Lennart Erikssons anor

Olof II "Den Svarte" Gudrödsson

Personendiagramm

Eltern

Vater Geburtsdatum Mutter Geburtsdatum
Gudröd IV Olofsson 1127 Finola Mac Lochlainn 1150

Partner

Partner Geburtsdatum Kinder
Christina af Ross 1200 Magnhild Olofsdotter

Personenereignisse

Ereignisart Datum Ort Beschreibung
Geburt 1174 Isle of Man
Tod 1237-05-21

Verwandtschaftsbericht

Name Art Geburtsort Geburtsdatum Todesort Todesdatum
Partner
Christina af Ross Partnerin oder Ehefrau Lövberg, Åsele 1200 Isle of Man 1230
Brüder & Schwestern
Reginald III Gudrödsson Bruder 1165 1229
Kinder
Magnhild Olofsdotter Tochter Isle of Man 1228 Trondheim, Norge 1300
Eltern
Gudröd IV Olofsson Vater Isle of Man 1127 1187-11-10
Finola Mac Lochlainn Mutter Ulster, Irland, Irland 1150 Isle of Man 1180
Enkel
Hallsten Torleifsson Enkelsohn Isle of Man 1272 1345
Urenkel
Nils Hallstensson Urenkelsohn Norge 1300 Frösön 1350
Ur-Urenkel
Peder Nilsson Skanke Ur-Urenkelsohn Mjälle, Frösön 1330 Hov, Hackås, Jämtland, Sverige 1420
Ur-Ur-Urenkel
Joen Pedersson Skanke Ur-Ur-Urenkelsohn 1344 1411
Karl (Carolus) Pedersson (Petri) Ur-Ur-Urenkelsohn 1360 1430
4x(Ur)enkel
Sigurd Jonsson 4x(Ur)enkelsohn Alsen 1380 Klocksåsen 1477
Örjan Karlsson Skancke 4x(Ur)enkelsohn 1403 1477
Jöns Karlsson Skanke 4x(Ur)enkelsohn Hackås 1407 Marieby 1489
5x(Ur)enkel
Johan Sigurdsson 5x(Ur)enkelsohn Klocksåsen 1420 Klocksåsen 1470
Karl Örjansson 5x(Ur)enkelsohn 1440 1488
Ingrid Jönsdotter Skanke 5x(Ur)enkeltochter Marieby 1455 Hackås 1535
6x(Ur)enkel
Margareta Johansdotter 6x(Ur)enkeltochter Kloxåsen, Näs, Jämtland 1440 Kloxåsen, Näs, Jämtland 1510
Örjan Karlsson 6x(Ur)enkelsohn 1470 1530
Olof Jönsson Blix 6x(Ur)enkelsohn Bjärme, Hackås 1475 Rödön 1540
7x(Ur)enkel
Karl Larsson 7x(Ur)enkelsohn Klocksåsen 1460 Klocksåsen 1538
Måns Olofsson Blix 7x(Ur)enkelsohn Rödön 1500 Oviken 1564
Peder Örjansson 7x(Ur)enkelsohn Hackås, Jämtland 1510 Hackås, Jämtland 1554
Großeltern
Olof I Gudrödsson Großvater (Opa) Isle of Man 1080 1153-06-29
Afreca of Galloway Großmutter (Oma) Galloway 1099 Isle of Man 1130
Urgroßeltern (3 Generationen)
Gudröd II Haraldsson Urgroßvater (Uropa) 1030 1095
Ragnhild Maria av Norge Urgroßmutter (Uroma) Norge 1047 Isle of Man 1080
Fergus av Galloway Urgroßvater (Uropa) 1070 1161
Elisabet av England Urgroßmutter (Uroma) 1083 1150
Ur-Urgroßeltern (Alteltern, 4 Generationen)
Harald Grenske Gudrödsson Ur-Urgroßvater (Altvater) 960 1010
Harald III "Hårdråde" Sigurdsson Ur-Urgroßvater (Altvater) Norge 1015 Stamford Bridge, England 1066
Elisif (Elisabeth) av Kiev Ur-Urgroßmutter (Altmutter) Kiev, Ukraina 1032 Danmark 1070
Sybilla Corbet Ur-Urgroßmutter (Altmutter) Alcester, Worwick, England 1065 England 1125
Henrik I av England Ur-Urgroßvater (Altvater) Selby, Yorkshire, England 1068-09-01 Lyons la Foret, Normandie, Frankrike 1135-12-01
Ur-Ur-Urgroßeltern (Altgroßeltern, 5 Generationen)
Gudröd II Eiriksson Ur-Ur-Urgroßvater (Altgroßvater) 930 999
Sigurd Syr Halvdansson Ur-Ur-Urgroßvater (Altgroßvater) 960
Åsta Gudbrandsdotter Ur-Ur-Urgroßmutter (Altgroßmutter) 970 1020
Jaroslav I (Den Vise) av Kiev Ur-Ur-Urgroßvater (Altgroßvater) 978 1045
Ingegerd (Irina) Olofsdotter Ur-Ur-Urgroßmutter (Altgroßmutter) Husaby, Västergötland 1000 Kiev, Ukraina 1050-02-10
Vilhelm I Erövraren av Normandiet Ur-Ur-Urgroßvater (Altgroßvater) Falaise, Normandie, Frankrike 1028-07-09 Rouen, Normandie, Frankrike 1087-09-07
Matilda av Flandern Ur-Ur-Urgroßmutter (Altgroßmutter) Lille, Frankrike 1031 Caen, Normandie, Frankrike 1083-11-02
Robert av Corbet Ur-Ur-Urgroßvater (Altgroßvater) Warwick, Alcester 1040
4x(Ur)großeltern (Alturgroßeltern, 6 Generationen)
Eirik "Blodyx" Haraldsson 4x(Ur)großvater (Alturgroßvater) 895 954
Olof Skötkonung Eriksson 4x(Ur)großvater (Alturgroßvater) Husaby, Västergötland 980 Husaby, Västergötland 1022
Estrid av Mecklenburg 4x(Ur)großmutter (Alturgroßmutter) 985 1032
Robert II den magnifike av Normandiet 4x(Ur)großvater (Alturgroßvater) Normandie, Frankrike, Frankrike 1008 Nice, Bithynien, Turkiet 1035-06-22
Adelheid Capet av Frankrike 4x(Ur)großmutter (Alturgroßmutter) 1009 Messines 1079-01-08
Herleva av Falaise 4x(Ur)großmutter (Alturgroßmutter) Falaise, Normandie, Frankrike 1012 Conteville, Frankrike 1101
Baldvin V av Flandern 4x(Ur)großvater (Alturgroßvater) Arras 1012-08-19 Lille, Frankrike 1067-09-01
5x(Ur)großeltern (Obereltern, 7 Generationen)
Ogive av Luxemburg 5x(Ur)großmutter (Obermutter)
Rickard II den gode av Normandiet 5x(Ur)großvater (Obervater) 1026-08-28
Harald "Hårfager" Halvdansson 5x(Ur)großvater (Obervater) 858 940
Erik (Segersäll) Björnsson 5x(Ur)großvater (Obervater) Uppsala 930 Husaby, Västergötland 994
Sigrid (Storråda) Tostesdotter 5x(Ur)großmutter (Obermutter) Västergötland 950 Jylland, Danmark 1013
Robert II den fromme av Frankrike 5x(Ur)großvater (Obervater) 0972-03-27 1031-07-20
Baldvin IV av Flandern 5x(Ur)großvater (Obervater) 980 1035-05-30
Judith av Bretagne 5x(Ur)großmutter (Obermutter) 982 1017
Constance av Arles 5x(Ur)großmutter (Obermutter) 986 1034-07-25
6x(Ur)großeltern (Obergroßeltern, 8 Generationen)
Halvdan "Den Svarte" Gudrödsson 6x(Ur)großvater (Obergroßvater) 820 870
Rickard I the Fearless av Normandiet 6x(Ur)großvater (Obergroßvater) 933 966
Gunnor av Normandiet 6x(Ur)großmutter (Obergroßmutter) 936 1031
Rozala av Italien 6x(Ur)großmutter (Obergroßmutter) 937 1003
Hugo Capet 6x(Ur)großvater (Obergroßvater) Paris, Frankrike 940 0996-10-24
Adelheid av Akvitanien 6x(Ur)großmutter (Obergroßmutter) 945 1004
Neffen & Nichten
Gudröd "Don" Reginaldsson Neffe 1186 1237
Großneffen & Großnichten
Harald II Gudrödsson Großneffe 1210 1287
Urgroßneffen & Urgroßnichten
Torleif Haraldsson Urgroßneffe 1228 1290
Ur-Urgroßneffen/-nichten
Hallsten Torleifsson Ur-Urgroßneffe Isle of Man 1272 1345
Ur-Ur-Urgroßneffen/-nichten
Nils Hallstensson Ur-Ur-Urgroßneffe Norge 1300 Frösön 1350
4x(Ur)großneffen/-nichten
Peder Nilsson Skanke 4x(Ur)großneffe Mjälle, Frösön 1330 Hov, Hackås, Jämtland, Sverige 1420
Urgroßonkel & Urgroßtanten
Olof den Helige Haraldsson Urgroßonkel 995 Sticklastad, Norway 1030-07-29
Matilda av England Urgroßtante 1102-02-07 Rouen, Frankrike 1167-09-10
Matilda av Normandiet Urgroßtante 1103
Ur-Urgroßonkel/-tanten
Olof den Helige Haraldsson Ur-Urgroßonkel 995 Sticklastad, Norway 1030-07-29
Ur-Ur-Urgroßonkel/-tanten
Astrid Olofsdotter Ur-Ur-Urgroßtante
Emund den gamle Ur-Ur-Urgroßonkel 1000 1060
4x(Ur)großonkel/-tanten
Alice av Normandiet 4x(Ur)großtante 1002 1038
Henrik I av Frankrike 4x(Ur)großonkel 1008-05-04 1060-08-04
Cousins & Cousinen 3. Grades
Constance de Penthièvre Cousine 3. Grades 1161 1201
Henrik III av England Cousin 3. Grades Winchester Castle, Hampshire, England 1207-10-01 Westminster, London, England 1272-11-16
Großonkel & Großtanten 2. Grades
Ulfhild av Norge Großtante 2. Grades 1020 1070-05-24
Berthe I de Cournouaille Großtante 2. Grades 1119 1157
Henrik II av England Großonkel 2. Grades Le Mans, Frankrike 1133-03-05 Chinon, Frankrike 1189-07-06
Urgroßonkel & Urgroßtanten 2. Grades
Ulfhild av Norge Urgroßtante 2. Grades 1020 1070-05-24
Ur-Urgroßonkel/-tanten 2. Grades
Ulfhild av Norge Ur-Urgroßtante 2. Grades 1020 1070-05-24
Ur-Ur-Urgroßonkel/-tanten 2. Grades
Vilhelm I av Burgund Ur-Ur-Urgroßonkel 2. Grades 1020 1087-11-12
Filip I av Frankrike Ur-Ur-Urgroßonkel 2. Grades 1052 Melun 1108-07-29
Onkel & Tanten 3. Grades
Conan IV Penthièvre Onkel 3. Grades 1138 1171
Johan Plantagenet Onkel 3. Grades Beaumont Palace, Oxford 1166-12-24 Newark Castle, Newark-on-Trent, Nottinghamshire, England 1216-10-19
Ur-Urgroßonkel/-tanten 3. Grades
Ludvig VI den tjocke av Frankrike Ur-Urgroßonkel 3. Grades Paris 1081-12-01 Paris 1137-08-01
Urgroßonkel & Urgroßtanten 4. Grades
Ludvig VII den unge av Frankrike Urgroßonkel 4. Grades Paris, Frankrike 1120 Paris, Frankrike 1180
Großonkel & Großtanten 5. Grades
Filip II av Frankrike Großonkel 5. Grades 1165-08-21 1223-07-14
Onkel & Tanten 6. Grades
Ludvig VIII Lejonet av Frankrike Onkel 6. Grades 1187-09-05 1226-11-08
Neffen & Nichten 4. Grades
Alix I de Thouars Nichte 4. Grades 1200 1221
Edvard I Plantagenet Neffe 4. Grades Westminster Palace, London, England 1239-06-18 Burgh-on-Sands, Northumberland 1307-07-07
Beatrix Plantagenet Nichte 4. Grades Bourdeaux, Gascogne, Frankrike 1242-06-25 London, England 1275-03-24
Großneffen & Großnichten 4. Grades
Jean I de Dreux Großneffe 4. Grades 1217 1286
Arthur II av Dreux Großneffe 4. Grades 1262 1312
Edward II Plantagenet Großneffe 4. Grades Caernarvon Castle, Wales 1284-04-25 Berkeley Castle, Gloucestershire 1327-09-21