Lennart Erikssons anor

Fredrika Charlotta Tiderman

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Carl Johan Tiderman 1765-03-26 Cajsa (Catharina) Birath 1767-09-15

Partners

Partner Födelsedatum Barn
Johannes Olofsson 1799-07-16 Johannes Johansson

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1804-02-24 Kyrkefalla, Skaraborg, Sverige
Annan händelse 1829-06-23 Undenäs, Skaraborg Event
Död 1901-02-28 Hyrum, Cache, Utah

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Partner
Johannes Olofsson Man 1799-07-16 1838-02-08
Barn
Johannes Johansson Son Undenäs, Skaraborg 1832-06-20
Föräldrar
Carl Johan Tiderman Far Sigridstorp, Askersund 1765-03-26 Forsvik, Undenäs 1809-09-06
Cajsa (Catharina) Birath Mor Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Barnbarn
Emil Johansson Barnbarn Hova, Skaraborg, Skaraborg, Sverige 1879-04-20 Stockholm, Sverige
Barnbarns barn
Gunhild Emilia Josefina Johansson Barnbarns barn Stora Mellösa, Örebro, Sweden 1902-12-07
Maj Gunborg Ingegerd Johansson Barnbarns barn Stora Mellösa, Örebro, Sverige 1912-04-12 Stora Mellösa, Örebro, Sverige
Barnbarns barnbarn
Nils Gunnar Ingvar Johansson Barnbarns barnbarn Stora Mellösa, Örebro 1924-05-17 Sweden 14 AUG 2007
Barnbarns barnbarns barn
Bo Lennart Eriksson Barnbarns barnbarns barn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02
Leif Michael Johansson Barnbarns barnbarns barn 1960-10-18
Far-/morföräldrar
Helena Ersdotter Rosenberg Farmor/mormor Brevik 1726 Röfors, Ramundeboda 1811-05-04
Jacob Birath Farfar/morfar Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Johan Adamsson Tiderman Farfar/morfar Ramundeboda, Örebro, Sverige 1731 Bo 1803-04-11
Kristina Hansdotter Skager Farmor/mormor Ramundeboda, Örebro, Sverige 1733 Övre Lännafors, Vintrosa 1803-10-25
Gammelfar-/morföräldrar
Beata Kristina Elg Gammelfar-/mormor
Erik Rosenberg Gammelfar-/morfar
Sigrid Nilsdotter Gammelfar-/mormor Hova, Skaraborg, Skaraborg, Sverige 1678 Brattfors, Ramundeboda, Örebro 1770-02-26
Sven Birath Gammelfar-/morfar 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Hans Svensson Skager Gammelfar-/morfar Ramundeboda, Örebro, Sverige 1700 Stora Lassåna, Ramundeboda 1773-12-08
Katarina Eriksdotter Gammelfar-/mormor Finnerödja, Skaraborg 1700 Stora Lassåna, Ramundeboda 1766-11-28
Adam Johansson Tiderman Gammelfar-/morfar Ramundeboda, Brattfors, Örebro län Sweden 1707 Brattfors, Ramundeboda, Örebro 1772-11-06
Maria Henriksdotter Gammelfar-/mormor Finnerödja, Skaraborg 1708 Gryts hammare, Bo 1780-06-03
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Katarina Olofsdotter Gammel-gammelfar-/mormor
Nils Nilsson Gammel-gammelfar-/morfar
Erich Birath Gammel-gammelfar-/morfar 1645 Finnerödja, Skaraborg 1698
Katarina Svensdotter Taberman Gammel-gammelfar-/mormor Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Sven Taberman Gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1620 Närkes Kil, Örebro, Sweden
NN Persdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Sven Taberman Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1620 Närkes Kil, Örebro, Sweden
NN Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Sven Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1620 Närkes Kil, Örebro, Sweden
NN Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Sven Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1620 Närkes Kil, Örebro, Sweden
NN Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05
Gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Kristina Tiderman Gammel-faster eller moster Ramundeboda, Örebro län ... 1733
Sara Tiderman Gammel-faster eller moster Ramundeboda ... 1729
Henrik Tiderman Gammel-farbror eller -morbror Brattfors, Ramundeboda, Sverige 1728 Lidefors bruk, Nysund, Värmlands län 1778-03-24
Reinhold ADAMSSON TIDERMAN Gammel-farbror eller -morbror Rönneshytta, Lerbäck, Örebro, Sverige 9 FEB 1735 Medskog, Nysund, Örebro, Sverige 4 MAR 1801
Maria ADAMSDOTTER TIDERMAN Gammel-faster eller moster Stora Lassåna, Ramundeboda, Örebro län 7 OCT 1738 Askersund, Orebro, Sweden 1801
Henrik Gammel-farbror eller -morbror 1756
Gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Eric Ericksson Birath Gammel-gammel-farbror eller morbror Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Johan Birath Gammel-gammel-farbror eller morbror Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath Gammel-gammel-farbror eller morbror Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat Gammel-gammel-farbror eller morbror Finnerödja (T) 1698 1757
Gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Sven Taberman Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror 1620 Närkes Kil, Örebro, Sweden
Johan Svensson # Taberman Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Anders Taberman Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Sven Svensson Taberman Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Johan Svensson # Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Sven Svensson Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Johan Svensson # Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Sven Svensson Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -fastrar, -morbröder och -mostrar
Johan Svensson # Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Sven Svensson Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Avlägsna kusiner
Sven Taberman Femmänning (pyssling) 1620 Närkes Kil, Örebro, Sweden
Johan Svensson # Taberman Femmänning (pyssling) Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Femmänning (pyssling) Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Femmänning (pyssling) Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Femmänning (pyssling) Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Femmänning (pyssling) Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Femmänning (pyssling) Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Eric Ericksson Birath Femmänning (pyssling) Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath Femmänning (pyssling) 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath Femmänning (pyssling) Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath Femmänning (pyssling) Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat Femmänning (pyssling) Finnerödja (T) 1698 1757
Sven Svensson Taberman Femmänning (pyssling) Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Femmänning (pyssling) Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Jacob Birath Femmänning (pyssling) Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Cajsa (Catharina) Birath Femmänning (pyssling) Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Johannes Johansson Sexmänning Undenäs, Skaraborg 1832-06-20
Andra anhöriga
Sven Taberman Far-/morförälders tremänning 1620 Närkes Kil, Örebro, Sweden
Sven Taberman Fyrmännings son 1620 Närkes Kil, Örebro, Sweden
Sven Taberman Förälders fyrmänning 1620 Närkes Kil, Örebro, Sweden
Sven Taberman Gammelfar-/morförälders kusin 1620 Närkes Kil, Örebro, Sweden
Johan Svensson # Taberman Far-/morförälders tremänning Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Johan Svensson # Taberman Fyrmännings son Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Johan Svensson # Taberman Förälders fyrmänning Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Johan Svensson # Taberman Gammelfar-/morförälders kusin Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Far-/morförälders tremänning Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Katarina Svensdotter Taberman Fyrmännings dotter Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Katarina Svensdotter Taberman Förälders fyrmänning Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Katarina Svensdotter Taberman Gammelfar-/morförälders kusin Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Far-/morförälders tremänning Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Anders Taberman Fyrmännings son Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Anders Taberman Förälders fyrmänning Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Anders Taberman Gammelfar-/morförälders kusin Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Far-/morförälders tremänning Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Abraham Taberman Fyrmännings son Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Abraham Taberman Förälders fyrmänning Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Abraham Taberman Gammelfar-/morförälders kusin Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Far-/morförälders tremänning Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Svensson Taberman Fyrmännings son Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Svensson Taberman Förälders fyrmänning Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Svensson Taberman Gammelfar-/morförälders kusin Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Far-/morförälders tremänning Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Samuel Taberman Fyrmännings son Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Samuel Taberman Förälders fyrmänning Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Samuel Taberman Gammelfar-/morförälders kusin Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Eric Ericksson Birath Far-/morförälders tremänning Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Eric Ericksson Birath Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Eric Ericksson Birath Fyrmännings son Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Eric Ericksson Birath Förälders fyrmänning Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Eric Ericksson Birath Gammelfar-/morförälders sexmänning Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath Far-/morförälders tremänning 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Sven Birath Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Sven Birath Fyrmännings son 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Sven Birath Förälders fyrmänning 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Sven Birath Gammelfar-/morförälders sexmänning 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath Far-/morförälders tremänning Örebro, Orebro, Sweden 1686
Johan Birath Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Örebro, Orebro, Sweden 1686
Johan Birath Fyrmännings son Örebro, Orebro, Sweden 1686
Johan Birath Förälders fyrmänning Örebro, Orebro, Sweden 1686
Johan Birath Gammelfar-/morförälders sexmänning Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath Far-/morförälders tremänning Finnerödja (T) 1690
Abraham Birath Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Finnerödja (T) 1690
Abraham Birath Fyrmännings son Finnerödja (T) 1690
Abraham Birath Förälders fyrmänning Finnerödja (T) 1690
Abraham Birath Gammelfar-/morförälders sexmänning Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat Far-/morförälders tremänning Finnerödja (T) 1698 1757
Erik Eriksson Birat Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Finnerödja (T) 1698 1757
Erik Eriksson Birat Fyrmännings son Finnerödja (T) 1698 1757
Erik Eriksson Birat Förälders fyrmänning Finnerödja (T) 1698 1757
Erik Eriksson Birat Gammelfar-/morförälders sexmänning Finnerödja (T) 1698 1757
Sven Svensson Taberman Far-/morförälders tremänning Ullavitorp Kil 1707
Sven Svensson Taberman Fyrmännings son Ullavitorp Kil 1707
Sven Svensson Taberman Förälders fyrmänning Ullavitorp Kil 1707
Sven Svensson Taberman Gammelfar-/morförälders kusin Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Far-/morförälders tremänning Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Karl Samuelsson Taberman Fyrmännings son Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Karl Samuelsson Taberman Förälders fyrmänning Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Karl Samuelsson Taberman Gammelfar-/morförälders kusin Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Jacob Birath Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Jacob Birath Fyrmännings son Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Jacob Birath Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Jacob Birath Förälders fyrmänning Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Jacob Birath Gammelfar/-morförälders tremänning Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Cajsa (Catharina) Birath Gammelfar-/morförälders fyrmänning Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Cajsa (Catharina) Birath Fyrmännings dotter Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Cajsa (Catharina) Birath Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Cajsa (Catharina) Birath Far-/morförälders fyrmänning Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Johannes Johansson Förälders sexmänning Undenäs, Skaraborg 1832-06-20
Johannes Johansson Far-/morförälders sexmänning Undenäs, Skaraborg 1832-06-20