Lennart Erikssons anor

Mattias Persson

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Per Mattsson 1772-05-03 Karin Eriksdotter 1783

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1814-03-17 Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden
Död 1891-06-08 Avasjö, Åsele

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Partner
Anna Greta Nilsdotter Fru Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Barn
Nils Petter MATSSON Son Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Dotter Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Son Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Son Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Son Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Dotter Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Son Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Son 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Föräldrar
Per Mattsson Far Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Karin Eriksdotter Mor Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Barnbarn
Ida Margreta Nilsdotter Barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Barnbarn Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Barnbarns barn
Enar Nikolaus Olofsson Barnbarns barn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Barnbarns barn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Barnbarns barn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Barnbarns barnbarn
Tyra Wivi-Anne Eriksson Barnbarns barnbarn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Barnbarns barnbarns barn
Bo Lennart Eriksson Barnbarns barnbarns barn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02
Far-/morföräldrar
Margret Jonsdotter Farmor/mormor Ljusvattnet 1731 Avasjö, Åsele 1806-11-01
Mats Håkansson Farfar/morfar Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Eric Jönsson Farfar/morfar Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Segrid Adamsdotter Farmor/mormor Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Gammelfar-/morföräldrar
Jonas Hermansson Gammelfar-/morfar Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden ABT 1691 ABT 1760
Margret Persdotter Gammelfar-/mormor ABT 1698 13 SEP 1754
Håkan Håkansson Gammelfar-/morfar Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1708-04-11 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1774-10-04
Sara Mårtensdotter Gammelfar-/mormor Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Jöns Göransson Strandborg Gammelfar-/morfar Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Märta Ersdotter Gammelfar-/mormor Norrmesunda (1:6), Anundsjö (Y), Sweden 20 MAY 1716 Lajksjö ABT 1774
Adam Hansson Gammelfar-/morfar Västernoret 11 APR 1721 Lomsjö 26 FEB 1804
Anna Eriksdotter Gammelfar-/mormor Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Okänd 24 Gammel-gammelfar-/mormor
Håkan Mattsson Gammel-gammelfar-/morfar Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1660 Burträsk, Åsele 1739
Mårten Nilsson Gammel-gammelfar-/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Cecilia NN Gammel-gammelfar-/mormor ABT 1665 ABT 1726
Karin Zackrisdotter Medén Gammel-gammelfar-/mormor Kubbe 4:1, Anundsjö (Y), Sweden 6 JAN 1679 Norrmesunda 1:6, Anundsjö 24 MAR 1754
Malin NN Gammel-gammelfar-/mormor Burträsk, Åsele 1681 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1745
Göran Jakobsson Strandborg Gammel-gammelfar-/morfar Äspnäs, Ström (Z) 31 DEC 1681 Hallen 3 AUG 1719
Erich Johansson Gammel-gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1 7 APR 1683 Norrmesunda 1:6 7 JAN 1768
Anna Jönsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Ön ABT 1690 Ormsjö, Dorotea, Lappland ABT 1739
Hans Ersson Gammel-gammelfar-/morfar Lillegård 1 OCT 1693 Västernoret 20 MAR 1785
Segrid Adamsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Västernoret ABT 1695 Västernoret ABT 1765
Brita Mattsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Rudsjö nr.2, Fjällsjö, Z, Jämtland 27 DEC 1698 Lomsjö, Åsele (AC), Sweden ABT 1779
Erik Eliasson Gammel-gammelfar-/morfar Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Elin Olofsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Villvattnet 1, Kalvträsk, Burträsk sn ABT 1698
Elin Olofsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kattisträsk, Skellefteå Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1698
NN Olofsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1724
NN Olofsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ljusvattnet, Burträsk (AC) ABT 1724
Nils Mårtensson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Erik Christophersson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge, Junsele (Y), Sweden ABT 1632 Lillegård, Junsele (Y), Sweden ABT 1698
Gölin Jonsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Äspnäs, Ström (Z) ABT 1640 Äspnäs, Ström (Z) ABT MAY 1697
Matts Håkansson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Åbyn, Burträsk 1641 Åbyn, Burträsk 1721
Jakob Göransson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Äspnäs, Ström (Z) ABT 1645 Hillsand, Ström, Jämtland ABT 1683
Zackris Larsson Medén Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda 1:1, Anundsjö (Y) ABT 1649 Norrmesunda 1:1 19 AUG 1724
Anna Eriksdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ytersel 3:1 ABT 1650 Österfannbyn 1:1 23 MAY 1734
Kerstin Mårtensdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Öhn, Ström (Z) ABT 1652 17 JUN 1726
Johan Olofsson Smed Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1654 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden 27 NOV 1732
Segrid Jonsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Östefannbyn 1:1 ABT 1656 Kubbe 4:1, Anundsjö (Y), Sweden 3 MAR 1729
Adam Kristoffersson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ångermannabyen, Åsele (AC), Sweden ABT 1660 Västernoret, Åsele (AC), Sweden 18 DEC 1720
Jöns Arvidsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström (Z) ABT 1660 Hammerdal (Z) 11 FEB 1750
Märeta Persdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Lillegård, Junsele (Y), Sweden ABT 1660 Lillegård, Junsele (Y), Sweden 13 JUN 1755
Sigrid Sigrid Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Åsele (AC) ABT 1660 Västernoret, Åsele (AC), Sweden 17 APR 1720
Elias Persson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Karin Larsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Rudsjön, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1665 Rudsjön, Fjällsjö (Z), Sweden 11 MAY 1729
Matts Pålsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Grundtjärn ABT 1665 Rudsjö ABT 1741
Anna Johansdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen ABT 1672 Backe, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1724
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Erich Nilsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda 4:1, Anundsjö (Y), Sweden Yttersel 3:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1683
Mårten Nilsson d.ä Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
Olof Andersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1637
Olof Olsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn
Olov Olsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Kattisträsk, Skellefteå Kattisträsk, Skellefteå
Sara NN Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel 3:1, Anundsjö (Y), Sweden 28 APR 1688
Cecilia Påvelsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kattisträsk, Skellefteå 1570 Kattisträsk, Skellefteå
Brita Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Burträsk, Åsele 1610 Åbyn 17 ABT 1679
Jon Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1610 Aspnäs, Ström, Jämtland ABT DEC 1687
Märeta Göransdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ström (Z) ABT 1610 ABT 1660
Mårten Andersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ön ABT 1610 Ön ABT 1670
Håkan Mårtensson Stoor Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Burträsk, Åsele 1612 Wismar, Pommern, Tyskland 1656-04-28
Ingeborg NN Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Krånge ABT 1612 Junsele ABT 1650
Kristoffer Danielsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge ABT 1612 Krånge ABT 1679
Helga Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Norrmesunda 1:6 ABT 1615 Norrmesunda ABT 1633
Lars Zachrisson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Prästgården, Anundsjö, Ångermanland (Y), Sweden ABT 1615 Norrmesunda 1:1 ABT 1687
Märeta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1615 ABT 1652
Olof Johansson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1615 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1679
Per (Stor-Per) Ersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Bodum, Sweden ABT 1615 Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1684
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Lars Andersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Movattnet, Björna (Y) ABT 1617 Rudsjö 1, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1700
Arvid Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1620 ABT 1691
Göran Mattsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1620 Sverige
Jon Johansson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1620 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1664
Kerstin Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Pål (Påvel) Pålsson Finne Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Nordmalings församling, Västerbottens län ABT 1620 Grundtjärn ABT 1683
Märet NN Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Movattnet, Själevad ABT 1623 Fjällsjö ABT 1680
Elisabeth Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kuopio, Savolax, Österbotten, Finland ABT 1625 Rudsjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1699
Margareta Nilsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bredbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1630 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1696
Märet Nilsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Anundsjö, Västernorrland, SWEDEN ABT 1630 Österfannbyn ABT 1683
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Johan Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum, Sweden 1640 Bölen, Fjällsjö 1694
Kristoffer Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Åsele (AC) ABT 1640 Sverige
NN Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Åsele (AC) ABT 1640
Anna Helgesdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordantjäl, Ramsele, Sweden 1644 Bölen, Bodum, Sweden 1699
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anders Anders Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
Anna Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Savolax, Finland Mullsjö, Nordmaling, Sverige 29 AUG 1659
NN NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Okänd 25 Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Okänd 27 Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Påvel Olofsson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ostvik, Skellefteå 1515 Ostvik, Skellefteå
Zacharias Laurentii Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Överön ABT 1550 Västersel ABT 1629
Daniel Christoffersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge, Junsele (Y), Sweden ABT 1565 ABT 1632
Mårten Christiersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Burträsk, Åsele 1565 Bygdeå 1627
Olof Örjansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1570 Jansjö, Fjällsjö 1632
Peder Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda ABT 1570
Anders Ersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum ABT 1575 Bölen ABT 1640
Påwel Hindersson Tenhunen Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jorois, Savolax, Finland ABT 1575 Grundtjärn 2:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1650
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1580 ABT 1643
Eric Mickelsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Fjällsjö ABT 1580 Näset 1, Fjällsjö ABT 1650
Gunilla Knutsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1580 Bölen, Fjällsjö
Hellia (Helga) NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1580 Norrmesunda 1:6 ABT 1652
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1580 Ström (Z) ABT 1643
Kerstin Östensdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Anundsjö ABT 1580 Anundsjö ABT 1632
Johan Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sörmesunda 1:1, Anundsjö (Y) ABT 1590 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y) ABT 1649
Olof Mattsson Juvonen Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Kuopio, Savolax, Finland ABT 1590 Mullsjö, Nordmaling (AC), Sweden 7 MAR 1659
Karin Sjulsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1591 Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1646
Erik Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1597 Bölen, Fjällsjö 1673
Ella Påwelsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Viksjö, Stigsjö ABT 1600 Grundtjärn
Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö 1600
NN Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Härnösand (Y) ABT 1600
Olof Mattsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hoting och Mullsjö ABT 1600
Helge Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1625
NN Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Krånge ABT 1625
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Marjet NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Okänd 26 Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Olof Påvelsson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ostvik, Skellefteå 1485 Ostvik, Skellefteå 1539
Örjan Svensson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1530 Jansjö, Fjällsjö 1603
Christiern Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1535 Åbyn, Burträsk
Per Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1545 Bölen, Fjällsjö 1601
Svärföräldrar
Nils Andersson Svärfar Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Svärmor Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Styvsöner och -döttrar
Inga Lisa Mårtensdotter Svärdotter Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Svågrar och svägerskor
Brita Stina Nilsdotter Svägerska Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Syskonbarn
Brita Juliana Andersdotter Ingift syskondotter Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Syskons barnbarn
Inga Lisa Mårtensdotter Ingift syskonbarns barn Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Kerstin Nilsdotter Gammel-gammel-gammel-faster eller moster Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Elin Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Kattisträsk, Skellefteå Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1698
Elin Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Villvattnet 1, Kalvträsk, Burträsk sn ABT 1698
Sara Mårtensdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster 1645 1698
Per Persson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror ABT 1657 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 27 APR 1746
Helge Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bölen, Bodum 1671 Bölen, Bodum 1725-12-21
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Jon Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1610 Aspnäs, Ström, Jämtland ABT DEC 1687
Knut Andersson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror 1614 1670
Olof Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1615 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1679
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Arvid Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror ABT 1620 ABT 1691
Jon Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1620 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1664
Nils Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Y 1620 Y 1690
Jon Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Y, Helgum 1625 Y 1664
Nils Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Y, Helgum 1625 Y 1676
Olof Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Y, Helgum 1625 Y 1679
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Barbro Johansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster 1642 1716
Helga Johansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Y, Helgum 1642 1716
Avlägsna kusiner
Elias Olofsson Oldberg Femmänning (pyssling) 1640 1703
Lars Jönsson Vikström Sexmänning Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Brita Juliana Andersdotter Femmänning (pyssling) Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Brita Juliana Andersdotter Sexmänning Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Femmänning (pyssling) Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Nils Petter MATSSON Sexmänning Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Femmänning (pyssling) Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Lisa Kajsa Matsdotter Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Femmänning (pyssling) Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Nils Petter Mattson Sexmänning Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Femmänning (pyssling) Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Anders Matsson Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Femmänning (pyssling) Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Mats Matsson Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Femmänning (pyssling) Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Anna Märta Matsdotter Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Femmänning (pyssling) Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Erik Matsson Sexmänning Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Femmänning (pyssling) 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Jonas Olof Matsson Sexmänning 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Andra anhöriga
Gjord Persson Skunck Far-/morförälders femmänning
Gjord Persson Skunck Far-/morförälders tremänning
Nils Mårtensson Gammelfar-/morförälders sexmänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Georgius Petri Skunck Far-/morförälders femmänning 1540 1583
Georgius Petri Skunck Far-/morförälders tremänning 1540 1583
Jens Pedersson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Jens Pedersson Gammelfar-/morförälders kusin Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Karl Göransson Skunck Förälders sexmänning 1570 1636
Karl Göransson Skunck Förälders fyrmänning 1570 1636
Per Jönsson Jensson Skunck Far-/morförälders femmänning 1575 1647
Per Jönsson Jensson Skunck Far-/morförälders tremänning 1575 1647
Britta Persdotter Skunck Förälders sexmänning 1610 1666
Britta Persdotter Skunck Förälders fyrmänning 1610 1666
Anders Knutsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Gölin Jonsdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning Äspnäs, Ström (Z) ABT 1640 Äspnäs, Ström (Z) ABT MAY 1697
Olov Knutsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Per Knutsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Sara Mårtensdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning 1645 1698
Johan Olofsson Smed Gammelfar-/morförälders sexmänning Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1654 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden 27 NOV 1732
Per Persson Gammelfar-/morförälders sexmänning Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Segrid Jonsdotter Gammelfar-/morförälders sexmänning Östefannbyn 1:1 ABT 1656 Kubbe 4:1, Anundsjö (Y), Sweden 3 MAR 1729
Jöns Jonsson Gammelfar-/morförälders sexmänning ABT 1657 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 27 APR 1746
Jöns Arvidsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Öhn, Ström (Z) ABT 1660 Hammerdal (Z) 11 FEB 1750
Elias Persson Gammelfar-/morförälders sexmänning Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Mårten Nilsson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Mårten Nilsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Anders Oldberg Fyrmännings son 1668 1719
Elias Andersson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Mårten Olofsson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning 1674 1735
Mårten Olofsson Gammelfar-/morförälders sexmänning 1674 1735
Ivar Andersson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Karin Zackrisdotter Medén Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Kubbe 4:1, Anundsjö (Y), Sweden 6 JAN 1679 Norrmesunda 1:6, Anundsjö 24 MAR 1754
Bertil Persson Lustig Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Karin Eriksdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Märta Persdotter Gammelgammelfar-/morförälders sexmänning Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Märta Persdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Göran Jakobsson Strandborg Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Äspnäs, Ström (Z) 31 DEC 1681 Hallen 3 AUG 1719
Erich Johansson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Österfannbyn 1:1 7 APR 1683 Norrmesunda 1:6 7 JAN 1768
Kerstin Jönsdotter Gammelgammelfar-/morförälders sexmänning Ström 1686 Ön 1761-03-06
Kerstin Jönsdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Ström 1686 Ön 1761-03-06
Kerstin Nilsdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Anna Jönsdotter Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Ön ABT 1690 Ormsjö, Dorotea, Lappland ABT 1739
Erik Eliasson Gammelgammelfar-/morförälders tremänning Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Elisabet Eliasdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Karl Mårtensson Mård Gammelfar-/morförälders fyrmänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Karl Mårtensson Mård Gammelfar/-morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Olof Helgesson Gammelfar-/morförälders sexmänning Bölen 1704-02-26 1740
Johan Ivarsson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Sara Mårtensdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Sara Mårtensdotter Gammelfar-/morförälders tremänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Per Bertilsson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Gölin Andersdotter Blix Gammelfar-/morförälders fyrmänning Ön, Ström 1716-01-02 Lillholmen, Havsnäs 1789-01-01
Gölin Andersdotter Blix Gammelfar-/morförälders tremänning Ön, Ström 1716-01-02 Lillholmen, Havsnäs 1789-01-01
Lars Zakrisson Gammelfar-/morförälders fyrmänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Lars Zakrisson Gammelfar/-morförälders tremänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Jöns Göransson Strandborg Gammelfar-/morförälders fyrmänning Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Märta Ersdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Norrmesunda (1:6), Anundsjö (Y), Sweden 20 MAY 1716 Lajksjö ABT 1774
Anna Eriksdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Elias Karlsson Far-/morförälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Far-/morförälders fyrmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Brita Nilsdotter Gammelfar-/morförälders fyrmänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Brita Nilsdotter Gammelfar-/morförälders kusin Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Ivar Johansson Far-/morförälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Mats Håkansson Far-/morförälders femmänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Mats Håkansson Far-/morförälders fyrmänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Anders Olofsson Gammelfar/-morförälders tremänning Rörström, Tåsjö 1738-06-03 Rörström, Tåsjö 1813-01-02
Bertil Persson Far-/morförälders femmänning Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Eric Jönsson Far-/morförälders femmänning Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Segrid Adamsdotter Far-/morförälders femmänning Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Elisabeth Eliasdotter Förälders sexmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Elisabeth Eliasdotter Förälders femmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Nils Andersson Far-/morförälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Nils Andersson Far-/morförälders tremänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Nils Andersson Far-/morförälders fyrmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Far-/morförälders femmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Lisa Larsdotter Far-/morförälders fyrmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Per Mattsson Förälders sexmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Per Mattsson Förälders femmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Johan Ivarsson Förälders sexmänning Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Karin Eriksdotter Förälders sexmänning Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Brita Stina Nilsdotter Förälders sexmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Brita Stina Nilsdotter Förälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Brita Stina Nilsdotter Förälders fyrmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anders Bertilsson Förälders sexmänning Avaträsk, Dorotea 1794
Anna Greta Nilsdotter Förälders sexmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Förälders femmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Förälders fyrmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Inga Lisa Mårtensdotter Fyrmännings dotter Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Ida Margreta Nilsdotter Fyrmännings dotter Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Fyrmännings dotter Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Fyrmännings dotter Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Fyrmännings son Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20

Källor

Beskrivning
Ancestry Family Trees