Lennart Erikssons anor

Sara Mårtensdotter

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Mårten Nilsson 1661 Malin NN 1681

Partners

Partner Födelsedatum Barn
Håkan Håkansson 1708-04-11 Mats Håkansson

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1708-07-19 Kalvträsk, Burträsk, Åsele
Död 1776-03-31 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Partner
Håkan Håkansson Partner eller man Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1708-04-11 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1774-10-04
Barn
Mats Håkansson Son Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Föräldrar
Mårten Nilsson Far Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Malin NN Mor Burträsk, Åsele 1681 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1745
Barnbarns barn
Mattias Persson Barnbarns barn Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Barnbarns barnbarn
Nils Petter MATSSON Barnbarns barnbarn Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Barnbarns barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Barnbarns barnbarn Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Barnbarns barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Barnbarns barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Barnbarns barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Barnbarns barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Barnbarns barnbarn 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Barnbarns barnbarns barn
Ida Margreta Nilsdotter Barnbarns barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Barnbarns barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Barnbarns barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Barnbarns barnbarns barn Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Barnbarns barnbarns barnbarn
Enar Nikolaus Olofsson Barnbarns barnbarns barnbarn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Barnbarns barnbarns barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Barnbarns barnbarns barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Barnbarns barnbarns barnbarns barn
Tyra Wivi-Anne Eriksson Barnbarns barnbarns barnbarns barn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Barnbarns barnbarns barnbarns barnbarn
Bo Lennart Eriksson Barnbarns barnbarns barnbarns barnbarn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02
Far-/morföräldrar
Elin Olofsdotter Farmor/mormor Kattisträsk, Skellefteå Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1698
Elin Olofsdotter Farmor/mormor Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Villvattnet 1, Kalvträsk, Burträsk sn ABT 1698
Nils Mårtensson Farfar/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Gammelfar-/morföräldrar
Mårten Nilsson d.ä Gammelfar-/morfar
Olof Olsson Gammelfar-/morfar Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn
Olov Olsson Gammelfar-/morfar Kattisträsk, Skellefteå Kattisträsk, Skellefteå
Cecilia Påvelsdotter Gammelfar-/mormor Kattisträsk, Skellefteå 1570 Kattisträsk, Skellefteå
Mårten Olofsson Gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Kerstin Andersdotter Gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Okänd 27 Gammel-gammelfar-/mormor
Påvel Olofsson Bure Gammel-gammelfar-/morfar Ostvik, Skellefteå 1515 Ostvik, Skellefteå
Olof Örjansson Gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1570 Jansjö, Fjällsjö 1632
Anders Ersson Gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum ABT 1575 Bölen ABT 1640
Gunilla Knutsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1580 Bölen, Fjällsjö
Karin Sjulsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1591 Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1646
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Marjet NN Gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Olof Påvelsson Bure Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ostvik, Skellefteå 1485 Ostvik, Skellefteå 1539
Örjan Svensson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1530 Jansjö, Fjällsjö 1603
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Påvel Andersson Bure Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ostvik, Skellefteå 1453 Ostvik, Skellefteå
Anna NN Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ostvik, Skellefteå 1460 Ostvik, Skellefteå
Sven Spjällesson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1500 Jansjö, Fjällsjö 1561
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anders Olofsson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bureå, Skellefteå 1425 Bureå, Skellefteå
Malin Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1430
Spjälle Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1480 Jansjö, Fjällsjö 1540
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Okänd 29 Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Olof Hersesson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bureå, Skellefteå 1375 Bureå, Skellefteå 1460
Styvsöner och -döttrar
Margret Jonsdotter Svärdotter Ljusvattnet 1731 Avasjö, Åsele 1806-11-01
Farbröder, morbröder, fastrar och mostrar
Kerstin Nilsdotter Faster eller moster Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Elin Olofsdotter Gammel-faster eller moster Kattisträsk, Skellefteå Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1698
Elin Olofsdotter Gammel-faster eller moster Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Villvattnet 1, Kalvträsk, Burträsk sn ABT 1698
Sara Mårtensdotter Gammel-faster eller moster 1645 1698
Gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Knut Andersson Gammel-gammel-farbror eller morbror 1614 1670
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-faster eller moster Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Jacob Andersson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bureå, Skellefteå 1456 Bureå, Skellefteå 1535
Mariet Andersdotter Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Bureå, Skellefteå 1464
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -fastrar, -morbröder och -mostrar
Fale Olofsson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bureå, Skellefteå 1415
Olof Olofsson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bureå, Skellefteå 1420
Joen Olofsson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bureå, Skellefteå 1460 Bureå, Skellefteå 1530
Ingifta farbröder, fastrar, morbröder och mostrar
Nils Ersson Forsström Ingift farbror eller morbror Fors, Jamtland ABT 1685 Sil ABT 1753
Kusiner
Jens Pedersson Kusin Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Brita Nilsdotter Kusin Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Avlägsna kusiner
Elisabet Eliasdotter Fyrmänning (brylling) Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Karl Mårtensson Mård Tremänning (syssling) Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Karl Mårtensson Mård Fyrmänning (brylling) Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Johan Ivarsson Fyrmänning (brylling) Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Per Bertilsson Fyrmänning (brylling) Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Lars Zakrisson Fyrmänning (brylling) Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Anna Eriksdotter Fyrmänning (brylling) Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Kusins barn
Gjord Persson Skunck Kusins son
Georgius Petri Skunck Kusins son 1540 1583
Per Jönsson Jensson Skunck Kusins son 1575 1647
Nils Andersson Kusins son Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Kusins barnbarn
Karl Göransson Skunck Kusins barnbarn 1570 1636
Britta Persdotter Skunck Kusins barnbarn 1610 1666
Brita Stina Nilsdotter Kusins barnbarn Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anna Greta Nilsdotter Kusins barnbarn Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Kusins barnbarns barn
Elias Olofsson Oldberg Kusins barnbarns barn 1640 1703
Brita Juliana Andersdotter Kusins barnbarns barn Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Kusins barnbarns barn Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Kusins barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Kusins barnbarns barn Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Kusins barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Kusins barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Kusins barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Kusins barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Kusins barnbarns barn 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Kusins barnbarns barnbarn
Anders Oldberg Kusins barnbarnsbarnbarn (son) 1668 1719
Inga Lisa Mårtensdotter Kusins barnbarns barnbarn Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Ida Margreta Nilsdotter Kusins barnbarns barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Kusins barnbarns barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Kusins barnbarns barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Kusins barnbarnsbarnbarn (son) Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Andra anhöriga
Agnes Jonsdotter Bure Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin
Anna Andersdotter Grubbe Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Grubbe, Umeå Grisbacka, Umeå
Brita Hansdotter Björnram Far-/morförälders femmänning 1604
Cecilia Jonsdotter Bure Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin
Margareta Hansdotter Björnram till Isnäs Far-/morförälders femmänning 1601
Nils Jonsson Bure Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin
Sten Jonsson Bure Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin
Peder (Per) Falesson Bure Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bureå, Skellefteå 1445
Maria Jacobsdotter Bure Gammelfar-/morförälders sexmänning Bureå, Skellefteå 1473 Grubbe, Umeå 1529
Sven Persson Bure Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Bure, Selånger 1475
Lars (Laurentis) Svenonis Bure Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Barkersta, Harmånger 1507 Säbrå 1579
Anders Larsson Björnram Gammelfar-/morförälders fyrmänning Västerås 1520 1591
Hans Larsson Björnram Gammelfar-/morförälders fyrmänning 1520 Viborg, Finland 1571-07-22
Malin Olofsdotter Bure Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning 1525 1627
Olof Jonsson Bure Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bureå 1525 Bureå 1559
Mårten Larsson Björnram Gammelfar-/morförälders fyrmänning 1530 Svartvik, Norrala 1584
Hans (Johannes) Laurentii(us) Sebrozynthius Bure Gammelfar-/morförälders femmänning Säbrå 1548-01-24 Säbrå 1603-04-26
Henrik Horn af Kanckas Förälders sexmänning 1580 Tyskland 1629
Hans Boije af Gennäs Förälders sexmänning Gennarby 1581-02-27 Stockholm 1617-08-25
Jacobus Hansson Sebrozynthius Bure Far-/morförälders sexmänning Säbrå 1582-11-17 Strängnäs 1642-07-29
Erik Mårtensson Boije af Gennäs Förälders sexmänning 1588-09-29 1647-10-01
Margareta Hansdotter Sebrozynthia Bure Far-/morförälders sexmänning Helgum, Särbrå 1594-03-05 Leksand, Dalarna 1657-07-11
Anders Knutsson Far-/morförälders kusin Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Olov Knutsson Far-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Per Knutsson Far-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Per Persson Far-/morförälders kusin Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Elias Persson Far-/morförälders kusin Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Mårten Nilsson Förälders kusin Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Elias Andersson Förälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Mårten Olofsson Förälders tremänning 1674 1735
Mårten Olofsson Förälders kusin 1674 1735
Ivar Andersson Förälders tremänning Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Bertil Persson Lustig Förälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Karin Eriksdotter Förälders tremänning Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Märta Persdotter Förälders tremänning Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Erik Eliasson Förälders tremänning Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Elias Karlsson Fyrmännings son Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Tremännings son Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Ivar Johansson Fyrmännings son Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Mats Håkansson Tremännings son Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Bertil Persson Fyrmännings son Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Segrid Adamsdotter Fyrmännings dotter Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Elisabeth Eliasdotter Tremännings barnbarn 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Lisa Larsdotter Fyrmännings dotter Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Per Mattsson Tremännings barnbarn Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Johan Ivarsson Fyrmännings barnbarn Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Karin Eriksdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Brita Stina Nilsdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anders Bertilsson Fyrmännings barnbarn Avaträsk, Dorotea 1794
Lars Jönsson Vikström Tremännings barnbarns barn Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Anna Greta Nilsdotter Fyrmännings barnbarn (dotter) Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Mattias Persson Tremännings barnbarns barn Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Barnbarn
Per Mattsson Barnbarn Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Karin Eriksdotter Barnbarns maka Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838

Anteckningar

{geni:about_me}

http://www.grewik.se/gunwiklund/p5e04122f.html