Lennart Erikssons anor

Personlista

Personlista

Namn Födelseort Födelsedatum Dödsort Dödsdatum
Fredrik Adolf von der Pahlen 1653 1709-07-01
Hedvig Eleonora von der Pahlen 1700
Matilda Lovisa Napoleona Palmqvist Västra Ed 1841 Linköping 1920
Kerstin Palsdotter Västergransjö, Helgum (Y) 1600 Mellangransjö, Helgum (Y) 1649
Margareta Palsdotter 1620 1680
Henrik Palsson 1605 Östmark, Varmland, Sweden 1657
Nils Palsson 1590 1649
OLOF PALSSON Gransjö, Helgum (Y) 1615 Östergransjö, Helgum (Y) 1688
Pal Palsson 1590 Nordmaling, Vasterbotten, Sweden 1648
Per Palsson 1620
Papianilla 415
Blithildes av Paris
Caribert I av Paris
George Smith III Patton San Gabriel Los Angeles County California 1885 Heidelberg Baden-Württemberg 1945
George Smith Jr. Patton 1856 1927
George Smith Sr. Patton Spotsylvania Co., Virginia 1833-07-26 Winchester, VA, in battle during the Civil War (killed at the Battle of Opequon, also known as the Third Battle of Winchester) 1864-09-25
Lisbeth Pedersdotter 1620 1653
nn Pedersdotter Hackås
Jacob Pedersson
Jens Pedersson Hackås, Jämtland 1540 Hackås, Jämtland 1583
Karl (Carolus) Pedersson (Petri) 1360 1430
Anna PEHRSDOTTER Undersåker, Jämtland, Sweden 6 Jun 1783 Nordantjäl, Fjällsjö 13 apr 1866
Alain de Penthièvre 1146
Conan IV Penthièvre 1138 1171
Constance de Penthièvre 1161 1201
Per
Dorothy Percy 1598 1650
Henry Percy 1361 1403
Henry Percy 1393 1455
Henry Percy 1421 1461
Henry Percy 1449 1489
Henry Percy 1532 1585
Henry Percy 1564 1632
Henry Algernon Percy 1478 1527
Thomas Percy 1537
Pepin II av Peronne 817 840
Anna Persdotter Sörmesunda, Anundsjö 1599 Norrmesunda, Anundsjö
Anna Johanna Persdotter Tjernnäset, Fjällsjö 1863-01-07
Brita Persdotter ABT 1580 ABT 1643
Brita Persdotter öhn, Ström ABT 1610 ABT 1707
Brita Persdotter ABT 1653 Öhn, Strömsund, Z, Sverige 8 APR 1706
Elisabet Persdotter 1620 Hammerdal 1655
Helga Persdotter Norrmesunda 1:6 ABT 1615 Norrmesunda ABT 1633
Ingeborg Persdotter 1843 1926
Inger Persdotter Revsund 1600 Hovdsjö, Revsund 1636
Kajsa Persdotter Sörböle, Anundsjö 1751-02-24 1821-10-15
Kerstin Persdotter
Kerstin Persdotter
Maja Lisa Persdotter Torska station? Forsvik, Undenäs 1813-09-01
Margret Persdotter ABT 1698 13 SEP 1754
Maria Persdotter 1656 Kil, Orebro, Sweden 9 maj 1725
Maria Persdotter Ivarsbjörke, Sunne 1735-04-24 Östra Lövåsen, Sunne, Värmland 1813-01-22
Märeta Persdotter Lillegård, Junsele (Y), Sweden ABT 1660 Lillegård, Junsele (Y), Sweden 13 JUN 1755
Märta Persdotter Fjällsjö, Ångermanland, Sverige 1680 Havsnäs, Ström 1745-07-07
NN Persdotter Krånge ABT 1625
NN Persdotter 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05
Sara Persdotter Nässjö, Ramsele 1655 Nordantjäl, Ramsele
Sigrid Persdotter 1585 1645
Sofia Persdotter 1605 Långtjärn, Gräsmark, Värmland, Sverige 1685
Valborg Persdotter Grenås, Hammerdal 1691-03-15 Sikås, Hammerdal 1758
Bertil Persson Avaträsk, Dorotea 1742-11-26
Elias Persson Näset, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1661 Jansjö, Fjällsjö (Z), Sweden ABT 1704
Erik Persson Ovanmo, Ramsele 1530 Ovanmo, Ramsele 1580
Erik Persson Bölen, Fjällsjö 1540 Bölen, Fjällsjö 1592
Erik Persson Flyn, Ramsele 1550 Flyn, Ramsele 1603
Erik Persson Bölen, Fjällsjö 1597 Bölen, Fjällsjö 1673
Erik Persson Lysvik, Kyrkobyn, Värmland 1730-01-09
Helge Persson Sweden ABT 1600 Sweden
Ingel Persson Sel, Ramsele 1520 Sel, Ramsele
Jonn Persson Norrmesunda, Anundsjö 1540 Anundsjö 1592
Karl Persson Ramsele 1460
Mattias Persson Avaträsk, Dorotea, Västerbotten, Sweden 1814-03-17 Avasjö, Åsele 1891-06-08
Nils Persson 1741
Nils Persson Skäggegård, Lysvik, Värmland 1837-10-31 Lysvik, Värmland 1928-11-03
Olof Persson Norrböle, Anundsjö 1570 Norrböle, Anundsjö 1624
Olof Persson Ramsele 1586 Nordantjäl, Ramsele 1662
Olof Persson Orrnäs, Bodum, Sweden ABT 1649 Sweden ABT 1724
Per Persson Näset, Bodum ABT 1656 Havsnäs, Alanäs 24 OCT 1725
PåL PERSSON 1560 Västergransjö, Helgum (Y) 1639
Anna Josefina Pettersson Örebro, Örebro, Sverige 1880-03-21 Stora Mellösa, Örebro, Sverige 1965
Maria Vilhelmina Pettersson Örebro, Orebro, Sweden 1877
Doda av Pfalz 654 678
Fredrik IV av Pfalz Amberg 1574-03-05 Heidelberg 1610-09-19
Robert av Pfalz 654
Pippin den lille 0768-09-24
Jean Pira Liège, Belgien 1593 Österbybruk, Film 1679-07-14
Katarina Pira 1628 Gysinge bruk, Österfärnebo församling (Gästrikland 7 May 1741
Nicolas Pira Film, Uppsala, Sweden 1625 Österbybruk, Uppsala, Sweden 1694
Rikard Pira 1625 Film, Uppsala, Sweden 1706
Regau Pira Pierard 1620 Film, Uppsala län, Sverige 1683
Beatrix Plantagenet Bourdeaux, Gascogne, Frankrike 1242-06-25 London, England 1275-03-24
Edvard I Plantagenet Westminster Palace, London, England 1239-06-18 Burgh-on-Sands, Northumberland 1307-07-07
Edward II Plantagenet Caernarvon Castle, Wales 1284-04-25 Berkeley Castle, Gloucestershire 1327-09-21
Edward III Plantagenet Windsor Castle, England 1312-11-13 Sheen Palace, Surrey 1377-06-21
Johan Plantagenet Beaumont Palace, Oxford 1166-12-24 Newark Castle, Newark-on-Trent, Nottinghamshire, England 1216-10-19
Lionel Plantagenet Antwerpen, Brabant 1338-11-29 Alba, Piedmonte, Italien 1368-10-17
Philippa Plantagenet Eltham Palace, Kent 1355-08-16 1378-01-05
Carl Michael Planting-Bergloo Galhammar, Berg, Jämtland 1694-12-16 Höla, Hallen, Jämtland 1744-04-05
Ebba Sofia Planting-Bergloo Hallen, Jämtland 1730-09-22 Myssjö, Jämtland 1763-11-10
Eva Aurora Vilhelmina von Platen 1802 Jönköping 1848-11-20
Magdalena Poitz
Nils Hermansson Poitz 1494
Pompeianus Quintinianus 183
Ingeborg Eriksdotter Porka 1655 1692
Afonso I 'o Conquistador' Henriques av Portugal Guimaraes, Braga, Portugal 1110-07-25 Coimbra, Portugal 1185-12-06
Berengaria av Portugal 1194 Ringsted, Själland, Danmark 1221-03-27
Sancho I o Povoador av Portugal Coimbra, Portugal 1154-11-11 Coimbra, Portugal 1212-03-26
Axel Nilsson Posse af Såtenäs 1477 1551
Hillevi Lagesdotter Posse af Såtenäs 1580 Rasbo, Uppsala 1632-03-12
Lage Axelsson Posse af Såtenäs 1523 Uppland 1617
Nils Jönsson Posse af Såtenäs 1450 Tun, Västergötland 1492
Eleanor Poynings 1422 1484
Louise av Preussen Berlin, Preussen 1838-12-03 Baden-Baden 1923-04-23
Beatrice av Provence 1234 1267-09-23
Eleonora av Provence Aix-en-Provence, Frankrike 1223 Amesbury, Wiltshire, England 1291-06-25
Margareta av Provence
Kristin Påhlsdotter Västby 12 DEC 1717
Anna Pålsdotter 1598 AFT 1654
Anna Pålsdotter Västergransjö, Helgum (Y) 20 OCT 1724
Elin Pålsdotter Östergransjö Helgum ca 1620 Östergransjö Helgum
Elisabet Pålsdotter Fjällsjö, Vängel, Sweden ABT 1636 Västertåsjö, Fjällsjö (Z) ABT JAN 1690
Gunilla Pålsdotter Orrnäs, Fjällsjö 1700-03-25 1746-02-21
Malin Pålsdotter 1650 1700
Margareta Pålsdotter Västergransjö, Helgum (Y) 1680 Västby, Helgum (Y) 1725
Margareta Pålsdotter Vastergransjo, Helgum, Vasternorrland, Sweden 16 FEB 1727
Maria Pålsdotter Västergransjö 16 APR 1733 Västergransjö 25 MAY 1733
Sofia Pålsdotter Lungsjön, Ramsele 1635 Havsnäs 1714-04-09
Anders Pålsson Vastergransjo, Helgum, Vasternorrland, Sweden 1 Jul 1720 Nordantjäl, Ramsele (Y) 29 May 1774
Christoffer Pålsson ABT 1620
Erik Pålsson Västergransjö, Helgum (Y) 1722
Mats Pålsson Finland 1609 Nordanåker, Edsele, Sverige 1676
Matts Pålsson Grundtjärn ABT 1665 Rudsjö ABT 1741
Olof Pålsson Västergransjö, Helgum (Y) ABT 1683 Gransjö, Helgum (Y) 1717
Olof Pålsson 7 NOV 1729 26 MAR 1805
Per Pålsson Västergransjö, Helgum (Y) 25 FEB 1687 9 JUN 1750
Per Pålsson Västergransjö, Helgum (Y) 19 AUG 1734 4 SEP 1814
Pål Pålsson Orrnäs, Fjällsjö 1627 Orrnäs, Fjällsjö 1696
Pål Pålsson Västergransjö, Helgum (Y) 8 APR 1690 Västergransjö, Helgum (Y) 20 JAN 1754
Pål (Påvel) Pålsson Finne Nordmalings församling, Västerbottens län ABT 1620 Grundtjärn ABT 1683
Cecilia Påvelsdotter Kattisträsk, Skellefteå 1570 Kattisträsk, Skellefteå
Ella Påwelsdotter Viksjö, Stigsjö ABT 1600 Grundtjärn