Lennart Erikssons anor

Anna Tersera

Persondiagram

Föräldrar

Far Födelsedatum Mor Födelsedatum
Elisabeth Troilia 1624 Johannes (Jöns) Elai Terserus 1605

Partners

Partner Födelsedatum Barn
Mattias Steuchius 1644-10-26 Elof Steuch

Personhändelser

Typ av händelse Datum Plats Beskrivning
Födelse 1653-06-12 Vaksala
Död 1723-04-24 Vaksala

Släktskapsrapport

Namn Typ Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Partner
Mattias Steuchius Partner eller fru Fogdö 1644-10-26 Uppsala 1730-08-22
Barn
Elof Steuch Son Härnösand 1687-09-11 Oby, Blädinge 1772-06-01
Föräldrar
Johannes (Jöns) Elai Terserus Mor 1605 Linköping 1678
Elisabeth Troilia Far 1624 1655
Barnbarn
Sofia Elisabet Steuch Barnbarn Gåvetorp, Lekaryd 1738-05-15 Växjö 1818-04-30
Barnbarns barn
Bror Wilhelm Mörner af Morlanda Barnbarns barn
Otto Mörner af Morlanda Barnbarns barn
Claes Erik Mörner af Morlanda Barnbarns barn Gemmatorp, Lekaryd 1766-05-04 Ängsö 1838-09-23
Barnbarns barnbarn
Carl Herman Erik Otto Mörner af Morlanda Barnbarns barnbarn 1909
Nils Gustaf Mörner af Morlanda Barnbarns barnbarn Höreda 1793-05-05 Blädinge 1843-09-07
Barnbarns barnbarns barn
Claes Gustaf Ernst Mörner af Morlanda Barnbarns barnbarns barn Lekaryd 1829 Linköping 1895
Barnbarns barnbarns barnbarn
Knut Hjalmar Napoleon Mörner af Morlanda Barnbarns barnbarns barnbarn Veta 1874-12-11 Linköping 1958
Barnbarns barnbarns barnbarns barn
Carl Herbert Napoleon Mörner af Morlanda Barnbarns barnbarns barnbarns barn 1972
Barnbarns barnbarns barnbarns barnbarn
Claes-Göran Herbert Mörner af Morlanda Barnbarns barnbarns barnbarns barnbarn 1940-07-06
Carl Stanley Mörner af Morlanda Barnbarns barnbarns barnbarns barnbarn 1946-06-09
Far-/morföräldrar
Uno Trulson (Trollus) Farfar/morfar 1586 1664
Margareta Hansdotter Sebrozynthia Bure Farmor/mormor Helgum, Särbrå 1594-03-05 Leksand, Dalarna 1657-07-11
Gammelfar-/morföräldrar
Hans (Johannes) Laurentii(us) Sebrozynthius Bure Gammelfar-/morfar Säbrå 1548-01-24 Säbrå 1603-04-26
Anna Segersdotter Gammelfar-/mormor Nensjö, Gudmundrå 1560 Helgum, Särbrå 1632-06-03
Gammel-gammelfar-/morföräldrar
Lars (Laurentis) Svenonis Bure Gammel-gammelfar-/morfar Barkersta, Harmånger 1507 Säbrå 1579
Margareta Engelbrechtsdotter Janzonia Gammel-gammelfar-/mormor Säbrå 1511 Säbrå
Gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Margareta Boosdotter Gammel-gammel-gammelfar-/mormor Hälsingland 1470
Sven Persson Bure Gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bure, Selånger 1475
Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Peder (Per) Falesson Bure Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bureå, Skellefteå 1445
Helena Larsdotter Gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Nordmaling 1457
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Fale Olofsson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bureå, Skellefteå 1415
Gunhild Svensdotter Gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor Ramhäll, Medelpad 1420
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morföräldrar
Okänd 29 Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/mormor
Olof Hersesson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammelfar-/morfar Bureå, Skellefteå 1375 Bureå, Skellefteå 1460
Gammel-farbröder, -morbröder, -fastrar och -mostrar
Jacobus Hansson Sebrozynthius Bure Gammel-farbror eller -morbror Säbrå 1582-11-17 Strängnäs 1642-07-29
Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbröder, -fastrar, -morbröder och -mostrar
Olof Olofsson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bureå, Skellefteå 1420
Anders Olofsson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bureå, Skellefteå 1425 Bureå, Skellefteå
Joen Olofsson Bure Gammel-gammel-gammel-gammel-gammel-farbror eller -morbror Bureå, Skellefteå 1460 Bureå, Skellefteå 1530
Andra anhöriga
Agnes Jonsdotter Bure Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin
Anna Andersdotter Grubbe Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Grubbe, Umeå Grisbacka, Umeå
Brita Hansdotter Björnram Far-/morförälders sexmänning 1604
Cecilia Jonsdotter Bure Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin
Elin Olofsdotter Far-/morförälders sexmänning Kattisträsk, Skellefteå Villvattnet, Kalvträsk, Burträsk 1698
Elin Olofsdotter Far-/morförälders sexmänning Kattisträsk a, Gamla Kattisträsk, Skellefteå sn Villvattnet 1, Kalvträsk, Burträsk sn ABT 1698
Margareta Hansdotter Björnram till Isnäs Far-/morförälders sexmänning 1601
Nils Jonsson Bure Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin
Sten Jonsson Bure Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin
Påvel Andersson Bure Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Ostvik, Skellefteå 1453 Ostvik, Skellefteå
Jacob Andersson Bure Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bureå, Skellefteå 1456 Bureå, Skellefteå 1535
Mariet Andersdotter Bure Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bureå, Skellefteå 1464
Maria Jacobsdotter Bure Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Bureå, Skellefteå 1473 Grubbe, Umeå 1529
Olof Påvelsson Bure Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning Ostvik, Skellefteå 1485 Ostvik, Skellefteå 1539
Påvel Olofsson Bure Gammelgammelfar-/morförälders fyrmänning Ostvik, Skellefteå 1515 Ostvik, Skellefteå
Anders Larsson Björnram Gammelfar-/morförälders femmänning Västerås 1520 1591
Hans Larsson Björnram Gammelfar-/morförälders femmänning 1520 Viborg, Finland 1571-07-22
Malin Olofsdotter Bure Gammelgammelgammelfar-/morförälders tremänning 1525 1627
Olof Jonsson Bure Gammelgammelgammelgammelfar-/morförälders kusin Bureå 1525 Bureå 1559
Mårten Larsson Björnram Gammelfar-/morförälders femmänning 1530 Svartvik, Norrala 1584
Cecilia Påvelsdotter Gammelfar-/morförälders femmänning Kattisträsk, Skellefteå 1570 Kattisträsk, Skellefteå