Lennart Erikssons anor

Karin Eriksdotter

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Eric Jönsson 28 MAR 1752 Segrid Adamsdotter ABT 1756

Partners

Partner Födelsedatum Barn
Per Mattsson 1772-05-03 Mattias Persson

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1783 Lajksjö
Död 9 JUL 1838 Avasjö
Begravning ABT 9 JUL

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Partner
Per Mattsson Man Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Barn
Mattias Persson Son Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Föräldrar
Eric Jönsson Far Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Segrid Adamsdotter Mor Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Barnbarns barn
Ida Margreta Nilsdotter Barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Barnbarns barn Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Barnbarns barnbarn
Enar Nikolaus Olofsson Barnbarns barnbarn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Barnbarns barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Barnbarns barnbarn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Barnbarns barnbarns barn
Tyra Wivi-Anne Eriksson Barnbarns barnbarns barn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Barnbarns barnbarns barnbarn
Bo Lennart Eriksson Barnbarns barnbarns barnbarn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02
Far-/morföräldrar
Jöns Göransson Strandborg Farfar/morfar Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Märta Ersdotter Farmor/mormor Norrmesunda (1:6), Anundsjö (Y), Sweden 20 MAY 1716 Lajksjö ABT 1774
Adam Hansson Farfar/morfar Västernoret 11 APR 1721 Lomsjö 26 FEB 1804
Anna Eriksdotter Farmor/mormor Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Gammelfar-/morföräldrar
Karin Zackrisdotter Medén Gammelfar-/mormor Kubbe 4:1, Anundsjö (Y), Sweden 6 JAN 1679 Norrmesunda 1:6, Anundsjö 24 MAR 1754
Göran Jakobsson Strandborg Gammelfar-/morfar Äspnäs, Ström (Z) 31 DEC 1681 Hallen 3 AUG 1719
Erich Johansson Gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1 7 APR 1683 Norrmesunda 1:6 7 JAN 1768
Anna Jönsdotter Gammelfar-/mormor Ön ABT 1690 Ormsjö, Dorotea, Lappland ABT 1739
Hans Ersson Gammelfar-/morfar Lillegård 1 OCT 1693 Västernoret 20 MAR 1785
Segrid Adamsdotter Gammelfar-/mormor Västernoret ABT 1695 Västernoret ABT 1765
Brita Mattsdotter Gammelfar-/mormor Rudsjö nr.2, Fjällsjö, Z, Jämtland 27 DEC 1698 Lomsjö, Åsele (AC), Sweden ABT 1779
Erik Eliasson Gammelfar-/morfar Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Erik Christophersson Gammel-gammelfar-/morfar Krånge, Junsele (Y), Sweden ABT 1632 Lillegård, Junsele (Y), Sweden ABT 1698
Gölin Jonsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Äspnäs, Ström (Z) ABT 1640 Äspnäs, Ström (Z) ABT MAY 1697
Jakob Göransson Gammel-gammelfar-/morfar Äspnäs, Ström (Z) ABT 1645 Hillsand, Ström, Jämtland ABT 1683
Zackris Larsson Medén Gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda 1:1, Anundsjö (Y) ABT 1649 Norrmesunda 1:1 19 AUG 1724
Anna Eriksdotter Gammel-gammelfar-/mormor Ytersel 3:1 ABT 1650 Österfannbyn 1:1 23 MAY 1734
Kerstin Mårtensdotter Gammel-gammelfar-/mormor Öhn, Ström (Z) ABT 1652 17 JUN 1726
Johan Olofsson Smed Gammel-gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1654 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden 27 NOV 1732
Segrid Jonsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Östefannbyn 1:1 ABT 1656 Kubbe 4:1, Anundsjö (Y), Sweden 3 MAR 1729
Adam Kristoffersson Gammel-gammelfar-/morfar Ångermannabyen, Åsele (AC), Sweden ABT 1660 Västernoret, Åsele (AC), Sweden 18 DEC 1720
Jöns Arvidsson Gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström (Z) ABT 1660 Hammerdal (Z) 11 FEB 1750
Märeta Persdotter Gammel-gammelfar-/mormor Lillegård, Junsele (Y), Sweden ABT 1660 Lillegård, Junsele (Y), Sweden 13 JUN 1755
Sigrid Sigrid Gammel-gammelfar-/mormor Åsele (AC) ABT 1660 Västernoret, Åsele (AC), Sweden 17 APR 1720
Elias Persson Gammel-gammelfar-/morfar Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Karin Larsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Rudsjön, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1665 Rudsjön, Fjällsjö (Z), Sweden 11 MAY 1729
Matts Pålsson Gammel-gammelfar-/morfar Grundtjärn ABT 1665 Rudsjö ABT 1741
Anna Johansdotter Gammel-gammelfar-/mormor Bölen ABT 1672 Backe, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1724
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Erich Nilsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda 4:1, Anundsjö (Y), Sweden Yttersel 3:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1683
Sara NN Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel 3:1, Anundsjö (Y), Sweden 28 APR 1688
Jon Jönsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1610 Aspnäs, Ström, Jämtland ABT DEC 1687
Märeta Göransdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ström (Z) ABT 1610 ABT 1660
Mårten Andersson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ön ABT 1610 Ön ABT 1670
Ingeborg NN Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Krånge ABT 1612 Junsele ABT 1650
Kristoffer Danielsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge ABT 1612 Krånge ABT 1679
Helga Persdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Norrmesunda 1:6 ABT 1615 Norrmesunda ABT 1633
Lars Zachrisson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Prästgården, Anundsjö, Ångermanland (Y), Sweden ABT 1615 Norrmesunda 1:1 ABT 1687
Märeta Olofsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1615 ABT 1652
Olof Johansson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1615 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1679
Per (Stor-Per) Ersson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Bodum, Sweden ABT 1615 Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1684
Lars Andersson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Movattnet, Björna (Y) ABT 1617 Rudsjö 1, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1700
Arvid Jönsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1620 ABT 1691
Göran Mattsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1620 Sverige
Jon Johansson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1620 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1664
Pål (Påvel) Pålsson Finne Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Nordmalings församling, Västerbottens län ABT 1620 Grundtjärn ABT 1683
Märet NN Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Movattnet, Själevad ABT 1623 Fjällsjö ABT 1680
Elisabeth Olofsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Kuopio, Savolax, Österbotten, Finland ABT 1625 Rudsjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1699
Margareta Nilsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bredbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1630 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1696
Märet Nilsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Anundsjö, Västernorrland, SWEDEN ABT 1630 Österfannbyn ABT 1683
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Johan Eriksson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum, Sweden 1640 Bölen, Fjällsjö 1694
Kristoffer Olofsson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Åsele (AC) ABT 1640 Sverige
NN Olofsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Åsele (AC) ABT 1640
Anna Helgesdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordantjäl, Ramsele, Sweden 1644 Bölen, Bodum, Sweden 1699
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anders Anders Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar
Anna Andersdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Savolax, Finland Mullsjö, Nordmaling, Sverige 29 AUG 1659
NN NN Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Zacharias Laurentii Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Överön ABT 1550 Västersel ABT 1629
Daniel Christoffersson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Krånge, Junsele (Y), Sweden ABT 1565 ABT 1632
Olof Örjansson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1570 Jansjö, Fjällsjö 1632
Peder Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Norrmesunda ABT 1570
Påwel Hindersson Tenhunen Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jorois, Savolax, Finland ABT 1575 Grundtjärn 2:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1650
Brita Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1580 ABT 1643
Eric Mickelsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Näset, Fjällsjö ABT 1580 Näset 1, Fjällsjö ABT 1650
Hellia (Helga) NN Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor ABT 1580 Norrmesunda 1:6 ABT 1652
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1580 Ström (Z) ABT 1643
Kerstin Östensdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Anundsjö ABT 1580 Anundsjö ABT 1632
Johan Jonsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Sörmesunda 1:1, Anundsjö (Y) ABT 1590 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y) ABT 1649
Olof Mattsson Juvonen Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Kuopio, Savolax, Finland ABT 1590 Mullsjö, Nordmaling (AC), Sweden 7 MAR 1659
Karin Sjulsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1591 Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1646
Erik Persson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1597 Bölen, Fjällsjö 1673
Ella Påwelsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Viksjö, Stigsjö ABT 1600 Grundtjärn
Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö 1600
NN Eriksdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Härnösand (Y) ABT 1600
Olof Mattsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Hoting och Mullsjö ABT 1600
Helge Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar ABT 1625
NN Persdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Krånge ABT 1625
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Örjan Svensson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1530 Jansjö, Fjällsjö 1603
Per Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1545 Bölen, Fjällsjö 1601
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Sven Spjällesson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1500 Jansjö, Fjällsjö 1561
Olof Givlögsson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Fjällsjö 1505 Bölen, Junsele 1565
Svärföräldrar
Margret Jonsdotter Svärmor Ljusvattnet 1731 Avasjö, Åsele 1806-11-01
Mats Håkansson Svärfar Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Styvsöner och -döttrar
Anna Greta Nilsdotter Svärdotter Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Per Persson Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Jöns Jonsson Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror ABT 1657 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 27 APR 1746
Helge Johansson Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror Bölen, Bodum 1671 Bölen, Bodum 1725-12-21
Gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Jon Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Öhn, Ström, Jämtland, Sweden ABT 1610 Aspnäs, Ström, Jämtland ABT DEC 1687
Olof Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1615 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1679
Mårten Olofsson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Arvid Jönsson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror ABT 1620 ABT 1691
Jon Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1620 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1664
Nils Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Y 1620 Y 1690
Jon Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Y, Helgum 1625 Y 1664
Nils Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Y, Helgum 1625 Y 1676
Olof Johansson Gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Y, Helgum 1625 Y 1679
Barbro Johansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster 1642 1716
Helga Johansdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Y, Helgum 1642 1716
Avlägsna kusiner
Karl Göransson Skunck Sexmänning 1570 1636
Britta Persdotter Skunck Sexmänning 1610 1666
Elisabeth Eliasdotter Sexmänning 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Per Mattsson Sexmänning Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Brita Stina Nilsdotter Sexmänning Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Brita Stina Nilsdotter Femmänning (pyssling) Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anna Greta Nilsdotter Sexmänning Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Femmänning (pyssling) Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Andra anhöriga
Gjord Persson Skunck Förälders femmänning
Nils Mårtensson Gammelfar-/morförälders sexmänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Georgius Petri Skunck Förälders femmänning 1540 1583
Jens Pedersson Far-/morförälders fyrmänning Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Per Jönsson Jensson Skunck Förälders femmänning 1575 1647
Gölin Jonsdotter Gammelgammelfar-/morförälders sexmänning Äspnäs, Ström (Z) ABT 1640 Äspnäs, Ström (Z) ABT MAY 1697
Sara Mårtensdotter Gammelgammelfar-/morförälders sexmänning 1645 1698
Johan Olofsson Smed Gammelfar-/morförälders sexmänning Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden ABT 1654 Österfannbyn 1:1, Anundsjö (Y), Sweden 27 NOV 1732
Segrid Jonsdotter Gammelgammelfar-/morförälders sexmänning Östefannbyn 1:1 ABT 1656 Kubbe 4:1, Anundsjö (Y), Sweden 3 MAR 1729
Jöns Jonsson Gammelfar-/morförälders sexmänning ABT 1657 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 27 APR 1746
Jöns Arvidsson Gammelfar-/morförälders sexmänning Öhn, Ström (Z) ABT 1660 Hammerdal (Z) 11 FEB 1750
Mårten Nilsson Gammelfar/-morförälders tremänning Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Mårten Olofsson Gammelfar/-morförälders tremänning 1674 1735
Karin Zackrisdotter Medén Gammelfar-/morförälders tremänning Kubbe 4:1, Anundsjö (Y), Sweden 6 JAN 1679 Norrmesunda 1:6, Anundsjö 24 MAR 1754
Märta Persdotter Gammelfar-/morförälders kusin Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Göran Jakobsson Strandborg Gammelfar/-morförälders tremänning Äspnäs, Ström (Z) 31 DEC 1681 Hallen 3 AUG 1719
Erich Johansson Gammelfar/-morförälders tremänning Österfannbyn 1:1 7 APR 1683 Norrmesunda 1:6 7 JAN 1768
Kerstin Jönsdotter Gammelfar-/morförälders kusin Ström 1686 Ön 1761-03-06
Kerstin Jönsdotter Gammelfar-/morförälders tremänning Ström 1686 Ön 1761-03-06
Kerstin Nilsdotter Gammelfar-/morförälders tremänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Anna Jönsdotter Gammelfar-/morförälders tremänning Ön ABT 1690 Ormsjö, Dorotea, Lappland ABT 1739
Karl Mårtensson Mård Far-/morförälders fyrmänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Olof Helgesson Gammelfar-/morförälders kusin Bölen 1704-02-26 1740
Sara Mårtensdotter Far-/morförälders fyrmänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Gölin Andersdotter Blix Far-/morförälders tremänning Ön, Ström 1716-01-02 Lillholmen, Havsnäs 1789-01-01
Gölin Andersdotter Blix Far-/morförälders fyrmänning Ön, Ström 1716-01-02 Lillholmen, Havsnäs 1789-01-01
Lars Zakrisson Far-/morförälders tremänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Jöns Göransson Strandborg Far-/morförälders fyrmänning Hallen 10 FEB 1716 Lajksjö 22 JUN 1807
Märta Ersdotter Far-/morförälders fyrmänning Norrmesunda (1:6), Anundsjö (Y), Sweden 20 MAY 1716 Lajksjö ABT 1774
Elias Karlsson Förälders femmänning Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Brita Nilsdotter Far-/morförälders fyrmänning Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Mats Håkansson Förälders femmänning Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden 1734 Avasjö, Åsele (AC), Sweden 1809-06-21
Anders Olofsson Far-/morförälders tremänning Rörström, Tåsjö 1738-06-03 Rörström, Tåsjö 1813-01-02
Eric Jönsson Förälders femmänning Lajksjö 28 MAR 1752 Svanaby 30 JUN 1827
Nils Andersson Förälders femmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Nils Andersson Förälders fyrmänning Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Förälders femmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Lisa Larsdotter Förälders fyrmänning Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Brita Juliana Andersdotter Fyrmännings dotter Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Fyrmännings son Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Fyrmännings dotter Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Fyrmännings son Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Fyrmännings son Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Fyrmännings son Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Fyrmännings dotter Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Fyrmännings son Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Fyrmännings son 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Barnbarn
Nils Petter MATSSON Barnbarn Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Barnbarn Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Inga Lisa Mårtensdotter Barnbarns maka Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Jonas Olof Matsson Barnbarn 24 OCT 1850 15 MAR 1937