Lennart Erikssons anor

Annika Nilsdotter

Personendiagramm

Eltern

Vater Geburtsdatum Mutter Geburtsdatum
Nils Persson 1741 Christina Mårtensdotter 1744-09-29

Partner

Partner Geburtsdatum Kinder
Lars Eriksson Thor 1757-01-12

Personenereignisse

Ereignisart Datum Ort Beschreibung
Geburt 1767-05-06 Boseby, Sunne, Värmland

Verwandtschaftsbericht

Name Art Geburtsort Geburtsdatum Todesort Todesdatum
Partner
Lars Eriksson Thor Partner oder Ehemann Sunne, Tomta 1757-01-12 Närke 1809
Eltern
Nils Persson Vater 1741
Christina Mårtensdotter Mutter Boseby, Sunne, Värmland 1744-09-29
Großeltern
Mårten Adamsson Gevert Großvater (Opa) Nysund, Örebro, Sverige 1705-02-28 Boseby, Sunne, Värmland 1767-03-25
Annika Todin Großmutter (Oma) Sunne, Värmland 1712 Boseby, Sunne, Värmland 1768-09-27
Urgroßeltern (3 Generationen)
Emerentia Mårtensdotter Guddi Urgroßmutter (Uroma) Sunne, Hälleberg 1754-02-15
Adam Adamsson Gevert Urgroßvater (Uropa) Hasselfors, Örebro, Sweden 1671 Sunne, Rottne bruk, Värmland 1729
Ur-Urgroßeltern (Alteltern, 4 Generationen)
Adam Klasson Gevert Ur-Urgroßvater (Altvater) 1640 Årås bruk, Amnehärad 1713-09-06
Katarina Eriksdotter Ur-Urgroßmutter (Altmutter) 1644 Amnehärad, Skaraborg, Sverige 1718-05-18
Ur-Ur-Urgroßeltern (Altgroßeltern, 5 Generationen)
Klas Andersson Gevert Ur-Ur-Urgroßvater (Altgroßvater) 1615
Sara Adamsdotter Stockhaus Ur-Ur-Urgroßmutter (Altgroßmutter) 1620
4x(Ur)großeltern (Alturgroßeltern, 6 Generationen)
Anders Gevert 4x(Ur)großvater (Alturgroßvater)
Johanna Stockhaus 4x(Ur)großmutter (Alturgroßmutter)
Adam Stockhaus 4x(Ur)großvater (Alturgroßvater) Norrstensta, Fellingsbro, Sverige 1593 Åbyhammar, Fellingsbro, Sverige 1645-12-21
5x(Ur)großeltern (Obereltern, 7 Generationen)
Hans Stockhaus 5x(Ur)großvater (Obervater) Münster, Westfalen, Tyskland Stensta bruk, Fellingsbro, Sverige 1593
Urgroßonkel & Urgroßtanten
Sara Gevert Urgroßtante Frövi, Näsby, Örebro län, Sverige 1664
Klas Adamsson Gevert Urgroßonkel Näsby, Frövi, Örebro Län, Sweden 1665 Skagershult, Hasselfors, Örebro län, Sweden 1719
Katarina Adamsdotter Gevert Urgroßtante Näsby, Frövi 1668 Bodarne, Ramundeboda, Örebro 1759-01-25
Johan Adamsson Gevert Urgroßonkel 1670 Kvistbro Kråkfors 13 JUL 1702
Adam Adamsson Gevert Urgroßonkel Hasselfors, Örebro, Sweden 1671 Sunne, Rottne bruk, Värmland 1729
Mats Adamsson Gevert Urgroßonkel Skagershult (T) 1672 Mörtstad, Amnehärad, Skaraborgs län, Sweden. 15 MAY 1720
Jakob Adamsson Gevert Urgroßonkel Hasselfors, Skagerhult (T) ABT 1677 Rottneros torp, Sunne (S) 26 JUL 1767
Henrik Adamsson Gevert Urgroßonkel Hasselfors, Skagershult 1680 Ransäter, Värmland 1732-03-08
Maria Adamsdotter Gevert Urgroßtante Hasselfors, Skagershult (T) 1684 Lyrestad Håtorp (R) 31 JAN 1755
Ur-Ur-Urgroßonkel/-tanten
Klas Adamsson Stockhaus Ur-Ur-Urgroßonkel
Johan Adamsson Stockhaus Ur-Ur-Urgroßonkel 1618 Gunnilbo, Färna 1690-01-20
Lukas Adamsson Stockhaus Ur-Ur-Urgroßonkel 1626 Stensta, Fellingsbro, Örebro 1701-06-02
Margit Adamsdotter Stockhaus Ur-Ur-Urgroßtante 1626
4x(Ur)großonkel/-tanten
Anders Stockhaus 4x(Ur)großonkel Norrstensta, Fellingsbro, Sverige 1590
Cousins & Cousinen 3. Grades
Jan Henrik Aldrin Cousin 3. Grades Norra Råda, Värmland 1776 Norra Råda 1847
Göran Gustavsson Aldrin Cousin 3. Grades Norra Råda, Loviseberg 1781-08-06 Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1814-06-05
Großonkel & Großtanten 2. Grades
Katarina Henriksdotter Gevert Großtante 2. Grades Amnehärad, Skaraborg, Sverige 1703-04-24 Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1773-01-15
Mårten Adamsson Gevert Großonkel 2. Grades Nysund, Örebro, Sverige 1705-02-28 Boseby, Sunne, Värmland 1767-03-25
Petter Olsson Kuse Großonkel 2. Grades Rinnfors, Boda 10 jul 1743
Ur-Urgroßonkel/-tanten 2. Grades
Anna Klasdotter Stockhaus Ur-Urgroßtante 2. Grades
Anders Johansson Stockhaus Ur-Urgroßonkel 2. Grades Gunnilbo, Färna 1674-08-17 Stensta, Fellingsbro, Örebro 1750-10-26
Ur-Ur-Urgroßonkel/-tanten 2. Grades
Jonas Andersson Stockhaus Ur-Ur-Urgroßonkel 2. Grades Kristinehamn 1654 1696
Onkel & Tanten 3. Grades
Johannes Göransson Aldrin Onkel 3. Grades Uddeholm, Norra Råda, Värmland 1744-01-01 Uddeholm, Norra Råda, Värmland 1802-04-27
Christina Mårtensdotter Tante 3. Grades Boseby, Sunne, Värmland 1744-09-29
Petter Gustaf Göransson Aldrin Onkel 3. Grades Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1751-07-18 Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1812-08-20
Urgroßonkel & Urgroßtanten 3. Grades
Jonas Jonasson Stark Urgroßonkel 3. Grades Kristinehamn 1675 1728
Magdalena Jonasdotter Stockhaus Urgroßonkel 3. Grades Kristinehamn, Värmland, Sverige 1688-02-02 Kristinehamn, Värmland, Sverige 1745
Ur-Urgroßonkel/-tanten 3. Grades
Magdalena Stockhaus Ur-Urgroßtante 3. Grades Kristinehamn 1683-02-02 1745
Großonkel & Großtanten 4. Grades
Uddo Ullman Großonkel 4. Grades Kristinehamn, Värmland, Sverige 1712 Torp och Ryr, Älvsborg, Sverige 1781
Neffen & Nichten 4. Grades
Eva Göransdotter Aldrin Nichte 4. Grades Norra Råda, Uddeholms bruk, Värmland 1810-10-04 Lysvik, Värmland 1882-12-21
Jan Henrik Aldrin Neffe 4. Grades Norra Råda, Värmland 1817
Großneffen & Großnichten 4. Grades
Jan Stålhammar Großneffe 4. Grades Lysvik, Öjenås 1842-05-26 Lysvik, Värmland 1926-05-23
Karl Johan Aldrin Großneffe 4. Grades Norra Råda, Värmland 1866 USA 1932

Notizen

Barn:
Kerstin 1807-04-26

"Lars Eriksson, obf.dömd att äkta pigan Annika Nilsdotter,f.1767, Boseby, Sunne, obf.går omkring i bygden, hennes oä. Dotter Kerstin,f. 26/4-1807."