Lennart Erikssons anor

Sven Taberman

Personendiagramm

Eltern

Vater Geburtsdatum Mutter Geburtsdatum
Sven Taberman 1620 NN Persdotter 1656

Personenereignisse

Ereignisart Datum Ort Beschreibung
Geburt 1620
Geburt ABT 1660 Nerikes Kil (T)
Tod 1736 Närkes Kil, Örebro, Sweden
Tod Närkes Kil, Örebro, Sweden

Verwandtschaftsbericht

Name Art Geburtsort Geburtsdatum Todesort Todesdatum
Partner
Maria Persdotter Partnerin oder Ehefrau 1656 Kil, Orebro, Sweden 9 maj 1725
NN Persdotter Ehefrau 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05
Kristina Eriksdotter Stålnacke Partnerin oder Ehefrau Nerikes Kil (T) Parish 1688 Södra Svalnäs, Tysslinge (T) 23 MAR 1763
Brüder & Schwestern
Johan Svensson # Taberman Bruder Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Schwester Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Bruder Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Bruder Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Halbbruder Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Bruder Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Sven Svensson Taberman Halbbruder Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Halbbruder Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Kinder
Johan Svensson # Taberman Sohn Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Tochter Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Sohn Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Sohn Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Sohn Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Sohn Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Sven Svensson Taberman Sohn Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Sohn Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Eltern
NN Persdotter Mutter 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05
Enkel
Johan Svensson # Taberman Enkelsohn Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Enkeltochter Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Enkelsohn Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Enkelsohn Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Enkelsohn Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Enkelsohn Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Eric Ericksson Birath Enkelsohn Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath Enkelsohn 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath Enkelsohn Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath Enkelsohn Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat Enkelsohn Finnerödja (T) 1698 1757
Sven Svensson Taberman Enkelsohn Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Enkelsohn Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Urenkel
Johan Svensson # Taberman Urenkelsohn Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Urenkeltochter Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Urenkelsohn Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Urenkelsohn Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Urenkelsohn Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Urenkelsohn Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Eric Ericksson Birath Urenkelsohn Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath Urenkelsohn 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath Urenkelsohn Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath Urenkelsohn Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat Urenkelsohn Finnerödja (T) 1698 1757
Sven Svensson Taberman Urenkelsohn Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Urenkelsohn Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Jacob Birath Urenkelsohn Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Ur-Urenkel
Johan Svensson # Taberman Ur-Urenkelsohn Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Ur-Urenkeltochter Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Ur-Urenkelsohn Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Ur-Urenkelsohn Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Ur-Urenkelsohn Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Ur-Urenkelsohn Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Eric Ericksson Birath Ur-Urenkelsohn Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath Ur-Urenkelsohn 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath Ur-Urenkelsohn Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath Ur-Urenkelsohn Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat Ur-Urenkelsohn Finnerödja (T) 1698 1757
Sven Svensson Taberman Ur-Urenkelsohn Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Ur-Urenkelsohn Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Jacob Birath Ur-Urenkelsohn Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Cajsa (Catharina) Birath Ur-Urenkeltochter Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Ur-Ur-Urenkel
Johan Svensson # Taberman Ur-Ur-Urenkelsohn Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Ur-Ur-Urenkeltochter Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Ur-Ur-Urenkelsohn Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Ur-Ur-Urenkelsohn Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Ur-Ur-Urenkelsohn Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Ur-Ur-Urenkelsohn Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Eric Ericksson Birath Ur-Ur-Urenkelsohn Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath Ur-Ur-Urenkelsohn 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath Ur-Ur-Urenkelsohn Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath Ur-Ur-Urenkelsohn Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat Ur-Ur-Urenkelsohn Finnerödja (T) 1698 1757
Sven Svensson Taberman Ur-Ur-Urenkelsohn Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Ur-Ur-Urenkelsohn Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Jacob Birath Ur-Ur-Urenkelsohn Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Cajsa (Catharina) Birath Ur-Ur-Urenkeltochter Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Fredrika Charlotta Tiderman Ur-Ur-Urenkeltochter Kyrkefalla, Skaraborg, Sverige 1804-02-24 Hyrum, Cache, Utah 1901-02-28
4x(Ur)enkel
Johan Svensson # Taberman 4x(Ur)enkelsohn Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman 4x(Ur)enkeltochter Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman 4x(Ur)enkelsohn Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman 4x(Ur)enkelsohn Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman 4x(Ur)enkelsohn Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman 4x(Ur)enkelsohn Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Eric Ericksson Birath 4x(Ur)enkelsohn Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath 4x(Ur)enkelsohn 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath 4x(Ur)enkelsohn Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath 4x(Ur)enkelsohn Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat 4x(Ur)enkelsohn Finnerödja (T) 1698 1757
Sven Svensson Taberman 4x(Ur)enkelsohn Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman 4x(Ur)enkelsohn Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Jacob Birath 4x(Ur)enkelsohn Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Cajsa (Catharina) Birath 4x(Ur)enkeltochter Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Fredrika Charlotta Tiderman 4x(Ur)enkeltochter Kyrkefalla, Skaraborg, Sverige 1804-02-24 Hyrum, Cache, Utah 1901-02-28
Johannes Johansson 4x(Ur)enkelsohn Undenäs, Skaraborg 1832-06-20
5x(Ur)enkel
Johan Svensson # Taberman 5x(Ur)enkelsohn Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman 5x(Ur)enkeltochter Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman 5x(Ur)enkelsohn Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman 5x(Ur)enkelsohn Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman 5x(Ur)enkelsohn Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman 5x(Ur)enkelsohn Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Eric Ericksson Birath 5x(Ur)enkelsohn Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath 5x(Ur)enkelsohn 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath 5x(Ur)enkelsohn Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath 5x(Ur)enkelsohn Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat 5x(Ur)enkelsohn Finnerödja (T) 1698 1757
Sven Svensson Taberman 5x(Ur)enkelsohn Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman 5x(Ur)enkelsohn Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Jacob Birath 5x(Ur)enkelsohn Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Cajsa (Catharina) Birath 5x(Ur)enkeltochter Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Fredrika Charlotta Tiderman 5x(Ur)enkeltochter Kyrkefalla, Skaraborg, Sverige 1804-02-24 Hyrum, Cache, Utah 1901-02-28
Johannes Johansson 5x(Ur)enkelsohn Undenäs, Skaraborg 1832-06-20
Emil Johansson 5x(Ur)enkelsohn Hova, Skaraborg, Skaraborg, Sverige 1879-04-20 Stockholm, Sverige
6x(Ur)enkel
Johan Svensson # Taberman 6x(Ur)enkelsohn Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman 6x(Ur)enkeltochter Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman 6x(Ur)enkelsohn Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman 6x(Ur)enkelsohn Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman 6x(Ur)enkelsohn Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman 6x(Ur)enkelsohn Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Eric Ericksson Birath 6x(Ur)enkelsohn Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath 6x(Ur)enkelsohn 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath 6x(Ur)enkelsohn Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath 6x(Ur)enkelsohn Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat 6x(Ur)enkelsohn Finnerödja (T) 1698 1757
Sven Svensson Taberman 6x(Ur)enkelsohn Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman 6x(Ur)enkelsohn Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Jacob Birath 6x(Ur)enkelsohn Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Cajsa (Catharina) Birath 6x(Ur)enkeltochter Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Fredrika Charlotta Tiderman 6x(Ur)enkeltochter Kyrkefalla, Skaraborg, Sverige 1804-02-24 Hyrum, Cache, Utah 1901-02-28
Johannes Johansson 6x(Ur)enkelsohn Undenäs, Skaraborg 1832-06-20
Emil Johansson 6x(Ur)enkelsohn Hova, Skaraborg, Skaraborg, Sverige 1879-04-20 Stockholm, Sverige
Gunhild Emilia Josefina Johansson 6x(Ur)enkeltochter Stora Mellösa, Örebro, Sweden 1902-12-07
Maj Gunborg Ingegerd Johansson 6x(Ur)enkeltochter Stora Mellösa, Örebro, Sverige 1912-04-12 Stora Mellösa, Örebro, Sverige
7x(Ur)enkel
Johan Svensson # Taberman 7x(Ur)enkelsohn Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman 7x(Ur)enkeltochter Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman 7x(Ur)enkelsohn Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman 7x(Ur)enkelsohn Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman 7x(Ur)enkelsohn Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman 7x(Ur)enkelsohn Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Eric Ericksson Birath 7x(Ur)enkelsohn Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath 7x(Ur)enkelsohn 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath 7x(Ur)enkelsohn Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath 7x(Ur)enkelsohn Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat 7x(Ur)enkelsohn Finnerödja (T) 1698 1757
Sven Svensson Taberman 7x(Ur)enkelsohn Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman 7x(Ur)enkelsohn Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Jacob Birath 7x(Ur)enkelsohn Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Cajsa (Catharina) Birath 7x(Ur)enkeltochter Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Fredrika Charlotta Tiderman 7x(Ur)enkeltochter Kyrkefalla, Skaraborg, Sverige 1804-02-24 Hyrum, Cache, Utah 1901-02-28
Johannes Johansson 7x(Ur)enkelsohn Undenäs, Skaraborg 1832-06-20
Emil Johansson 7x(Ur)enkelsohn Hova, Skaraborg, Skaraborg, Sverige 1879-04-20 Stockholm, Sverige
Gunhild Emilia Josefina Johansson 7x(Ur)enkeltochter Stora Mellösa, Örebro, Sweden 1902-12-07
Maj Gunborg Ingegerd Johansson 7x(Ur)enkeltochter Stora Mellösa, Örebro, Sverige 1912-04-12 Stora Mellösa, Örebro, Sverige
Nils Gunnar Ingvar Johansson 7x(Ur)enkelsohn Stora Mellösa, Örebro 1924-05-17 Sweden 14 AUG 2007
Großeltern
NN Persdotter Großmutter (Oma) 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05
Urgroßeltern (3 Generationen)
NN Persdotter Urgroßmutter (Uroma) 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05
Ur-Urgroßeltern (Alteltern, 4 Generationen)
NN Persdotter Ur-Urgroßmutter (Altmutter) 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05
Ur-Ur-Urgroßeltern (Altgroßeltern, 5 Generationen)
NN Persdotter Ur-Ur-Urgroßmutter (Altgroßmutter) 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05
4x(Ur)großeltern (Alturgroßeltern, 6 Generationen)
NN Persdotter 4x(Ur)großmutter (Alturgroßmutter) 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05
5x(Ur)großeltern (Obereltern, 7 Generationen)
NN Persdotter 5x(Ur)großmutter (Obermutter) 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05
6x(Ur)großeltern (Obergroßeltern, 8 Generationen)
NN Persdotter 6x(Ur)großmutter (Obergroßmutter) 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05
Schwiegersöhne & Schwiegertöchter
Erich Birath Schwiegersohn 1645 Finnerödja, Skaraborg 1698
NN Persdotter Schwiegertochter 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05
Schwager & Schwägerinnen
Erich Birath Schwager 1645 Finnerödja, Skaraborg 1698
Neffen & Nichten
Eric Ericksson Birath Neffe Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath Neffe 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath Neffe Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath Neffe Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat Neffe Finnerödja (T) 1698 1757
Großneffen & Großnichten
Jacob Birath Großneffe Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Urgroßneffen & Urgroßnichten
Cajsa (Catharina) Birath Urgroßnichte Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Ur-Urgroßneffen/-nichten
Fredrika Charlotta Tiderman Ur-Urgroßnichte Kyrkefalla, Skaraborg, Sverige 1804-02-24 Hyrum, Cache, Utah 1901-02-28
Ur-Ur-Urgroßneffen/-nichten
Johannes Johansson Ur-Ur-Urgroßneffe Undenäs, Skaraborg 1832-06-20
4x(Ur)großneffen/-nichten
Emil Johansson 4x(Ur)großneffe Hova, Skaraborg, Skaraborg, Sverige 1879-04-20 Stockholm, Sverige
Onkel & Tanten
Johan Svensson # Taberman Onkel Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Tante Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Onkel Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Onkel Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Onkel Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Onkel Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Sven Svensson Taberman Onkel Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Onkel Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Großonkel & Großtanten
Johan Svensson # Taberman Großonkel Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Großtante Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Großonkel Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Großonkel Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Großonkel Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Großonkel Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Sven Svensson Taberman Großonkel Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Großonkel Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Urgroßonkel & Urgroßtanten
Johan Svensson # Taberman Urgroßonkel Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Urgroßtante Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Urgroßonkel Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Urgroßonkel Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Urgroßonkel Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Urgroßonkel Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Sven Svensson Taberman Urgroßonkel Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Urgroßonkel Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Ur-Urgroßonkel/-tanten
Johan Svensson # Taberman Ur-Urgroßonkel Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Ur-Urgroßtante Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Ur-Urgroßonkel Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Ur-Urgroßonkel Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Ur-Urgroßonkel Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Ur-Urgroßonkel Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Sven Svensson Taberman Ur-Urgroßonkel Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Ur-Urgroßonkel Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Ur-Ur-Urgroßonkel/-tanten
Johan Svensson # Taberman Ur-Ur-Urgroßonkel Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman Ur-Ur-Urgroßtante Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman Ur-Ur-Urgroßonkel Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman Ur-Ur-Urgroßonkel Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman Ur-Ur-Urgroßonkel Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman Ur-Ur-Urgroßonkel Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Sven Svensson Taberman Ur-Ur-Urgroßonkel Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman Ur-Ur-Urgroßonkel Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
4x(Ur)großonkel/-tanten
Johan Svensson # Taberman 4x(Ur)großonkel Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman 4x(Ur)großtante Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman 4x(Ur)großonkel Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman 4x(Ur)großonkel Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman 4x(Ur)großonkel Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman 4x(Ur)großonkel Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Sven Svensson Taberman 4x(Ur)großonkel Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman 4x(Ur)großonkel Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
5x(Ur)großonkel/-tanten
Johan Svensson # Taberman 5x(Ur)großonkel Kil (T) 1645 Blackstahyttan, Kil (T) 6 JAN 1723
Katarina Svensdotter Taberman 5x(Ur)großtante Närkes Kil, Örebro, Sweden 1650 Finnerödja, Skaraborg 1698
Anders Taberman 5x(Ur)großonkel Kil (T) ABT 1655 Semla, Västanfors (U) 21 AUG 1720
Abraham Taberman 5x(Ur)großonkel Kil (T) 17 DEC 1665 Nora stadsförs (T) 19 MAR 1702
Samuel Svensson Taberman 5x(Ur)großonkel Svalnäs Tysslinge 1680 Klockarhyttan Kil 1736-05-16
Samuel Taberman 5x(Ur)großonkel Kil parish ABT 1680 Stora Kil, Örebro län, Sweden 1736
Sven Svensson Taberman 5x(Ur)großonkel Ullavitorp Kil 1707
Karl Samuelsson Taberman 5x(Ur)großonkel Klockarhyttan, Nerikes Kil (T) 14 FEB 1709 Frösvidal, Örebro län, Sverige 26 SEP 1779
Onkel & Tanten (angeheiratet)
Erich Birath Onkel (angeheiratet) 1645 Finnerödja, Skaraborg 1698
Großonkel & Großtanten (angeheiratet)
Erich Birath Großonkel (angeheiratet) 1645 Finnerödja, Skaraborg 1698
Urgroßonkel & Urgroßtanten (angeheiratet)
Erich Birath Urgroßonkel (angeheiratet) 1645 Finnerödja, Skaraborg 1698
Ur-Urgroßonkel/-tanten (angeheiratet)
Erich Birath Ur-Urgroßonkel (angeheiratet) 1645 Finnerödja, Skaraborg 1698
Ur-Ur-Urgroßonkel/-tanten (angeheiratet)
Erich Birath Ur-Ur-Urgroßonkel (angeheiratet) 1645 Finnerödja, Skaraborg 1698
4x(Ur)großonkel/-tanten (angeheiratet)
Erich Birath 4x(Ur)großonkel (angeheiratet) 1645 Finnerödja, Skaraborg 1698
5x(Ur)großonkel/-tanten (angeheiratet)
Erich Birath 5x(Ur)großonkel (angeheiratet) 1645 Finnerödja, Skaraborg 1698
Cousins & Cousinen
Eric Ericksson Birath Cousin Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath Cousin 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath Cousin Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath Cousin Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat Cousin Finnerödja (T) 1698 1757
Cousins & Cousinen 2. Grades
Jacob Birath Cousin 2. Grades Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Cousins & Cousinen 3. Grades
Cajsa (Catharina) Birath Cousine 3. Grades Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Cousins & Cousinen 4. Grades
Fredrika Charlotta Tiderman Cousine 4. Grades Kyrkefalla, Skaraborg, Sverige 1804-02-24 Hyrum, Cache, Utah 1901-02-28
Cousins & Cousinen 5. Grades
Johannes Johansson Cousin 5. Grades Undenäs, Skaraborg 1832-06-20
Onkel & Tanten 2. Grades
Eric Ericksson Birath Onkel 2. Grades Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath Onkel 2. Grades 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath Onkel 2. Grades Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath Onkel 2. Grades Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat Onkel 2. Grades Finnerödja (T) 1698 1757
Großonkel & Großtanten 2. Grades
Eric Ericksson Birath Großonkel 2. Grades Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath Großonkel 2. Grades 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath Großonkel 2. Grades Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath Großonkel 2. Grades Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat Großonkel 2. Grades Finnerödja (T) 1698 1757
Urgroßonkel & Urgroßtanten 2. Grades
Eric Ericksson Birath Urgroßonkel 2. Grades Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath Urgroßonkel 2. Grades 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath Urgroßonkel 2. Grades Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath Urgroßonkel 2. Grades Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat Urgroßonkel 2. Grades Finnerödja (T) 1698 1757
Ur-Urgroßonkel/-tanten 2. Grades
Eric Ericksson Birath Ur-Urgroßonkel 2. Grades Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath Ur-Urgroßonkel 2. Grades 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath Ur-Urgroßonkel 2. Grades Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath Ur-Urgroßonkel 2. Grades Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat Ur-Urgroßonkel 2. Grades Finnerödja (T) 1698 1757
Ur-Ur-Urgroßonkel/-tanten 2. Grades
Eric Ericksson Birath Ur-Ur-Urgroßonkel 2. Grades Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath Ur-Ur-Urgroßonkel 2. Grades 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath Ur-Ur-Urgroßonkel 2. Grades Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath Ur-Ur-Urgroßonkel 2. Grades Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat Ur-Ur-Urgroßonkel 2. Grades Finnerödja (T) 1698 1757
5x(Ur)großonkel/-tanten 2. Grades
Eric Ericksson Birath 5x(Ur)großonkel 2. Grades Lerbäck, Orebro, Sweden 1684 1655879, Orebro, Sweden 6 mar 1757
Sven Birath 5x(Ur)großonkel 2. Grades 1685 Forsvik, Undenäs 1766-07-14
Johan Birath 5x(Ur)großonkel 2. Grades Örebro, Orebro, Sweden 1686
Abraham Birath 5x(Ur)großonkel 2. Grades Finnerödja (T) 1690
Erik Eriksson Birat 5x(Ur)großonkel 2. Grades Finnerödja (T) 1698 1757
Onkel & Tanten 3. Grades
Jacob Birath Onkel 3. Grades Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Großonkel & Großtanten 3. Grades
Jacob Birath Großonkel 3. Grades Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Urgroßonkel & Urgroßtanten 3. Grades
Jacob Birath Urgroßonkel 3. Grades Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Ur-Urgroßonkel/-tanten 3. Grades
Jacob Birath Ur-Urgroßonkel 3. Grades Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Ur-Ur-Urgroßonkel/-tanten 3. Grades
Jacob Birath Ur-Ur-Urgroßonkel 3. Grades Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Onkel & Tanten 4. Grades
Cajsa (Catharina) Birath Tante 4. Grades Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Großonkel & Großtanten 4. Grades
Cajsa (Catharina) Birath Großtante 4. Grades Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Urgroßonkel & Urgroßtanten 4. Grades
Cajsa (Catharina) Birath Urgroßtante 4. Grades Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Ur-Urgroßonkel/-tanten 4. Grades
Cajsa (Catharina) Birath Ur-Urgroßtante 4. Grades Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Onkel & Tanten 5. Grades
Fredrika Charlotta Tiderman Tante 5. Grades Kyrkefalla, Skaraborg, Sverige 1804-02-24 Hyrum, Cache, Utah 1901-02-28
Großonkel & Großtanten 5. Grades
Fredrika Charlotta Tiderman Großtante 5. Grades Kyrkefalla, Skaraborg, Sverige 1804-02-24 Hyrum, Cache, Utah 1901-02-28
Urgroßonkel & Urgroßtanten 5. Grades
Fredrika Charlotta Tiderman Urgroßtante 5. Grades Kyrkefalla, Skaraborg, Sverige 1804-02-24 Hyrum, Cache, Utah 1901-02-28
Onkel & Tanten 6. Grades
Johannes Johansson Onkel 6. Grades Undenäs, Skaraborg 1832-06-20
Großonkel & Großtanten 6. Grades
Johannes Johansson Großonkel 6. Grades Undenäs, Skaraborg 1832-06-20
Neffen & Nichten 2. Grades
Jacob Birath Neffe 2. Grades Forsvik, Undenäs 1730-07-06 Röfors, Ramundeboda 1804-04-13
Großneffen & Großnichten 2. Grades
Cajsa (Catharina) Birath Großnichte 2. Grades Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Urgroßneffen & Urgroßnichten 2. Grades
Fredrika Charlotta Tiderman Urgroßnichte 2. Grades Kyrkefalla, Skaraborg, Sverige 1804-02-24 Hyrum, Cache, Utah 1901-02-28
Ur-Urgroßneffen/-nichten 2. Grades
Johannes Johansson Ur-Urgroßneffe 2. Grades Undenäs, Skaraborg 1832-06-20
Neffen & Nichten 3. Grades
Cajsa (Catharina) Birath Nichte 3. Grades Algrena bruk, Askersund, Örebro, Sverige 1767-09-15 Sweden 1839-04-07
Großneffen & Großnichten 3. Grades
Fredrika Charlotta Tiderman Großnichte 3. Grades Kyrkefalla, Skaraborg, Sverige 1804-02-24 Hyrum, Cache, Utah 1901-02-28
Urgroßneffen & Urgroßnichten 3. Grades
Johannes Johansson Urgroßneffe 3. Grades Undenäs, Skaraborg 1832-06-20
Neffen & Nichten 4. Grades
Fredrika Charlotta Tiderman Nichte 4. Grades Kyrkefalla, Skaraborg, Sverige 1804-02-24 Hyrum, Cache, Utah 1901-02-28
Großneffen & Großnichten 4. Grades
Johannes Johansson Großneffe 4. Grades Undenäs, Skaraborg 1832-06-20
Neffen & Nichten 5. Grades
Johannes Johansson Neffe 5. Grades Undenäs, Skaraborg 1832-06-20
Schwiegerenkel
Erich Birath Schwiegerenkelsohn 1645 Finnerödja, Skaraborg 1698
NN Persdotter Schwiegerenkeltochter 1656 Frösvidal, Kil, Örebro län, Sverige 1725-09-05

Notizen

Bokhållare vid Klockarhyttan.
Fick även barnen Johan 1645-1723 bergsman och Nämndeman, Abraham 1665-1702 Bokhållare, Anders 1655 Hammarsmedsmästare och Sven 1660 Bokskrivare.

Quellen

Beschreibung
Ancestry Family Trees