Lennart Erikssons anor

Mats Håkansson

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Håkan Håkansson 1708-04-11 Sara Mårtensdotter 1708-07-19

Partners

Partner Födelsedatum Barn
Margret Jonsdotter 1731 Per Mattsson

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1734 Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden
Död 1809-06-21 Avasjö, Åsele (AC), Sweden

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Partner
Margret Jonsdotter Fru Ljusvattnet 1731 Avasjö, Åsele 1806-11-01
Barn
Per Mattsson Son Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Föräldrar
Håkan Håkansson Far Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1708-04-11 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1774-10-04
Sara Mårtensdotter Mor Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Barnbarns barn
Nils Petter MATSSON Barnbarns barn Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Barnbarns barn Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Barnbarns barn Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Jonas Olof Matsson Barnbarns barn 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Barnbarns barnbarn
Ida Margreta Nilsdotter Barnbarns barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Barnbarns barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Barnbarns barnbarn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Barnbarns barnbarn Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Barnbarns barnbarns barn
Enar Nikolaus Olofsson Barnbarns barnbarns barn Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-09-10 Arvidsjaur, Västernorrland, Sverige 1980-08-03
Vera Elisabet Olofsson Barnbarns barnbarns barn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1907-07-07 Kristinehamn 1996-01-28
Alrik Mauritz Olofsson Barnbarns barnbarns barn Dorotea, Västernorrland, Sverige 1913-07-17 Kristinehamn, Värmland 2010-01-08
Barnbarns barnbarns barnbarn
Tyra Wivi-Anne Eriksson Barnbarns barnbarns barnbarn Stensele, Västerbotten 1931-11-23
Barnbarns barnbarns barnbarns barn
Bo Lennart Eriksson Barnbarns barnbarns barnbarns barn Kristinehamn, Värmland, Sverige 1956-04-02
Far-/morföräldrar
Okänd 24 Farmor/mormor
Håkan Mattsson Farfar/morfar Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1660 Burträsk, Åsele 1739
Mårten Nilsson Farfar/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Cecilia NN Farmor/mormor ABT 1665 ABT 1726
Malin NN Farmor/mormor Burträsk, Åsele 1681 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1745
Gammelfar-/morföräldrar
Elin Olofsdotter Gammelfar-/mormor Kattisträsk, Skellefteå Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1698
Elin Olofsdotter Gammelfar-/mormor Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Villvattnet 1, Kalvträsk, Burträsk sn ABT 1698
NN Olofsdotter Gammelfar-/mormor Ljusvattnet, Burträsk (AC) ABT 1724
NN Olofsdotter Gammelfar-/mormor Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1724
Nils Mårtensson Gammelfar-/morfar Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1712
Matts Håkansson Gammelfar-/morfar Åbyn, Burträsk 1641 Åbyn, Burträsk 1721
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Mårten Nilsson d.ä Gammel-gammelfar-/morfar
Olof Andersson Gammel-gammelfar-/morfar ABT 1637
Olof Olsson Gammel-gammelfar-/morfar Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn
Olov Olsson Gammel-gammelfar-/morfar Kattisträsk, Skellefteå Kattisträsk, Skellefteå
Cecilia Påvelsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Kattisträsk, Skellefteå 1570 Kattisträsk, Skellefteå
Brita Olofsdotter Gammel-gammelfar-/mormor Burträsk, Åsele 1610 Åbyn 17 ABT 1679
Håkan Mårtensson Stoor Gammel-gammelfar-/morfar Burträsk, Åsele 1612 Wismar, Pommern, Tyskland 1656-04-28
Mårten Olofsson Gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1616 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1693
Kerstin Andersdotter Gammel-gammelfar-/mormor Bölen, Fjällsjö (Z), Sweden 1620 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1692
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Okänd 25 Gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Okänd 27 Gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Påvel Olofsson Bure Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ostvik, Skellefteå 1515 Ostvik, Skellefteå
Mårten Christiersson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Burträsk, Åsele 1565 Bygdeå 1627
Olof Örjansson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1570 Jansjö, Fjällsjö 1632
Anders Ersson Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bölen, Bodum ABT 1575 Bölen ABT 1640
Gunilla Knutsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Orrnäs, Fjällsjö 1580 Bölen, Fjällsjö
Karin Sjulsdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1591 Yttersel, Anundsjö, Y-Län, Sweden ABT 1646
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Marjet NN Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Okänd 26 Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Olof Påvelsson Bure Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ostvik, Skellefteå 1485 Ostvik, Skellefteå 1539
Örjan Svensson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1530 Jansjö, Fjällsjö 1603
Christiern Eriksson Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar 1535 Åbyn, Burträsk
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Påvel Andersson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Ostvik, Skellefteå 1453 Ostvik, Skellefteå
Anna NN Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ostvik, Skellefteå 1460 Ostvik, Skellefteå
Sven Spjällesson Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1500 Jansjö, Fjällsjö 1561
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Anders Olofsson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bureå, Skellefteå 1425 Bureå, Skellefteå
Malin Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor 1430
Spjälle Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Jansjö, Fjällsjö 1480 Jansjö, Fjällsjö 1540
Svärföräldrar
Jonas Hermansson Svärfar Ljusvattnet, Burträsk (AC), Sweden ABT 1691 ABT 1760
Margret Persdotter Svärmor ABT 1698 13 SEP 1754
Styvsöner och -döttrar
Karin Eriksdotter Svärdotter Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Kerstin Nilsdotter Gammel-faster eller moster Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1687-08-04 Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1741
Gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Elin Olofsdotter Gammel-gammel-faster eller moster Kattisträsk, Skellefteå Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1698
Elin Olofsdotter Gammel-gammel-faster eller moster Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Villvattnet 1, Kalvträsk, Burträsk sn ABT 1698
Sara Mårtensdotter Gammel-gammel-faster eller moster 1645 1698
Gammel-gammel-gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Knut Andersson Gammel-gammel-gammel-farbror eller morbror 1614 1670
Märta Olofsdotter Gammel-gammel-gammel-faster eller moster Jansjö, Fjällsjö (Z) ABT 1638 Näset, Fjällsjö (Z) ABT 1684
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -fastrar, -morbröder och -mostrar
Jacob Andersson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bureå, Skellefteå 1456 Bureå, Skellefteå 1535
Mariet Andersdotter Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-faster eller -moster Bureå, Skellefteå 1464
Avlägsna kusiner
Gjord Persson Skunck Tremänning (syssling)
Georgius Petri Skunck Tremänning (syssling) 1540 1583
Per Jönsson Jensson Skunck Tremänning (syssling) 1575 1647
Elias Karlsson Femmänning (pyssling) Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Elias Karlsson Fyrmänning (brylling) Orrnäs, Fjällsjö 1727-10-22 Ormsjö, Åsele 1808-04-26
Ivar Johansson Femmänning (pyssling) Orrnäs, Fjällsjö 1730-08-30 Västra Ormsjö, Dorotea 1815-10-28
Bertil Persson Femmänning (pyssling) Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Segrid Adamsdotter Femmänning (pyssling) Lomsjö ABT 1756 Svanabyn 10 AUG 1835
Nils Andersson Tremänning (syssling) Rörström, Fjällsjö 1761-10-10 Rörström 1814-02-25
Lisa Larsdotter Femmänning (pyssling) Havsnäs 1762-05-13 Rörström 1850-11-27
Andra anhöriga
Anna Andersdotter Grubbe Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Grubbe, Umeå Grisbacka, Umeå
Brita Hansdotter Björnram Gammelfar-/morförälders femmänning 1604
Margareta Hansdotter Björnram till Isnäs Gammelfar-/morförälders femmänning 1601
Maria Jacobsdotter Bure Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bureå, Skellefteå 1473 Grubbe, Umeå 1529
Anders Larsson Björnram Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Västerås 1520 1591
Hans Larsson Björnram Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning 1520 Viborg, Finland 1571-07-22
Mårten Larsson Björnram Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning 1530 Svartvik, Norrala 1584
Jens Pedersson Förälders kusin Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Karl Göransson Skunck Tremännings son 1570 1636
Henrik Horn af Kanckas Far-/morförälders sexmänning 1580 Tyskland 1629
Hans Boije af Gennäs Far-/morförälders sexmänning Gennarby 1581-02-27 Stockholm 1617-08-25
Erik Mårtensson Boije af Gennäs Far-/morförälders sexmänning 1588-09-29 1647-10-01
Britta Persdotter Skunck Tremännings dotter 1610 1666
Anders Knutsson Gammelfar-/morförälders kusin Bölen, Bodum 1630 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1699
Elias Olofsson Oldberg Tremännings barnbarn 1640 1703
Olov Knutsson Gammelfar-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1640 Bölen, Fjällsjö 1708
Per Knutsson Gammelfar-/morförälders kusin Bölen, Fjällsjö 1645 Jansjö, Fjällsjö 1697
Per Persson Gammelfar-/morförälders kusin Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
Elias Persson Gammelfar-/morförälders kusin Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Mårten Nilsson Far-/morförälders kusin Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1661 Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1739-08-19
Anders Oldberg Tremännings barnbarns barn 1668 1719
Elias Andersson Far-/morförälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1674 Mogård, Fjällsjö, Sverige 1716-01-08
Mårten Olofsson Far-/morförälders tremänning 1674 1735
Mårten Olofsson Far-/morförälders kusin 1674 1735
Ivar Andersson Far-/morförälders tremänning Backe, Fjällsjö 1678 Sunnansjö, Fjällsjö 1712
Bertil Persson Lustig Far-/morförälders tremänning Jansjö, Fjällsjö 1680 Jansjö, Fjällsjö 1740
Karin Eriksdotter Far-/morförälders tremänning Ovanmo, Ramsele 1680 Backe, Fjällsjö 1750-03-16
Märta Persdotter Far-/morförälders tremänning Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
Erik Eliasson Far-/morförälders tremänning Jansjö nr 2, Fjällsjö 10 NOV 1699 Lomsjö ABT JUN 1754
Elisabet Eliasdotter Förälders fyrmänning Mogård, Fjällsjö, Sverige 1700-12-21
Karl Mårtensson Mård Förälders tremänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Karl Mårtensson Mård Förälders fyrmänning Bölen, Fjällsjö 1703-03-03 1742-09-01
Johan Ivarsson Förälders fyrmänning Sunnansjö, Fjällsjö 1705-01-03 Orrnäs, Fjällsjö 1765-02-27
Sara Mårtensdotter Förälders tremänning Kalvträsk, Burträsk, Åsele 1708-07-19 Ljusvattnet, Burträsk, Åsele 1776-03-31
Per Bertilsson Förälders fyrmänning Jansjö, Fjällsjö 1712-08-01 Orrnäs, Fjällsjö
Lars Zakrisson Förälders fyrmänning Havsnäs, Ström 1716-01-09 Lillholmen, Havsnäs 1798-08-12
Anna Eriksdotter Förälders fyrmänning Rudsjö 3 SEP 1721 Lomsjö ABT 1762
Brita Nilsdotter Förälders kusin Sil, Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1729-09-01 Rörström 1792-09-14
Elisabeth Eliasdotter Fyrmännings dotter 1759 Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1846-09-18
Per Mattsson Fyrmännings son Avasjö, Åsele 1772-05-03 Avasjö, Åsele 1842-09-21
Johan Ivarsson Fyrmännings son Ormsjö, Dorotea, Västerbotten 1780 Veksjö. Dorotea 1853-09-03
Karin Eriksdotter Fyrmännings dotter Lajksjö 1783 Avasjö 9 JUL 1838
Brita Stina Nilsdotter Fyrmännings dotter Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Brita Stina Nilsdotter Tremännings dotter Rörström, Fjällsjö 1789-04-06
Anders Bertilsson Fyrmännings son Avaträsk, Dorotea 1794
Lars Jönsson Vikström Fyrmännings barnbarn Rotnäset, Tåsjö, Jämtland 1799-03-30 Granön, Tåsjö, Jämtland 1878-04-05
Anna Greta Nilsdotter Fyrmännings dotter Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Anna Greta Nilsdotter Tremännings dotter Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Mattias Persson Fyrmännings barnbarn Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Brita Juliana Andersdotter Tremännings barnbarn Vallsjö, Dorotea 1821-07-02 Varpsjö, Åsele 1904-03-27
Nils Petter MATSSON Tremännings barnbarn Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14 Avasjö, Åsele, Sweden 1836-03-14
Lisa Kajsa Matsdotter Tremännings barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 1 MAR 1837 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1905-02-16
Nils Petter Mattson Tremännings barnbarn Avasjön, Åsele (AC) 1839-10-20 Mårdsjö, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1915-02-16
Mats Anders Matsson Tremännings barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 JUN 1842 14 APR 1918
Mats Matsson Tremännings barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 17 jun 1842 Sé, Vas, Hungary 14 APR 1918
Anna Märta Matsdotter Tremännings barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 12 SEP 1844 Bergvattnet, Dorotea, Västerbotten, Sverige 19 juni 1920
Erik Matsson Tremännings barnbarn Avasjö, Åsele (AC) 8 APR 1847
Inga Lisa Mårtensdotter Tremännings barnbarns barn Varpsjö, Åsele 1849-11-08 Dorotea, Västernorrland, Sverige 1880
Jonas Olof Matsson Tremännings barnbarn 24 OCT 1850 15 MAR 1937
Ida Margreta Nilsdotter Tremännings barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1874-01-11
Alma Lovisa Nilsdotter Tremännings barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1875-06-04
Freja Elisabet Nilsdotter Tremännings barnbarns barn Mårdsjö, Dorotea (AC) 1878-02-23 Stensele, Västerbotten 1937-11-24
Mårten Matteus Nilsson Tremännings barnbarns barn Mårdsjön, Dorotea, Västerbotten, Sverige 1880-09-20
Barnbarn
Anna Greta Nilsdotter Barnbarns maka Rörström 1804-08-26 Mårdsjö 1878-11-09
Mattias Persson Barnbarn Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08