-morförälders tremänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Jöns Göransson Strandborg Gammelfar-/morförälders fyrmänning Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Jöns Göransson Strandborg Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Jöns Göransson Strandborg Gammelfar/-morförälders tremänning Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Märta Ersdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Norrmesunda (1:6), Anundsjö (Y), Sweden 20 MAY 1716 Lajksjö ABT 1774
Anna Eriksdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Anna Eriksdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Anna Eriksdotter Gammelfar-/morförälders tremänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Elias Karlsson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Gammelfar-/morförälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Far-/morförälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Far-/morförälders fyrmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Brita Nilsdotter Gammelgammelfar-/morförälders sexmänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Brita Nilsdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Brita Nilsdotter Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Ivar Johansson Gammelfar-/morförälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Ivar Johansson Far-/morförälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Mats Håkansson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Mats Håkansson Gammelfar-/morförälders femmänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Mats Håkansson Far-/morförälders femmänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Mats Håkansson Far-/morförälders tremänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Jöns Jönsson Vikström Gammelfar/-morförälders tremänning 1737 1802
Anders Olofsson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Rörström, Tåsjö 1738-06-03 Rörström, Tåsjö 1813-01-02
Anders Olofsson Gammelfar/-morförälders tremänning Rörström, Tåsjö 1738-06-03 Rörström, Tåsjö 1813-01-02
Bertil Persson Gammelfar-/morförälders femmänning Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Bertil Persson Far-/morförälders femmänning Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Eric Jönsson Gammelfar-/morförälders femmänning Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Eric Jönsson Far-/morförälders femmänning Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Eric Jönsson Far-/morförälders fyrmänning Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Segrid Adamsdotter Gammelfar-/morförälders femmänning Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Segrid Adamsdotter Far-/morförälders femmänning Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Segrid Adamsdotter Far-/morförälders fyrmänning Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Elisabeth Eliasdotter Far-/morförälders femmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Förälders sexmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Förälders femmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Far-/morförälders sexmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Nils Andersson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Nils Andersson Gammelfar-/morförälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Nils Andersson Far-/morförälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Nils Andersson Far-/morförälders fyrmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Nils Andersson Gammelfar/-morförälders tremänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Lisa Larsdotter Gammelfar-/morförälders femmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Lisa Larsdotter Far-/morförälders femmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Lisa Larsdotter Far-/morförälders fyrmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Per Mattsson Far-/morförälders femmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Per Mattsson Förälders fyrmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Per Mattsson Förälders sexmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Per Mattsson Far-/morförälders sexmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Johan Ivarsson Förälders sexmänning Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Johan Ivarsson Far-/morförälders sexmänning Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Karin Eriksdotter Förälders sexmänning Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Karin Eriksdotter Förälders femmänning Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Karin Eriksdotter Far-/morförälders sexmänning Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Brita Stina Nilsdotter Far-/morförälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Brita Stina Nilsdotter Förälders sexmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Brita Stina Nilsdotter Förälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Brita Stina Nilsdotter Far-/morförälders sexmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Brita Stina Nilsdotter Far-/morförälders fyrmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anders Bertilsson Förälders sexmänning Avaträsk, Dorotea 1794
Anders Bertilsson Far-/morförälders sexmänning Avaträsk, Dorotea 1794
Lars Jönsson Vikström Förälders sexmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Lars Jönsson Vikström Far-/morförälders fyrmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Anna Greta Nilsdotter Far-/morförälders femmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Förälders sexmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Förälders femmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Far-/morförälders sexmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Far-/morförälders fyrmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Mattias Persson Förälders sexmänning Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Lisa Johanna Larsdotter Förälders femmänning Harrsjöhöjden, Risbäck, Västernorrland 1818-10-13 Långsele 1890
Brita Juliana Andersdotter Förälders sexmänning Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Brita Juliana Andersdotter Förälders femmänning Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Fyrmännings son Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Nils Petter MATSSON Förälders sexmänning Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Nils Petter MATSSON Förälders femmänning Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Lisa Kajsa Matsdotter Fyrmännings dotter Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Lisa Kajsa Matsdotter Förälders femmänning Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Fyrmännings son Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Nils Petter Mattson Förälders sexmänning Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Nils Petter Mattson Förälders femmänning Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Fyrmännings son Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Anders Matsson Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Anders Matsson Förälders femmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Fyrmännings son Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Mats Matsson Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Mats Matsson Förälders femmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Erik Matsson Fyrmännings son Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Erik Matsson Förälders sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Erik Matsson Förälders femmänning Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Fyrmännings son 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Jonas Olof Matsson Förälders sexmänning 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Jonas Olof Matsson Förälders femmänning 24 OCT 1850 15 MAR 1937

Källor

Beskrivning
Ancestry Family Trees